Evde Kal Türkiye

Tokyo Gökyüzü Ağacı (Skytree)

Ugur

Administrator
Tokyo Skytree, 634 m yüksekliğiyle Japonya'nın en yüksek, dünyada Burç Halife'den sonra en yüksek 2'inci yapıdır. İçinde yaşanılmadığı için en yüksek binalar listesinde yer almaz.

Kule inşaatı 2008-2011 yılları arasında yapılmış, fakat 2011 Tōhoku depremi ve tsunamisi nedeniyle açılışı 22 Mayıs 2012'de yapılmıştır. Kulenin maliyeti 65 milyar Yen'dir. (600 milyon Dolar - 550 milyon Euro)

Başlangıçta 610 metre olarak planlanan Tokyo Skytree sonunda 634 metre olarak tamamlandı. Maksimum stabilite ve depreme karşı daha iyi direnç göstermesi için üç ayaklı olarak yapıldı. Daha iyi rüzgar direnci için kulenin biçimi orta yükseklikten itibaren silindiriktir. 350. ve 450. metrelerdeki iki gözlem platformu şehrin geniş bir panoramik görüntüsünü sunar.

Yayın kulesi, restoran ve gözlem kulesi olarak kullanılmaktadır. Dış kafesi beyaza, küçük bir kısmı ise Japonya'nın geleneksel renklerinden biri olan beyazımsı mavi ile boyanmıştır. Geceleri LED ışıklarla aydınlatılmaktadır.

Tokyo Skytree'nin diğer yüksek kulelerle karşılaştırılması


Fütüristik tasarımı ile Japonya'nın geleneksel güzelliğini gösteren kule, depreme ve şiddetli rüzgarlara oldukça dayanıklıdır.
 
Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Üst