Malta Eriği - Yenidünya

malta-erigic016f4fc33b23266.jpgMalta eriği, diğer adıyla yenidünya (bazı bölgelerimizde sarıkız olarak da bilinir), doğal yaşam alanı güney Çin olan, gülgiller familyasından bir ağaç ve bu ağacın meyvesidir.

Ana yurdunun Çin olduğu sanılan Malta eriği; önce Japonya'da yetiştirilmeye başlanmış, daha sonra buradan Akdeniz ülkelerine ve Avrupa'ya yayılmıştır. Bugün, özellikle astropik bölgelerde büyük miktarlarda üretilen maltaeriği Türkiye'de de en çok Akdeniz Bölgesi'nde yetiştirilmektedir.

Malta eriği ağacı yaprak dökmeyen (her dem yeşil) bitkilerdendir. Ortalama 10 metreye kadar boylanabilen ağacın daha çok dal uçlarına yığılmış elips biçimli iri yaprakları vardır. Bu sert yapılı, derimsi yaprakların üst yüzü koyu yeşil, arkası ise pas rengi tüylüdür.

Malta eriği en iyi kumlu ya da killi topraklarda yetişir. Daha çok aşılama yoluyla, bazen de tohumdan üretilir.

Malta eriğinin faydaları​

Bağışıklığı güçlendirir​

Zengin bir A vitamini kaynağı olan malta eriği aynı zamanda B6 ve C vitaminlerini de içerir. Dolayısıyla bağışıklık sistemine katkıda bulunur, hücre hasarını önlemeye yardımcı olur, göz ve cilt sağlığımız için faydalıdır.

Harareti alır​

Lifli ve sulu bir meyve olduğundan vücudun hararetini alır, kan şekerini düzenler.

Kilo vermeye yardımcı olur​

Lifli yapısıyla sindirim sistemini düzenler, kabızlığı önler. Kilo vermeye yardımcı olur.

Stresi azaltır​

Stresi azaltmaya ve uykuya daha rahat dalmaya yardımcı olur. İçeriğindeki antioksidanlarla ve yine lifli yapısıyla kalp hastalıklarından ve kanserden korur.

Kan basıncını düzenler​

Potasyum, magnezyum, sodyum, fosfor, kalsiyum ve az miktarda demir içeriğiyle vücudun mineral ihtiyacına katkıda bulunur. Kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur.

Çekirdekleri de faydalı​

Meyvesi dışında çekirdekleri böbrek taşlarının düşürülmesi ve kozmetikte, yaprakları da birçok alanda kullanılabilir.

Yalnızca 50 kalori​

100 gram malta eriği 50 kaloridir. Dolayısıyla mevsiminde güzel bir ara öğün seçeneğidir. Malta eriğini meyve salatalarında, yoğurtla ya da sütle birlikte tüketebilir, hatta yemeklerde bile kullanılabilir.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Malta Cumhuriyeti
  • GEZGİN
  • GEZGİN,
  • Ülkeler
  • 0    2K
Geri