Mitoman ve Mitomani Nedir?

Ugur

Administrator
Mitomani, halk arasında yalan söyleme hastalığı olarak bilinir. Mitomani hastalığına yakalanan kişilere de mitoman adı verilir. Mitamoni hastalığını genel olarak insanların kendilerine değerler katmak için yalan söylemesi, daha sonra da söylediği yalana kendisinin de inanması olarak tanımlanabilir. Mitamoni hastalığına yakalanmış kişiler yalan söylemeyi alışkanlık haline getirirler ve bir noktadan sonra kontrolü kaybederler.

Mitomani Nedir?​

Mitoman
Mitomani, yalan söyleme hastalığı olarak bilinir. Bu hastalığa yakalanmış kişilere mitoman adı verilir. Yalan söyleme hastalığı, kişinin dikkat çekmek ve toplumda odak noktası haline gelmek için söylediği yalanlarla başlar. Yalan söylemeyi alışkanlık haline getirenler bir noktadan sonra kontrolü kaybederler. Öyle ki söyledikleri yalanlara artık kendileri dahi inanırlar.

Yalan söyleyen kişiler çoğunlukla bu yaptıklarının hastalık derecesinde olduğunu düşünmezler. Bu nedenle tedavi ihtiyacı duymazlar. Kişi kendisinde bir problem olduğunu düşünmediği için hasta, yakınları tarafından tedaviye ikna edilmelidir.

Kimler bu hastalığa yakalanır?​

Mitomanlar, günlük yaşamlarında gerçek dışı fikirlerle insanları yönlendiren, aynı zamanda belli bir amacı olmayan kişilerdir.

Mitomaniye yol açan sorunlar​

  • Çocukluk yıllarında istismara uğramak
  • Kişilik bozuklukları
  • Narsistik, histerik ve asosyal kişilik
 

Benzer konular

Üst