Mitomani hastalığı nedir? Yalan söyleme hastalığı nasıl tedavi edilir?

Halk arasında yalan söyleme hastalığı olarak bilinen mitomani hastalığı psikolojik bir hastalıktır. Kişilerin, dikkat çekmek ve toplumda yer edine bilmek amacı ile söylediği yalanlar ve ardından bu yalanlara kendisinin de inanmasıdır. Bu kişilere mitoman adı verilmektedir. Peki yalan söyleme hastalığı nedir? Mitomani belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir?

ligi_nedir_yalan_soyleme_hastaligi_nasil_tedavi_ed.png


Günümüzde oldukça sık karşılaşılan bir psikolojik rahatsızlık da yalan söyleme hastalığıdır. Tıp dünyasında mitomani olarak adlandırılan bu hastalık, kişilerin dikkat çekmek ve toplumda odak noktası haline gelmek için söylediği ufak tefek yalanlar ile başlar. Yalan söylemeyi alışkanlık haline getiren kişiler bir zaman sonra söyledikleri yalanlara kendileri de inanmaya başlar ve bu durum ciddi bir kişilik bozukluğunu ortaya çıkartır. Sıkça karşılaşılan ve merak edilen mitomani (yalan söyleme hastalığı) nedir? Nasıl tedavi edilir?

ki_EDs_1522222041_8578.png


MİTOMANİ NEDİR​

Mitomani hastalığı toplumda bilinen adıyla ‘yalan söyleme hastalığı’, kişinin sürekli olarak herhangi bir çıkar gözetmeden yalan söylemesidir. Bu hastalığa yakalanmış kişilere mitoman adı verilir. Hiçbir durum yokken birden yalan söyleme ihtiyacı duyan kişi, hastalığın ilerlemesi ile söylediği tüm yalanlara kendisinin de inanmasına neden olur. İleri düzeylere taşınan mitomani hastalığı kişinin elinde olmadan gerçekleşen ve yalan söylediğini kendi bile fark etmeyen bir davranış bozukluğu hastalığıdır.

Yalan söyleyen kişiler çoğunlukla bu yaptıklarının hastalık derecesinde olduğunu düşünmezler. Bu nedenle tedavi ihtiyacı duymazlar. Kişi kendisinde bir problem olduğunu düşünmediği için hasta, yakınları tarafından tedaviye ikna edilmelidir.

MİTOMANİ HASTALIĞINA YOL AÇAN SEBEPLER NELERDİR?​

Mitomani hastalığının birçok nedeni olsa da asıl nedeni kişinin çocukluğunda şahit olduğu yalanlardır. Kişi çocukluk döneminde sürekli olarak ebeveynlerini izler ve onları doğrularıyla, yanlışlarıyla kendine model olarak alır. Bu bakımdan çocukların ebeveynlerinin yalan söylemelerine şahit olması onların ileriki yaşlarda yalan söylemesine ve yalan söylemeyi daha da ileriye taşıyarak yalan söyleme hastalığına yakalanmasına neden olabiliyor.

Bunların dışındaki mitomani hastalığının başlıca nedenleri şunlardır;
* Doğru söylediğine inanılmaması
* Kişilik bozukluğu
* Onaylanma ihtiyacı
* Aşağılık kompleksi
* Çocukluk döneminde maruz kalınan istismarlar

MİTOMANİ HASTALIĞI NASIL ANLAŞILIR?​

* Yalan söylemekten haz duymak
* Yalan söylemekte ısrarcı olmak
* Yalanlarından dolayı pişmanlık duymamak
* Yalanlarının ortaya çıkması durumunda aşırı agresif ve alıngan tavırlar sergilemek
* Söylediği yalanlara kendisinin de inanması durumu
* Yalanlar arasında kurgusal bütünlük bulunmaması
* Yalan söylerken herhangi bir kazanç elde etmemesine rağmen yalan söylemesi

MİTOMANİ HASTALIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR?​

Bu kişiler kendisinde bir sorun olduğunu düşünmediğinden, tedavi olmayı istemez. Bu nedenle kişilerin hastalığını genellikle yakınları ortaya çıkarır. Onları tedavi olması için ikna etmeye çalışırlar. Bunu yaparken yumuşak davranılmalı, kişi kırılmamalıdır. Tedavi sırasında psikiyatristler öncelikle hastayı tanımak ister, neden yalan söylediğini anlamak isterler. Konuşmalardan sonra güven ortamı oluştuğunda, hasta kişinin eksik duygu ve güveni yerine koyulur. Tedavinin iyi yapılması halinde, hastalığın yeniden tekrarlaması çok düşük bir olasılıktır. Tekrarlama durumunda ise hasta bunun daha kolay farkına varacak ve tedavi olmayı isteyecektir.

Mitomani Hastasının Ailesinin ve Yakınlarının Yapması Gerekenler;
Mitomani hastalığı, her şeyden önce hastanın kendisinde biten bir durumdur. Bu bakımdan öncelikle hasta mitomani hastası olduğuna ikna edilmelidir. Ancak bu, hastaya karşı sinirli ve kırıcı bir tavırla asla söylenmemeli. Ardından mitomani hastalığına tedavi için hasta ikna edilmeli.

Mitomani Hastalığında Doktorun Yapması Gerekenler;
Doktor hastanın psikolojisine göre hareket etmelidir. Öncelikle hastayı sürekli olarak yalan söylemeye iten nedenin araştırılıp bulunması gerekir. Daha sonra ise bu nedene bağlı olarak psikoterapi ya da ilaçlı tedavi yönteminden biri belirlenmelidir. Doğru yöntemle hasta daha ilk seansta oldukça iyileşme gösterebilir.

Mitomani hastalığı nedir? Yalan söyleme hastalığı nasıl tedavi edilir?
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Mitoman ve Mitomani Nedir?
 • Ugur
 • Ugur,
 • Ansiklopedi
 • 1    2K
Fil Ayağı Hastalığı - Lenfödem
 • Ugur
 • Ugur,
 • Sağlık
 • 0    575
Cam Kemik Hastalığı (OI) Nedir?
 • Ugur
 • Ugur,
 • Sağlık
 • 0    3K
Geri