Üst
Otel Odaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Otel Odaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Seyahatinizde konakladığınız otellerin temizliği ve güvenliği konusunda dış görünüşe aldanmayın Lüks oteller bile eviniz kadar güvenli değildir. Otellerde yapılması gerekenleri BBC, otel işletmecileri ve konaklama sektörü uzmanlarına sordu. Gelen cevaplar çok ilginç.

Otel_Odalar_Hakknda_zpslwe4s38a.webp
Otel_Odalar_Hakknda_zpslwe4s38a.webp


Gözetleme delikleri​

Kaldığınız odanın kapısındaki gözetleme deliğini kontrol edin. Netlik yoksa, kurcalanmış bir haldeyse kamera yerleştirilmiş olabilir. Bu durumlarda odanızı değiştirin.

Kahve makinasından uzak durun​

Güne kahvesiz başlayamıyorsanız otel odanızdaki kahve makinasını değil, yakındaki bir kafeteryayı tercih edin. Sektör uzmanları, bu aletler temiz görünse bile odada daha önce kalanların onu nasıl kullandığını bilmediğiniz için onlardan uzak durmanız gerektiğini belirtiyor. Banyodaki su bardakları için de aynı şey geçerli. Göründüğü kadar temiz olmayabilirler. Otelin temizlik personeli büyük ihtimalle onu sade suyla yıkamış sonra bir havluyla kurulamıştır.

Bavulunuzu nerede açmalısınız?​

Odanıza vardığınızda, bavulunuzu açmak için ahşap bir raf konmuşsa onu kullanmayın. Tahtakuruları ahşabı sever. Banyoda yerleri kontrol edin; temiz görünüyorsa bavulu orada açmak çok daha güvenli olacaktır. Tahtakuruları metali sevmez; o nedenle metal raflar da bu amaç için çekinmeden kullanılabilir.

En kirli şey, kumandalar​

Otellerde konukların odalarına geçtiğinde en çok kullandığı eşya arasında televizyon kumandaları gelir. Bu yüzden de kumandalar odadaki en kirli, aynı zamanda temizlikçilerin de hiç temizlemediği nesnelerdir. 2012’de Houston Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmada, kumandaların genel olarak tuvalet kadar kirli olduğu tespit edilmiştir. Aynı derecede kirli olan bir başka şey de lamba düğmeleridir. Bu nedenle odanıza girdiğinizde bunları dezenfektan bir bezle silmeniz tavsiye edilir.

Gözetleme delikleri, tahtakuruları, mikroplu kumandalar… Otelde kalan konukların temkinli olması boşuna değil. Son dönemlerde, otellerde temizliğe dikkat edilmesi yönünde yürütülen çabalar sonucu birçok firma hijyen ve güvenlik standartları artırdı. ABD’deki Best Western otel zincirinde artık morötesi ışık yayan çubuklar kullanılıyor. Bunlar, nesnelerin üzerinde gezdirilerek bakteri ve mikroplardan arındırılması sağlanıyor. Bu otellerde ayrıca, temizlenmesini kolaylaştırmak için su geçirmez kumandalar kullanılıyor.

Otel odanızın iyi temizlenmediğinden şüpheleniyorsanız en iyisi dezenfektan bez ve spreylerle dolaşmanız. Hatta ekstra güvence istiyorsanız, battaniye ve telefonların ne kadar temiz olduğunu hijyen monitörleriyle bile kontrol edebilirsiniz.
 
Geri