Özel Taşıtlar İçin Ön Beyan Uygulaması Başladı.

Kaptan43

5 Yıldızlı Kaptan


Geçen yıl hizmete sokulan “özel taşıtlar ön beyan uygulaması” ile yabancı plakalı özel araçlarıyla Türkiye gümrük kapılarından giriş yapacak yolcuların gümrük kayıt işlemleri daha hızlı ve kolay yapılabilmektedir.

Geçen yıl hizmete sokulan “özel taşıtlar ön beyan uygulaması” ile yabancı plakalı özel araçlarıyla Türkiye gümrük kapılarından giriş yapacak yolcuların gümrük kayıt işlemleri daha hızlı ve kolay yapılabilmektedir.

Bu uygulama sayesinde, özellikle gurbetçilerimiz, Türkiye gümrüğüne gelmeden önce cep telefonu, bilgisayar veya tabletle araç sahibinin (ad, soyad, pasaport/kimlik no., doğum tarihi, adres, kişi ve taşıt ülkesi, sigorta poliçe no., plaka no., şase no., marka, model, cins) bilgilerini sisteme girerek kendi kayıt işlemlerini kendileri yapmaları halinde, normalde 3-4 dakikada gümrük memurları tarafından yapılan işlemlere gerek kalmayacağından yaklaşık 15-30 saniyede yapılacak kontrolle gümrük kayıt işlemi tamamlanabilecektir.

Gümrük tescil işlemi yapan memurlar herhangi bir kayıt yapmayacak, ibraz edilen pasaport, ruhsat ve sigorta poliçesindeki bilgiler ile sistemde görülen bilgileri sadece karşılaştırmakla yetinecektir. İşlemlerin aksamadan hızlı yürüyebilmesi için sisteme ön beyan yapan yolcularımızın bilgileri sisteme girerken dikkatli ve doğru girmeleri büyük önem arz etmektedir.

“Ön beyan” yaparak gümrük kapılarımıza gelecek olanların ön beyan yapmadan gelenleri beklememesi için Kapıkule’de ayrı peronlar açılacaktır. İhtiyaca göre peron sayıları artırılacak ve diğer kapılarımızda da peronlar açılacaktır. Özellikle, özel araçlarıyla Bölge Müdürlüğümüze bağlı kapılarımızdan Türkiye’ye giriş yapmak isteyen yolcularımızın, gümrük kapılarımıza gelmeden önce yapacakları “ön beyan” sayesinde daha hızlı ve kolay geçiş yapabilmeleri sağlanacağından tüm yolcularımızın Bakanlığımızın bu uygulamasını kullanmalarını tavsiye ediyoruz.

Not:
Araç sahibi araçla birlikte Türkiye’ye giriş yapacak ise, sisteme araç sahibinin pasaport bilgileri girilecektir. Araç sahibi araçta yok ise, vekaletle aracı kim getiriyorsa o kişiye ait pasaport bilgilerinin sisteme girilmesi gerekmektedir.

Kapıkulede Yolcu Giriş Peronlarından 1 ve 2 nolu Peronlar Önbeyanlı araçlara hizmet vermektedir.

EN ÇOK SORULAN SORULARA CEVAPLARIMIZ;

Ön Beyan Sistemine tüm ülkelerin pasaportlarıyla giriş yapılabilmektedir.
Sisteme gümrüğe gelmeden önce 15 gün içerisinde herhangi bir gün veya saat giriş yapılabilir.(Süre zaten 1 yıldan fazla olamaz çünkü sigorta süresi genelde 3 aylık oluyor.)
Daha önce aynı plakalı araçla aynı şahıs giriş yapmışsa sistem o şahsı tanır, ancak sigorta bilgisi değiştiği için güncellemek gerekiyor.
Araç başına 3-4 dakika önemli değil bekleriz demeyin, aynı anda yüzlerce aracın Kapıya girdiği anlarda 3 dakikayı 20 ile 30 la çarpar isek bekleme süresi çok artabilir. O yüzden, kapılarımıza gelmeden önce ön beyan yapmak bekleme sürelerini çok kısaltacaktır.

UYGULAMA İÇİN ALTTAKİ LİNKE TIKLAYIN:

http://https://uygulama.gtb.gov.tr/tasit1onbeyanÖn Beyan işlemini tamamladıktan sonra , kayıt işleminin gerçekleştiğinden emin olmayan vatandaşlarımız için , TC Kimlik veya Pasaport numarası ile tekrar bir beyan işlemi yapmaya çalıştığında ” Daha önce girmiş olduğunuz önbeyan mevcut.Yeni bir beyanda bulunmak için eski beyanın iptal edilmesi gerekmektedir ” uyarısı vermektedir. Ayrıca Plaka bilgisinin arada herhangi bir işaret veya boşluk olmadan girilmesi gerekmektedir.

Kaynak
 
Tüm sayfalar yüklendi.
Üst