Sağlık Saç nedir ? Saçlar neden yağlanır ? Yağlanmayı önleme ve saçları koruma yolları

Saç nedir ?

Bütün sağlıklı bireylerde baş üzerindeki saç derisinde bulunan kıllara veya kıl kümesine verilen isme kısaca saç diyoruz. Saç ister kadın olsun ister erkek olsun doğumdan başlamak üzere sürekli olarak belli bir oranda uzayan kıllardır.

Saç Nelerden Yapılmıştır?

Saç bir çeşit keratin içerir ve üç farklı tabakadan oluşur: kütikül, korteks ve medulla. Kütikül dış tabakadaki koruyucu bölümdür ve birbirinin üzerini örten kiremite benzer hücrelerin oluşturduğu bir çok tabakadan oluşur. Saçın büyük bir bölümünü korteks oluşturur.

FYDmi_CVl.jpg


Saç Döngüsü

Saçın yaşam döngüsü 3 fazdan oluşmaktadır: Anajen (aktif büyüme), katejen (geçiş) ve telojen (dinlenme). Anajen faz yaklaşık olarak 1000 gün, katejen faz birkaç hafta ve telojen faz da yaklaşık olarak 100 Gün sürer. Herhangi bir zamanda saçların %5-10'u telojen fazdadır. Kafa derisindeki binlerce farklı saç folikülü herhangi bir zamanda farklı aşamalarda bulunur.

Saç her Ay ortalama 1 cm kadar olmak üzere 2-6 sene boyunca sürekli büyür ve sonra 2-4 hafta boyunca büyümeyi durdurur. Bu süreden sonra saç dökülür, normalde her gün ortalama 100 saç dökülmektedir. Saç döngüsü çok yavaş bir süre olduğu için herhangi bir tedavinin yararının görülmesi zaman gerektirir.

Saçlarımızın özellikleri nelerdir?


1- Saçların uzama hızı nedir, saçlarımız günde, haftada ayda ve yılda ne kadar uzamaktadır?

- Saç insan vücudunda bulunan birçok çeşit kıl içerisinde en hızlı uzayan kıllardır.
- Saçlar bir günde yaklaşık olarak 0,3 mm ile 0,4 milimetre arasında bir uzama hızına sahiptir.
- Haftada yaklaşık olarak 2-3 mm
- Ayda ise ortalama olarak 1 cm civarında bir uzama olur.
- Yılda ise yaklaşık olarak 12-15 cm arasında bir uzama meydana gelmektedir.

2- Bir insanda kaç tel saç bulunmaktadır?

Yetişkin ve saç yönünden sağlıklı bir insanda bulunması gereken saç adedi yaklaşık olarak 100.000-150.000 adet arasındadır.

3- Saç telinin sağlamlığı ne kadardır?

Çoğumuzun saçları özellikle küçükken arkadaşlarımız tarafından çekilmesine rağmen, acıdığı fakat kopmadığı veya deriden ayrılmadığını görmüşüzdür. Saç teli sağlam bir maddedir. Yaklaşık olarak 1 saç telinin 50-100 gram ağırlığı kaldırabildiği yönünde bilgiler mevcuttur.

4- Saç rengi

Saça rengi pigmentler vermektedir ve bu pigmentler üç renkte bulunmaktadır. Sarı, Kırmızı ve mavi renkler. Pigmentlerin hacimleri yine renklerine göre değişiklik göstermektedir.

Saçlarımıza rengini veren bu pigmentler yok ise bu durum Albino adını verdiğimiz rahatsızlığa sebep olmaktadır. Eğer renk pigmentleri yok ise bütün kıllar renksiz olur. Bu renk pigmentleri insanlarda olduğu gibi birçok canlılarda da görülmekte ve bu canlıların tüyleri ve derileri renksiz olmaktadır.

Saçlar çeşitli renklerde olabilmektedir. Saçların rengi bir ırk içindeki bireylerde değişiklik gösterebildiği gibi, farklı ırklarda da değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin Alman ırkının neredeyse tamamının saçları açık ve sarı renkte iken, Arap ırkında sarı saçlı insanları görmek oldukça zordur. İskandinav ülkesi insanlarının saçları da alman ırkı gibi açık renkli ve sarıya yakın tonlardır. Fakat Çinlilerin veya Japonların ise neredeyse tamamına yakını siyah saçlıdır. Ülkemize baktığımız zaman genel itibari ile siyah ve tonları çoğunlukta isede, sarışın ve kızıl saçlı insanlarıda sık sık görmekteyiz. Ama şu kesinki saçların rengi insan ırkına göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca siyahi insanların saçlarının neredeyse tamamı siyah ve tonlarıdır.

Saçlarımızın ömrü yaklaşık olarak 4-5 yıl civarındadır. Yani bir saç yaklaşık 4-5 yıl içinde kendini yenilemesine rağmen özellikle bazı ırklarda 50 yaşından sonra saçlar artık kendini yenilemediği gibi hızla dökülmeye başlar. Ve yerine yenileri çıkmaz. Saç dökülmesi ülkemiz insanlarının da yaşadığı en büyük sorunlardan bir tanesidir. Özellikle Üst bölgelerdeki saçlar 30'lu yaşlardan sonra dökülmeye başlar ve 50'li yaşlardan sonra üst bölgelerde neredeyse hiç saç kalmayacak duruma gelir.

Saç dökülmesi Irka göre değiştiği gibi cinsiyete göre de değişmektedir. Kadınlarda saç dökülmesi nadir görülür iken erkeklerde belli bir yaştan sonra saç dökülmesi veya kellik oranı çok yüksektir.

Normal bir insanda günde dökülen saç adedi 100-200 adet arasında olup bu dökülme normaldir. Zaten bu dökülen saçların yerine de belli bir yaşa kadar yenileri çıkmaktadır. Dönem dönem bu saç miktarında artma ve azalma olabilmektedir.

5- Saçların dalgalı veya düz olması:

Saçlarımızın dalgalı veya düz olması saçları meydana getiren dokular ile ilgilidir. Doku sayısı az ise saçlar kıvırcık veya dalgalı doku sayısı çok ise saçlar düz olmaktadır. Örneğin Afrikalı insanların saçlarının kıvırcık olduğunu bilmekteyiz, fakat Japonların ve Çinlilerin neredeyse tamamının saçları düzdür. Demek oluyor ki saçların düz, kıvırcık veya dalgalı olması yine ırklara göre değişiklik göstermektedir. Ülkemiz insanlarında ise bu durum neredeyse yarı yarıyadır. Erkeklerde düz saçlı insan bir çok olmasına karşın saçı dalgalı olan insan sayısıda oldukça fazladır, kıvırcık olan Türklerin sayısı az olmasına karşın epey miktarda vardır.

Saçın büyüdüğü kısma Folikül adı verilir. Bu Folikül gözenekli olup ayrıca yağ üreterek deri ve saçı yağlandırmaktadır.

6- Saçlarda en çok hangi hastalıklar ve rahatsızlıklar görülmektedir?

Saç dökülmesi,


Neredeyse tüm insanlarda görülen bir rahatsızlık olup, erkeklerde çok yüksek oranda bayanlarda ise oldukça az orandadır. Yaşa göre ve ırka göre saç dökülmesi hızı değişebilmektedir. Ama yaşlandıkça saçlarımızda azalma olması kaçınılmazdır.

Saç beyazlaması,

Saç beyazlaması yine ırklara göre değişiklik gösterdiği gibi yaşla doğru orantıdadır, Yaşlandıkça gerek erkek olsun gerek kadın olsun saçlar beyazlamaya balar. Bazı insanlarda saçlar çok erken 15 yaşında oluşmaya başladığı gibi bazı insanlarda 50 yaşlarından sonra saç beyazlaması oluşabilmektedir.

Saçkıran

Saçların biranda dökülmesine denir, bu genellikle bazı bölgelerde meydana gelmektedir, Yani kafamızdaki 2-3 cm çapındaki herhangi bir bölgede olduğu gibi daha büyük çapta bir bölgede de oluşabilmektedir. Çok nadir olarak saçların tamamı saçkıran nedeniyle dökülmektedir.Saçkıran rahatsızlığının genel nedenlerinin mikrobik hastalıklar, şeker hastalığı, hormon bozukluğu, vitaminsizlik gibi rahatsızlıkların yol açtığı belirlenmiştir.Saçın doğuştan itibaren beyaz olması da pigmenti bulunmaması nedeniyle oluşan bir saç rahatsızlığıdır.

Saç derisinin altında bulunan yağ bezelerinin salgıladığı sebum (yağ sıvısı), saçların nemli kalmasını ve korumasına yardımcı olur. Ancak aşırı yağlanan saç, vitamin eksikliği veya saç dökülmesi gibi sıkıntılara sebep olabilir.

İşte saç yağlanmasının 5 nedeni;

1- Saçlarınıza sürekli dokunuyorsanız, yağlanmaya sebep olacaktır.
2- Saç kurutma makinesini yakın tutmak, yada uzun süre fön çekmek gibi yapılan hatalarda saçınızı yağlandırabilir.
3- Temiz olması için sık sık yıkanan saç, kısa sürede yağlanır.
4- Her gün düzleştirmek,ısı sayesinde normal yağlanmanın görünmesine neden olur.
5- Saç kremini saçınızın uçları yerine, diplerine uygulamak da yağlandırır.

Sağlıklı saçlar için 44 öneri
Sağlıklı saçlar için 44 öneri;

Yıpratmadan yıkama ve kurulama

1. Çok kuru saçlar

Şampuanı sadece ellerinizle, ıslak saçın diplerine dağıtın ve hafifçe yedirin. Durularken incelerek saçın içinden akacak olan şampuan, saçları temizlemek için yeterlidir. Böylece saçlarınızın biraz daha kurumasını önlemiş olursunuz.

2. Normal saçlar

Şampuanı dairesel hareketlerle saça yedirin, hemen ardından iyice durulayın. Eğer başınızda şampuan artığı kalırsa, saçlarınız matlaşır ve kurur. Kural şu: Şampuanlamak için harcadığınız sürenin üç misli süreyi durulamak için kullanın. Saçlarınızın durulandıktan sonra gıcırdar gibi olması gerekiyor.

3. İkisi bir arada

Bu ürünler hem yıkar hem de bakım yapar. Pratiktir ama her gün kullanılmaya uygun değillerdir. Çünkü bu ürünlerin çoğunda silikon yağı vardır. Önce saçları yumuşak yaparlar. Fakat uzun vadede saç tellerinin yüzeyinde birikerek, saçı ağırlaştırabilirler. Haftada sadece 1 kez kullanın.

4. Ilık su ile durulayın

Kaşmir kazağınızı sıcak suyla tıkayamazsınız. Saçlarımız da aynı derecede hassas olduklarından, çok sıcak suyu sevmezler. Ilık su, saçların zarar görmemesi için ide3aldir. Hatta başarabilenler, saçlarını soğuk su ile yıkamalıdır. Soğuk su , saçlara mükemmel bir parlaklık verir.

5. En iyi fön stratejisi

Saçları yıkadıktan sonra dikkatle ayırın. Isıtılmış bir havluyla önden kurutun. Fön makinesini en düşük ayara getirip, saçları çok fazla karıştırmadan tam kuruyana kadar fönleyin: sonra fönü daha yüksek ısıya getirip, yuvarlak bir fırçayla şekillendirme işine girişin. Fön makinesini saçınızdan en az 15 santim uzak tutun.

6. Nazik olun

Islak saçlar, hafifçe şişmişlerdir. Dolayısıyla çabuk kırılabilirler. Taramak için ayrık dişli, mümkünse kauçuk veya ahşaptan, el yapımı bir tarak kullanın (Cinsi üstünde yazar. ) Ucuz plastik tarakları tercih etmeyin.

7. Çok mu streslisiniz?

Saçlarınızı yıkarken başınıza masaj yaparsanız, mutluluk hormonlarınızı aktive edersiniz. Parmak uçları ile daireler çizerek, şakaklardan saç diplerine doğru masaj yapın. Oradan tekrar kulaklara doğru inin. Sonra ensenize doğru devam edin. Bunları yaparken derin derin nefes alıp verin.

8. Ön yargıları unutun

Yağlı saçların her gün yıkandıkları zaman daha çabuk yağlandıklarıyla ilgili masalları unutun. Eğer kendinizi daha bakımlı hissedecekseniz, her gün duş alabilirsiniz. Önemli olan, yumuşak bir şampuan kullanmanız. Şampuanı saçınızda bekletmeyin ve hemen yıkayın. İnce mi yoksa asi mi? Kürleri en etkin nasıl kullanacaksınız?

9. Saç kremi

Kremi özellikle saçın aşağı sarkan kısımlarına ve uçlarına sürün. Saç diplerindeki ilk 3 santime gelmemesini sağlayın. Diplerde çıkan yeni saçların ek bir bakınma ihtiyacı yoktur.

10. Çok ince saçlar

İnce telli saçlar, yağlı ürünleri kaldıramazlar. En iyisi, nemli (veya kuru) saçlara nemlendirici sprey sıkmaktır. Sprey, statik elektrik oluşmasını ve saç tellerinin 'uçuşmasını' engeller.

11. Tatilde bakım

Tatildeyken saçlarınız şekle girmiyorsa, bu durum bulunduğunuz yerdeki suyun içerdiği mineral oranından kaynaklanıyor olabilir. Çözüm için saçlarınızı yıkadıktan sonra içme suyu ile durulayın.

12. Koruma ve tamir:

Omega-6 yap asitleri gibi lipit ve seramit içeren ürünler, saçların kırılmasını önler. Çünkü bu maddeler, saç lifleri içindeki çatlakları doldururlar ve fönden gelen sıcağa karşı korurlar.
Saç kürleri yumuşacık yapar. Ama hangisini kullanmalı?

13. İnce telli saçlara kür uygulamak

Yoğun kür, ince telli saçları aşırı derecede yorabilir. Fakat yine de ara sıra böyle ekstra bir bakım uygulayabilirsiniz. Çözümü: Kürü saça, yıkamadan önce yedirin ve 10 dakika beklettikten sonra bildiğiniz şekilde saçlarınızı şampuanlayın.

14. Saç maskeleri

Maskeler, özellikle sıcak ortamlarda saça daha iyi nüfuz ederler. En ideali, kür maskesini, havluyla nemini aldığınız saçınıza, ince demetler halinde sürerek yedirin. Sonra saçınızı sıcak fönle ısıtın ve başınızı alüminyum bir folyoyla sarın, üstüne de ısıtılmış bir havlu dolayın. En az yarım saat etki etmesini bekleyin. Çok etkili bir başka yöntem de, buharlı ortamda saç maskesi uygulamaktır (yine aynı şekilde havlu altında)

15. Sarı, kızıl ya da kahve

Boyanın ömrünü özel bakım ürünleriyle uzatabilirsiniz. Yıkama sırasında, bakım kürlerinde ya da şekillendirici ürünlerde bulunan maddeler sayesinde saçlardaki renk pigmentleri tazelenir.

16. Çabuk kür uygulamak için

Saçınız uzunsa ve kürler çok vakit alıyorsa, artık dert değil! İnci proteini içeren çabuk kürleri uyguladığınızda saçınızı yıkamanıza gerek yok. Saçlarınızı ipek gibi parlak yapıyor.

17. Doğuştan güçlü ve kalın telli saçlar

Bu tip saçlar şekil aldıklarında adeta rüya gibidir. Fakat şekil almak istemezler ve asidirler. Doğru stratejiyle onları hükmünüz altına alabilirsiniz: a) Her gün yıkamayın, hatada 1-2 kez yıkamak yeterli.b) Her yıkamadan sonra saç kremini sürün ve her dört yıkamada bir maske uygulayın. Doğru yöntemleri bilenler kötü saç günü yaşamazlar

18. Vaks nasıl kullanılır?

Genellikle fönle şekil verilen katlı kesim, sürülen vaks yüzünden gene sarkmaya başlar. İste bu yağ krizine karşı bir yöntem var: Önce saçınıza sprey sıkın, biraz kurumasını bekleyin, sonra uçlara vaks sürün. Mükemmel olacak.

19. Çok fazla jöle kaçırdıysanız

Eğer saçlarınızı çok fazla jölelediyseniz ve taradıysanız, saçlarınız yağlı gözükebilir. Bunu önlemek için ürünü kabında (ya da tüpünde) önce fönle kısa bir süre ısıtın. Ürün daha iyi dağılacağından dolayı otomatik olarak dozu fazla kaçırmanızı da önlemiş olursunuz.

Saç renkleri20. Saç spreyi ve parlatıcı

Havalandırıcı etki yaratmak için spreyi yukarıdan aşağıya doğru sıkmayın. Yoksa saçlarınızın üstünde ağırlık oluşur ve saçlarınız düzleşir. Onun yerine, saçları bukle bukle elinizle biraz yukarı kaldırın ve spreyi alttan yukarı olarak püskürtün. Uzun saçlarda: Başı geriye atın ve sprey bulutu aşağı doğru düşerken, saçlarınızı hafifçe silkeleyin. Hacim vermek için ideal yardımcılar fön, fırça ve köpüktür

21. Zamanlama sorununuz varsa:

Örneğin, sabah sabah 06:30'da uçağınız kalkacaksa, saçlarınıza akşamdan uygulayacağınız doğru bir şekillendirme ile zaman kazanabilirsiniz.saçlarınızı yıkayın ve yuvarlak fırçayla kabartarak fön çekin. Biraz saç spreyi sıkın. Yatmadan önce yarım saat bekleyin. Ertesi sabah hafifçe tarayın.

22. Saçınızı yıkamadan yattınız

Eğer sabah da saçınızı yıkayacak vaktiniz yoksa ve saçınızın yıkanması gerekiyorsa, saçlarınızın diplerine transparan pudra sürün ve iyice fırçalayın. Ayrıca buklelerinizi de nemlendirici sprey veya köpükle canlandırırsanız, saçlarınız tertemiz görünür.

23. Güçsüz kalmış kuru saçlar

İçinde alkol barındıran ve bu yüzden saçı iyice kurutan jöle köpük gibi ürünlerden vazgeçerdeniz; bunların yerine yumuşak ürünleri kullanırsanız saçlarınız çabucak eski haline kavuşur.

24. Sabah hiç vaktiniz yoksa

Bir gün önceden sürdüğünüz saç jölesini ıslak ellerinizle yeniden aktif hale getirebilirsiniz. Ama saçlarınızı uzama yönünün aksine doğru parmaklarınızla taramalısınız.

25.
Uzun saçlara ellerinizle köpük sürmeyin

Eğer saçlarınıza ellerinizle köpük sürerseniz, eşit dağılım olmayabilir. Bunu yerine bunu yerine geniş bir tarağa saç köpüğünü sıkın ve saçlarınızı diplerden ortaya kadar güzelce tarayın. Böylece köpüğü saçınıza eşit dağıtmış olursunuz.

26. Saç diplerinizin daha dik olmasını istiyorsanız

Uzun saçlarınızı üst kısımlarda kısmet krapeyle kabartıp, sprey sıkabilirsiniz. Böylece saçlarınız kabarık durur. Kısa saçları, üstten birkaç bukle ile ayırıp yandan klips tokalarla tutturun, yumuşak bir şekillendirici sürün ve fönleyin. Son olarak saçlarınıza sprey sıkın ve parmaklarınızla şekil verin

Uzun, omuz hizası ya da kısa modellerin hangisi bana uyar?

27. Hayal ettiğiniz model

Kuaföre giderken hayalinizdeki saç modelini bir dergiden keserek yanınızda götürün. Resme bakan uzman, ne istediğinizi daha iyi anlayacaktır. Ama şunu da unutmayın: Herkesin saç cinsi aynı değildir. Üstelik o fotoğraflar çekilmeden önce saçlar epeyce kuaför elinden geçmiş olur. Yeni alternatiflere açık olun. Saç uzmanları, neyin mümkün olup neyin olamayacağını bilirler.

28. Yuvarlak yüz

Yuvarlak yüzlü kişilerin, çene ya da kulakmemesi hizasındaki kabarık saçlardan uzak durması gerekir. Onun yerine başın üst kısımlarında kabaran ve aşağıya doğru ince perçemli dökülen kart kat modeller daha uygundur. Saçların uzunluğu omuzlara kadar olabilir.

29. Sık ve güçlü saçlarınız varsa

Pek çok kesime cesaret edebilirsiniz. Saçınızın rengi ne olursa olsun, orta uzunluktaki köşeli küt modeller ile düz kısa saçlara çok yakışır. Ama keskin hatlı bu saçları sık sık kuaföre düzelttirmeniz ve parlaklıklarını korumak için her gün bakım yapmanız gerekir.

.30. Yeni bir kısa model mi denemek istiyorsunuz?

Yeni bir kesimde,alıştığınız tarzdan farklı şekillendirmek durumundasınız. Eğer çok erkeksi görünmek istemiyor, seksi olmak istiyorsanız, göz ve dudaklarınızı daha çok çıkarın. Ayrıca dikkat çekici küpeler, her zaman kadınsı bir hava yaratır.
Yumuşak dökümlü perçemler her yüz tipine gider

31. Saç, boy ve ölçüler

Birbirleriyle orantılı olmalıdırlar. Örneğin boyu 1.60m'nin altındaki kadınlara uzun saç yakışmaz. Uzun boylu iri kadınlarda kısa saçlar başın küçük, bedenin iri görünmesine neden olur.

32. İnce hafif perçemler

Özellikle ince saçlarda çok idealdir. İnce perçemler en fazla çene hizasına kadar ve kakülle birlikte kullanılırsa. Daha hacimli durular. Becerikli kuaförler araya birkaç kısa bukle yerleştirerek, saçın alttan destek alıp kabarmasını sağlar.

33. Kısaltmak ya da uzatmak?

Kesin karar veremeyenlerin, zamanla saçları uzadığında bile, şekli bozulmayacak bir modele ihtiyaçları vardır. En ideali, ince perçemlerle ensede daha uzun, yanlarda daha kısa dökülen kat kat bir modeldir. Bu model çene hizasında da güzel durur. Kısa kesimler ince saçlar için idealdir.

34. Elbise ve bluz dekolteleri saçınızla uyumlu olmalıdır

Çeneye kadar gelen saçlarda yuvarlak ve çok açık olmayan dekolteler idealdir. Kıvırcık saçları V şeklinde derin dekolte veya ince askılı bluzlarla daha kadınsı hale getirebilirsiniz. Kısa saçlarla hemen her şeyi giyebilirsiniz. İster derin dekolte olsun, ister balıkçı yaka kazak...

35. Kakül ve alında perçem

Uzun yüzleri dengeler. Çene hizasında biten küt kesimler de çeneye ekstra denge sağlar.
Kıvır kıvır saçlar şimdi çok moda

36. Sıcaktan korunun

Maşa ve fön sık kullanıldıkları zaman saçlara zarar verebilirler. Termo şekillendirici ürünler, ısıya dayanıklıdırlar ve aletlerin üstünde kalıntı bırakmazlar.

37. Düz saçlı kadınlar

Düz saçlı kadınlar yalancı ya da gerçek perma yaptırmayı severler. Ama suni kıvırcıkların şekillendirmesinin daha uzun sürdüğünü de hesaba katmak gerek. Kıvırcıklarınızın mükemmel görünmesini istiyorsanız, açık havada kurumaya bırakmak pek çözüm olmaz. Bunun yerine, saçlarınıza uygun bir şekillendiriciyle, parmaklarınızı kullanarak saçınızı biçimlendirin.

38. Periyodik soruna özel çözüm

Doğal kıvırcık saçlar, reglden birkaç gün önce düzleşir. Nedeni de büyük ihtimalle hormonlardır. Ama kıvırcık saçlar için özel spreyler sayesinde saçlarınıza eski havalarını geri kazandırabilirsiniz.

Kabarık saçlara kat kat kesimle hava kazandırabilirsiniz

39. Dipleri düzleşmiş kıvırcık saçları canlandırmak için

İnce bukleler alın, bunları maşaya diplerden beş parmak uzak kalacak şekilde, içe doğru sarın (uçları dışarıda bırakın). Kısa süre böyle tutun, dikkatle maşayı ayırın ve soğumasını bekleyin. Son olarak da tarayın.

40.
Daha hacimli saçlar mı istiyorsunuz?

O zaman saçlarınızı normal uzanan yönlerinin tersine doğru sarın. Daha sağlam kıvırcıklar elde edersiniz. Daha kabarık ve güzel dökülürler. Ayrıca o kadar da çabuk düzleşmezler.

41. Eğer doğal kıvırcıklarınıza egemen olamıyorsanız

Saçlarınızı evcilleştirme işlemine yıkadıktan hemen sonra başlayın. Nemli saçlarınızı sıkı bir kuyruk yapın, sprey sıokın ve kurumaya bırakın. Sonra ayrık dişli bir tarakla tarayın ve isterseniz parlatıcı sürün.

42. 20'li yılların dalgalı saçlarına sahip olmak

önce saçlarınızı spreyle biraz ıslatın ve alnınıza uzun bir klips takın. Altındaki saçları da klipsle tutturun. Parçaları fönle kuruttuktan sonra klipsleri çıkarın, yumuşak bir şekilde tarayın.

43. Sarı saçlara parlaklık gerek

Çünkü perma sarı saçı renksiz ve solgun yapabilir. Rengi tazelemek için soğuk küllü renk boyalar kullanmayın, kıvırcıklarınızı sağlıksız ve mat gösterirler. En ideali altın sarısı veya bakır gibi parlak sıcak renklerdir.

44.
Saç kesimi her şeydir

Güçlü doğal dalgalarda çok kısa ve küt kesimler doğru olmaz. Üstelik saçlara belirgin olmayan katlar verilmelidir. Öyle ki, saç aşağıya incelerek dökülsün ama optik olarak eşit uzunlukta gibi görünsün.
 
Saçlarım da dökülme var açılmalar da olmaya başladı doğumdan sonra doktora gittim testler yaptırdım ama hiçbir sorun çıkmadı. Saç çıkarıcı keratin seti kullanmaya başladım tavsiye üzerine saçlarım da dökülme durdu açılmalarda da etkisi olmaya başladı. Bu kadar zaman dökülme ve açılmayı boşa takmışım kafama saç çıkarıcı titanyum seti çözümmüş.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Geri