Vladimir Putin'in 197 Milyon Dolarlık Limuzini

Ugur

Administrator
Rusya lideri Vladimir Putin tüm güvenlik testlerinden başarı ile geçen yeni limuzinine kavuştu. Putin yeni oyuncağını Trump'tan önce teslim aldı.

Bir süredir basının gündemini 'limuzin savaşları' başlıkları ile süsleyen iki otomobilin Rus kanadının temsilcisi Cortege/Kortezh projesi tamamlandı. Kısa süre önce bir dizi çarpışma testlerine tabi tutulan ve testlerden başarıyla geçen araç kullanıma girdi. Rusya Devlet Başkanı Putin 197 milyon dolara mal olan yeni aracına kavuştu.

Putin'e ev sahipliği yapan otomobilin iç dizaynı deri, ahşap ve metalden oluşuyor. 4 kişilik bir arka kabini bulunan limuzinin dış tasarımı ise 1989 model ZIL ile Rolls-Royce’un harmanlanmış versiyona oldukça benziyor..

ABD Başkanı Donald Trump, koltuğa oturmasına rağmen yeni makam aracına hala kavuşabilmiş değil. Büyük bir terslik çıkmaması halinde Putin yeni oyuncağını Trump'tan önce teslim almış oldu. Trump'ın 'Canavar' adı verilen yeni aracı yaz ayalarında hazır olması bekleniyor. The Beast (Canavar) adı verilen limuzin ABD otomotiv devi General Motors tarafından üç yıllık bir çalışmanın ardından üretildi. 8 ton ağırlığındaki otomobilin kapıları 20 santimetrelik zırhlardan oluşuyor. Olası bir bombalı saldırıda, Trump araçtan sağ çıkabilir.

Tanesi bir buçuk milyon dolara mal olan otomobillerde yok yok.


Askeri ve kimyasal saldırı durumunda bile Başkan Trump’ın güvenli bir şekilde taşıyacak araç dünyanın en güvenli otomobillerinden biri olarak kabul ediliyor. 8 ton ağırlığı bulunan otomobilin kapıları ise 20 santimetre kalınlığında kalın zırhtan oluşuyor. Aracın gövdesi ise 15 santimlik zırhla kaplı. Kapılar Boeing 757’nin kullandığı kapılar gibi tehlike anında dışarıdan müdahaleye izin vermiyor.

Beş katlı kurşun geçirmez camlar ise, zırh delici mermilere bile karşı koyuyor. Zırhlı tekerlekleri olan araç her durumda hareketine devam edebiliyor. Ayrıca kimyasal saldırı tehdidine karşı Canavar’da oksijen sistemi bulunuyor.

6,6 litre V8 motoru bulunan araç saatte 100 kilometre hız yapabiliyor. Ayrıca yakıt deposunda da zırh bulunan Canavar dizel yakıtla çalışıyor. Aracın ön tarafında gece görüş sistemi, GPS takibi ve göz yaşartıcı gaz bulunurken mayın patlamasına karşı otomobilin tabanı da zırhla kaplı.

Arka tarafta bulunan camları sadece Donald Trump biraz indirebiliyor ayrıca Trump’ın yanında kendisini direkt olarak Pentagon’a ya da Başkan Yardımcısı’na bağlayacak bir uydu telefonu bulunuyor.

General Motors, Başkan’ın kullanımı için bu araçtan 12 adet üretecek ve dünyanın farklı bölgelerine gönderecek. Yani Trump, İngiltere’ye gittiğinde oyuncağını götürmek zorunda kalmayacak çünkü orada da aynı otomobilden bir tane bulunacak.

Barack Obama da ABD Başkanı olduğu dönemde benzer bir otomobil kullanmıştı.
 
Tüm sayfalar yüklendi.
Üst