Yusuf Reis - Jack Ward (1553-1622)

yusuf-reis.jpgJohn Ward (1553 - 1622), aynı zamanda Jack Ward veya sonradan Yusuf Reis olarak bilinir. 17. yüzyılın başlarında bir İngiliz korsandı ve daha sonra Osmanlı İmparatorluğu için Tunus dışında faaliyet gösteren bir Berberi korsandı.

Yazar Giles Milton'a göre Karayip Korsanları film serisinden Jack Sparrow, on yedinci yüzyıl İngiliz korsanı Jack Ward'dan ilham almıştır

Erken dönemi​

Ward'ın erken yaşamıyla ilgili çok az şey biliniyor. Korsanlık yaptığı zamanlar kendisiyle birlikte yelken açan birinin yazdığı kitapçıktan gelmektedir. Ward, 1553'te, muhtemelen güneydoğu İngiltere'deki Kent'deki Faversham kentinde doğmuş görünmektedir.

Kıyı bölgelerinde doğduğu gibi, gençliğini ve erken yetişkin yıllarını balıkçılık alanında çalışarak geçirdi. 1588'de İngiltere'nin İspanyol Armadası tarafından başarısız işgalinden sonra, Ward, İngiltere Kraliçesi I. Elizabeth'in izni ile İspanyol gemilerini yağmalayan işçi olarak özel bir iş buldu. İngiltere'nin yeni Kralı olan I. James, 1603’de tahta geçerek İspanya ile savaşı sona erdirdiğinde, birçok kişi bu işten geçinmekten vazgeçmek istemedi ve yağmalamaya devam etti. Bunu yapanlar, korsan kabul edildiler çünkü artık devlet tarafından verilen geçerli bir izin mektubuna sahip değillerdi.

1604 civarında, Ward’ın, Kral'ın (Kraliyet Donanması'nın henüz resmi bir kurum haline gelmediği) yetkisi altındaki bir gemide, Kanal Filosuna yerleştirildiği ve Lyon’un Whelp adlı bir gemisinde hizmete girdiği iddia edilmiştir.

Korsanlığa dönüş​

jack-sparrow.jpgWard ve arkadaşları, Portsmouth Limanı'ndan 25 tonluk küçük bir barkayı terk ettiler ve çaldılar. Ward'ın adamları, korsanların kendi liderlerini seçmelerinin en eski öncüllerinden biri olan kaptanı seçtiler. Wight Adası'na yelken açtılar ve Roma Katolik mültecilerin hazinesini taşıdığı söylenen bir gemi olan Violet adlı bir gemiyi ele geçirdiler. Bununla birlikte, gemi hazinenin boş olduğu ortaya çıktı ancak Ward, bu gemiyi daha büyük bir Fransız gemisini ele geçirmek için kullandı.

Ward ve adamları, Hediye olarak yeniden adlandırdığı otuz iki silahtan oluşan bir Uçan Hollandalı Gemisini alabilmek için Akdeniz'e yelken açtı. Önce Cezayir'e doğru yola çıktılar, ancak şehre girdikten sonra birkaç adamı tutuklandı. Cezayir, daha aylar önce başka bir İngiliz denizci Richard Giffard tarafından saldırıya uğradı. Fas'ın Atlantik'teki liman kenti Salé'ye yelken açtılar. 1605'te Richard Bishop ve Anthony Johnson da dahil olmak üzere çeşitli İngiliz ve Hollandalı denizciler Ward'ın ekibine katıldı.

1606 yazında, Ward, Katolik köle taşıyan iddia edildiği üzere Cebelitarık Boğazı'nda bir ahşap yelkenli tekne yakaladı. 1606 Ağustos'unda, Tunus'u bir operasyon üssü olarak kullanmak için Kara Osman Bey ile birlikte bir düzenleme yapıldı. Kara Osman Bey, Tunus'taki Yeniçeri kolordu komutanıydı. Garnizon, Tunus Paşalarını 1598’de Tunus’un yöneticileri olarak destekledi. Kara Osman Bey'i kentin askeri diktatörü yaptı. Düzenlemelerine göre, Kara Osman Bey yakalanan tüm malların yüzde onuna kadar olan tüm malları ilk kez reddetti.

İslam'a dönüşü​

Jack Sparrow'un başlığından sarkan ay-yıldız işlemeli aksesuarHaziran 1607'de Tunus'a dönüşünü takiben Ward, Reniera e Soderina'yı güçlü bir Man-o-War'a dönüştürdü. Mürettebat, 60 pirinç silahının hepsini yerleştirmek için gövdesine en az 20 yeni silah girişi kesti. 1608'in başlarında yelken açmaya başladı. Ardından, Mart ayında bir gemi Yunanistan kıyılarındaki bir geminin enkazını gördü ve Reniera e Soderina ve John Ward'ın öldüğü söylentileri çıkmaya başladı.

Ward, İngiltere Kralı I. James I'in reddeddiği bir kraliyet affı istedi ve isteksizce Tunus'a döndü. Tunuslu bir Osmanlı subayı olan Kara Osman Bey sözünü tuttu ve ona koruma sağladı. Tüm ekibiyle birlikte İslam'ı kabul etti. Korsanlığında her zaman balta kullandığı için adını Chakour veya Chagour takma adıyla Yusuf Reis olarak değiştirdi ve İngiliz karısına para göndermeye devam ederken bir İtalyan kadınla evlendi.

Sonraki yılları​

1608'de onu Tunus'ta gören bir İngiliz denizcinin iddiasına göre Ward, "saçları çok kısa ve önünde oldukça beyaz, kel; yüzü siğilli ve sakallıydı. Çok az konuşuyor ve neredeyse her zaman küfür ediyordu. Sabahtan akşama kadar sarhoştu."

Ward nihayetinde bütün bir korsan filosuna komuta ederek Akdeniz gemilerine saldırmaya devam etti. 1612'den sonra korsanlık kariyerine son verdi, daha genç korsanlara topçuluk ve navigasyon öğretmeyi seçti. Korsanlığıyla büyük ölçüde kazanç elde etti ve Tunus'da 1622'de, 70 yaşında ölümüne kadar zengin biri olarak rahat yaşayarak emekli oldu ve muhtemelen vebadan hayatını kaybetti.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Yusuf Kavaklı (1946-2024)
 • Ugur
 • Ugur,
 • Biyografiler
 • 0    36
Yeni Camii - Hacı Yusuf Camii (Malatya)
 • Ugur
 • Ugur,
 • Ansiklopedi
 • 3    219
Yusuf Has Hacib (1019-1077)
 • Ugur
 • Ugur,
 • Biyografiler
 • 0    1K
Koca Yusuf Efsanesi
 • BULUT
 • BULUT,
 • Biyografiler
 • 0    1K
Cığalazade Yusuf Sinan Paşa (1545-1605)
 • Ugur
 • Ugur,
 • Biyografiler
 • 0    1K
Geri