Üst
Zika Virüsü Nedir? Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Korunulur?

Zika Virüsü Nedir? Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Korunulur?

Zika virüsü (ZIKV), Flaviviridae virüs familyasının ve Flavivirus cinsinin bir üyesidir. İnsanlarda Zika ateşi veya Zika hastalığı olarak bilinen hastalığa neden olur. Yenidoğanlarda beynin yetersiz gelişimine yol açabilen mikrosefaliye (küçük kafa) neden olur.
zikavirusu.webp

İnsanlara sivrisineklerden ve cinsel yoldan geçer. Daha önce maymunlarda görülen virüs, ilk kez Nijerya'da bir insanda tespit edildi. Gebe kadınlara bulaştığında bebeklerde anomaliler görülmesine yol açar.

Zika virüsü Afrika, Amerika, Asya ve Pasifik’te yayılmış ve 2015'te Orta ve Güney Amerika'da yaşanan salgın, pandemik hâle gelmiştir. Hafif ateş, kızarıklık, göz iltihabı ve kas ağrısı başlıca belirtileridir. Dünya Sağlık Örgütü, 2016'da 33 ülkeye yayıldığı saptanan virüse karşı acil durum ilan etti. Bu virüse karşı bir aşı geliştirilebilmesi için en az 10 yıla ihtiyaç duyulduğu açıklandı. Ayrıca doktorlar tarafından zika virüsünün cinsel yolla da bulaştığı duyuruldu.

Belirtileri nelerdir, nasıl korunulur?​


Zika hastalığının ateş, baş ağrısı, gözlerde kızarma, kusma, döküntü ve eklem ağrısı gibi belirtileri bulunuyor. Özgün tedavisi bulunmayan hastalığa yakalananlara, sıvı alımının artırılması ve ağrı kesici öneriliyor. Korunmak için ise klimalı, sivrisineklerden korunmuş mekanlarda kalmak, sivrisinek kovucular kullanılmak ve uzun kollu giymek tavsiye ediliyor.

Hastalığın özgün bir tedavisi bulunmadığı gibi önleyici bir aşısı da yoktur.

Kaynak: wikipedia, haberport.com
 
Geri