Üst
Zombi Tozu Nedir?

Zombi Tozu Nedir?

"Tetrodoks" olarak da bilinen Tetrodotoksin TTX olarak kısaltılır ve bazı zaman Vudu pratik edenler tarafından "zombi tozu" olarak da anılır, bilinen hiçbir panzehiri olmayan güçlü bir nörotoksindir. Tetrodotoksine karşı farelerde olası bir panzehir başarılı bir şekilde test edilmiştir, ancak insanlarda etkinliğini belirlemek için başka testlerin de yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Fareler üzerinde yapılan bu deneylerde Fampridine maddesi (4-Aminopyridine) tetrodotoxin zehirinin etkisini tersine çevirerek bu zehire karşı direnç göstermiştir. Tetradotoksin, sinir hücrelerinin zar membranlarında bulunan voltaja duyarlı sodyum kanallarına bağlanarak sinirlerdeki işlem potansiyelini engeller. Bu toksinin bağlandığı yer, voltaja duyarlı Na + kanallarının gözenek açılışlarında yer alır ve ismini, balon balığı (Tetraodontidae), kirpi balığı (Diodontidae), Ay balığı (Mola mola) ve çotira balığı (Balistidae) gibi türleri içeren bir takımın ismi olan Tetraodontiformesden alır.

Tetrodotoksin, bu zehirli balıklarda keşfedilmiş ve diğer bazı hayvanlar da (örneğin, büyük mavi halkalı ahtapot, kaba tenli ve sarı karınlı semender (Taricha granulosa) ve bir deniz salyangoz türü olan Naticidae gibi), bulunmuş olmasına rağmen aslında bu canlıların içinde yaşayan Pseudoalteromonas tetraodonis gibi Pseudomonas ve Vibrio türlerine ait bazı simbiyotik bakteriler tarafından üretilirler.

Zombi Tozu özellikle Haiti'li büyücülerin yaptığı özel bir bitkinin tohumu ve kirpi balığının derisinden elde edilen çok güçlü bir bileşiktir.

Bu bileşik su ile karıştırılıp içildiğinde nabzı o kadar yavaşlatır ki, acemi bir doktor, içen kişinin öldüğünü zannedebilir. Ama zombi tozunu içen kişi sadece kısa bir süreliğine ölüm uykusuna yatmıştır. Nabız yoktur, hiçbir yaşam belirtisi yoktur ama bilinci yerindedir.

Aref Ghaforinin final gösterisinde zombi tozu içmesi​

aref.webp

Aref final gösterisinin başlarında sanki içki içmiş gibi bir hali vardı hareketleri oldukça yavaş ve halsizdi bu nedenle sandalyeye oturduğunda nabzı giderek yavaşladı ve sonunda durdu ama bilinci açıktı.. peki aref bunu nasıl yaptı aylarca bu konu tartışıldı ama hiç kimse nabzını nasıl durdurduğunu anlayamamıştı ama bir araştırma sonunda zombi tozu kullandığı anlaşıldı.


Kaynak: wikipedia, frmtr.com
 
Ne kadar tehlikeli işler yapıyorlar.
Dozu ayarlanamayinca ölümle sonuçlanabilir...
 
Geri