Almanya'ya altın getirenler dikkat!

Kaptan43

5 Yıldızlı Kaptan
Katılım
16 Nisan 2013
Almanyalı Türkler, çoğu zaman düğünlerini de Almanya'da yapıyor. Bunun için de Türkiye'den Almanya'ya altın bilezik gibi ziynet eşyaları getiriyor ve bunların bazıları gümrük memurları tarafından yakalandığında cezaya çarptırılıyor.

Münih Gümrük Dairesi basın sözcüsü Marie Müller, Türkiye gibi avrupa birliği (AB) dışı ülkelerden uçakla gelirken getirilecek tüm eşyaların toplam değerinin 430€ Euro'yu geçmemesi gerektiğini söyledi. Otomobil ya da trenle gelindiğinde bu miktar 300€ Euro ile sınırlı.

Altın gibi ziynet eşyalarının değerinin bu miktarları geçmesi halinde vatandaşların ithalat vergisi ödemek zorunda olduklarını belirten Müller, bu durumda yolcuların gümrük memuruna gidip kayıt yaptırmaları gerektiğini belirtti. Altın ve gümüş ziynet eşyaları için yüzde 2,5 ila 4 arasında gümrük ücreti alındığını belirten sözcü, buna yüzde 19 ithalat vergisi eklendiğini kaydetti.

Türkiye'ye giden vatandaşların da geri dönüşte altının nereden geldiği konusunda şüpheleri ortadan kaldırmak ve vergi ödememek için 'İNF 3' formunu doldurup gümrük memurlarına vermeleri gerekiyor.

Kaynak: Hürriyet/Avrupa
 
Geri