Arnavut Örf ve Adetleri-Gelenekleri

Ayyildiz

topragizbiz.com
Katılım
23 Nisan 2013

Arnavutların Örf ve Adetleri-Gelenekleri​

# inatcılıkları ile ünlü halk. ( arnavut inadı) Kadınların hamaratlıkları göze carpar. mükemmel yemekleri vardır.özellikle börekleri dillere destandır.(arnavut böreği) Verdikleri sözü sonuna kadar tutarlar,güvenilir kişilerdir. eğlenceye düşkündürler. sevdikleri zaman tam severler.

# damarlarına basılmaması gereken insanlardır. ( arnavut damarı)

# işini bilen,mantıklı ve müthiş idareci insanlardır. çok düzenli yaşarlar,yediklerinden içtiklerinden tutun da gece kaçta yattıklarına,arkadaşlık ettikleri insanlara kadar her şeye dikkat ederler. çok politiktirler,ağızlarından çıkan her kelimeyi 50 kere tartıp söylerler. hiçbir zaman söylemek istediklerini doğrudan söylemezler,dolaylı konuşurlar

# saygısızlığa hiç gelemezler çünkü gerçekten saygılı ve kibar insanlardır.
erkekleri de kadınları da sarışın ya da kumral,yeşil gözlü,beyaz tenlidir
(Genelde).
gelinlerinden sürekli hizmet beklerler. damatlarına sürekli hizmet ederler.
pırasaya bayılırlar. bir pırasa böreği açarlar ki parmaklarınızı yersiniz.
pırasayı ne kadar sevdikleri (pırasa olsa yemem) sozunden anlaşılır

# Birbirlerine bağlılıklarıyla kendilerini belli ederler.yokluk zamanı olsa dahi, düğününde takılan takıların tek birini bile satmayan, elindeki varını yoğunu ailesine ortak sayan güzel insanlardır..

Şalvar

salvar.jpg


Arnavutlarda kına gecesi

Kına gecesi ,düğünden 1-2 gün önce yapılır.Gelin tarafina aittir ve nerde olacağı bütçeye göre belirlenir( Evde,düğün salonunda).

Calgılar çalınır, oyunlar oynanır, eğlenilir ve bu sırada gelin ,damat tarafindan diktirilen boncuklu kiyafetleri,nişanlığinı giyer ve herkezin elini öper. Kina yakılcağı zaman çerezler, meyve suları dağıtılır. Bütün yeni gelinler geleneksel Arnavut şalvarını giyerler. Genç kızlara'da ,gelinin yengesi veya teyzesi tarafindan mendiller verilir ve kollarina bağlanir.

Mumlar yakılır ve gelin bir sandalyeye oturtulur. Üstüne kirmizi oyali eşarp takılır. Bu eşarp ve ellerine takılan kırmızı oyalı eldiveni damat tarafı getirir.Gelin kınanın yakılmasına izin vermez , elini açmaz ve Kaynana çağrılır. Kaynana gelininin elini altınla açmaya calışır ve kına avcunun içine sürülür .

Kinayı, evlenme sırası gelen bir kız yakar ve gelini ağlatmak amacıyla kına şarkıları söylenir ve gelin içeri götürülür. şalvar giyen yeni gelinler temena (El öpme) alır ve kaynanalarının elini öperler .Misafirler giderken,simli ve pullu örtülerle süslenmiş kınalar verilir.Daha sonra gelin evinde,yakın akrabalarına yemek verilir..


ISPANAKLI ARNAVUT BÖREĞİ

borek.jpg


MALZEMELER:

1 kilo un

1 paket sana yağı

1 tutam tuz

İç malzemesi için:

1 kilo ıspanak


İç malzemenin hazırlanışı:

Ispanakların yapraklarını ince ince doğrayın, bol suda yıkayın en son yıkadıktan sonra sıkarak bir kaba alın. Üzerine 1 tutam tuz serpin.

Yapılışı:

1 kilo undan 1 bardak ayırın geri kalan unu bir tutam tuz katarak kulak memesi yumuşaklığında yoğurun. Biraz dinlenmeye bırakın (10-15 dakika) 1 paket sana yağını bir tavada eritin, soğumaya bırakın. Dinlendirdiğimiz hamurun bir parçası büyük olacak şekilde iki beze halinde kesin. Büyük bezeyi tepsinin büyüklüğünde açın, açtığımız bezeyi erittiğimiz margarinden 2 kaşık serperek elinizle yedirin. Hamurun kenarlarında bıçakla 6-7 çizik atıp çizikleri üst üste kapatın. Tekrar tepsinin kenarlarından taşacak kadar açın.

Tepsiyi erittiğiniz margarin yağından alıp yağlayın, açtığınız bezeyi tepsiye koyun kenarları taşsın arasına ıspanakları koyun ıspanakların üzerine biraz yağ serpin. İkinci bezeyi aynı şekilde açıp yağlayın yine çizikler atıp üst üste koyup tekrar açın. Tepsiye ıspanağın üzerine koyun ,altta kalan hamurun tepsiden taşan kısımlarını kıvıra kıvıra kenar yapın. Geride kalan erimiş margarini hamurun üzerine serpin. Isıtılmış fırına verin, altı üstü kızarana kadar pişirin.

Fırından çıktıktan sonra dört üçgen parçaya bölüp isteğe göre arasına yoğurt döküp yiyebilirsiniz. Böyle harika olur.

İç malzemeler isteğe göre; kıymalı, domates biberli ve 5 tane yumurtayı 3 su bardağı yoğurtla çırpıp koyarsak içinde pişince sanki peynirmiş gibi olur. Daha birçok içlik koyup yapabilirsiniz isteğinize göre.

Afiyet olsun
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Flia - Geleneksel Arnavut Mutfağından Bir Hamurişi
 • Ugur
 • Ugur,
 • Ansiklopedi
 • 0    2K
Erzincan Örf Adet Gelenek ve Görenekleri
 • denizf
 • denizf,
 • Gelenek ve Göreneklerimiz
 • 3    19K
Samsung'un Akıllı Sörf Tahtası
 • Ugur
 • Ugur,
 • Güncel
 • 0    4K
Elektrikli Sörf Tahtası
 • Ugur
 • Ugur,
 • Güncel
 • 3    11K
Geri