Ansiklopedi Atomium (Belçika – Brüksel)

Atomium 1958 yılında Expo 58 fuarı için yapılmış Belçika'nın Brüksel şehrinde bulunan anıt binadır.

Atomium, André Waterkeyn tarafından tasarlanmıştır. 102-metre yüksekliğinde, dokuz çelik kürenin birleştirilmesi ile oluşur. Demirin kristal kafes yapısının 165 milyon kez büyütülmesinden esinlenmiştir. 6 ay boyunca durması beklenirken günümüzde modern Brüksel mimarisinin sembolü haline gelmiştir.

atomium.jpg


Küreler 12 boru ile birbirine bağlanmış ve yürüyen merdivenlerle fuar hollerine geçiş yapılmıştır. En yüksekteki küre Brüksel'in panoramik görüntüsüne hakimdir. Her küre 18 m çapındadır. 2008 yılında 3 küre ziyarete kapatılmış olup diğerlerine yürüyen merdivenlerle ulaşılabilmektedir. Dikey yönde hareket eden asansörler ise oldukça hızlı hareket etmektedir. (5 m/sn)

Expo '58 için ortaya çıkmış orijinal fikirlerden biri de Eyfel kulesinin başaşağı döndürülmüş versiyonudur. Waterkeyn demir atomunun çağı daha iyi sembolize edeceğini düşünmüştür. Bununla birlikte Waterkeyn modern çağı temsil eden atomun yapısını hissederek tasarladığını belirtmiştir. Planlandıktan sonra 6 ay içerisinde inşa edilmiştir. Fuardan sonra Brüksel'de modern mimarinin sembolü haline gelmiştir.


161.jpg
 
Son düzenleme:
Geri