Faymonville - Belçika'daki Türk Köyü

Ugur

Administrator
Faymonville, Belçika'nın Liège eyaletinde bulunan bir köydür. Sakinleri komşu kasabalar ve köyler tarafından "Türkler" olarak adlandırılır.

faymonville-164cee5210a018f25.jpg


Köyde yaşayanların, 16. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'na karşı haçlı seferlerine katılmayı reddettiği ve dolayısıyla Türkler olarak adlandırıldığına inanılır. Bir başka (daha muhtemel) sebep, bölge sakinlerinin, Faymonville'nin, Lüksemburg Dükalığı'nın bir parçası olduğu için, Osmanlı imparatorluğuna karşı savaşmak amacıyla Stavelot-Malmedy Prensliği'nin rahipleri tarafından toplanan vergileri ödemek istememeleridir. Bu nedenle Valon bölge köylerinin sakinleri, Faymonville sakinlerini "Türkler" olarak adlandırırlardı. Bunu protesto etmek için, hilal ve yıldızlı giysiler giyen ve binalarını giydiren sembolleri kullandılar. Bu daha sonra bir gelenek haline geldi. Bir rivayete göre, köylülerin kilisede toplanacakları zaman, kilise çanlarını kullanmadıklarını, bunun yerine dua çağrısını ezan taklidi bir sesle yapmaya başlamışlardır. Bununla birlikte, bu hiçbir zaman gerçekten değerlendirilmemiştir ve bir efsane olarak görülmüştür. Her yıl şehir, Türklerle olan bağlantılarını kutlar ve bölge sakinleri artık kendilerine Türk derler.

faymonville-23805322589ecf734.jpg


Kasaba, 1919'da Almanya'dan Belçika'ya transfer edilen Eupen-Malmedy bölgesinin bir parçasıydı. 1940-1945 yılları arasında Almanya işgaline eklendi. Ardenler Taarruzu sırasında, şehir ciddi bir şekilde hasar aldı ve binaların % 50'sinden fazlası tamamen tahrip edildi, geri kalanların çoğu ciddi hasarlara uğradı.

Bugün Faymonville, ağırlıklı olarak Belçika Frankofon'un Malmedy semtinde yer almaktadır.
 

Nazenin

Aktif Üye
Gerçekten yabancı insanların kendilerini Türk olarak algılaması ve bundan gurur duyması bizim açımızdan çok hoş bir şey. Eski zamanlarda Avrupa'da sevilmeyen toplumlara Türk adı verilirdi. Çünkü Avrupalıların gözünde Türkler barbardı ve hakaret amacıyla bu sözü söylerlerdi. Fakat Avrupalı zeki kesimler bu hakareti bir övgü olarak kendilerine aldı ve "biz Türk kadar güçlü ve korkususuz"diye övündüler. Aynı durum ispanya'nın Deportivi takımı içinde geçerli. Rakip takımın taraftarları Deportivoluları aşağılamak için onlara Türk demiş fakat Deportivolular bu lafı övgü gibi kullanmışlar ve hala statlarına her maçta bizim bayrağımızı asmaktadırlar.

Gazete de Belçika'daki bu Türk köyü ile ilgili ilginç bir anektod gördüm:

II. Dünya Savaşı'nda Almanlar Belçika'yı işgal ettikleri zaman Türk bayrağını görünce bu köye dokunmamışlar. Yani onlarda Türk olmalarını müfakatını en ihtiyaç olduğu zamanda almışlar .

Bu güzel konu için teşekkürler..)
 
Üst