Bayraktar MİUS (Yerli İnsansız Savaş Jeti)

Bayraktar MİUS (Yerli İnsansız Savaş Jeti)
Muharip İnsansız Uçak Sistemi ya da Bayraktar MİUS, Türk insansız hava aracı üreticisi Baykar Savunma tarafından tasarım ve geliştirme çalışmaları devam eden, turbofan motorlu insansız savaş uçağıdır.

Özellikler ve Açıklamalar​

Firma tarafından paylaşılan verilere göre Muharip İnsansız Uçak Sistemi (MİUS); 40.000 ft (12.000 m) operasyonel irtifaya, 5,5 ton kalkış ağırlığına, 1,5 ton faydalı yüke, 1 ton mühimmat taşıma kapasitesine sahip olacak. İlk prototipler ses altı (sübsonik) hızda gidecekken sonraki prototiplerin ses hızının üstüne (süpersonik) çıkması bekleniyor.

MİUS'un farklı turbofan motorlar kullanan, A ve B olmak üzere iki farklı varyantı geliştirilecek.

Selçuk Bayraktar, 4 Ağustos 2021 günü Gebze Teknik Üniversitesi Havacılık ve Uzay Kulübü'nün düzenlediği Havacılık ve Uzay Zirvesi 2 etkinliğinde, MİUS'un özelliklerini şöyle sıraladı:

Teknik Özellikler​

 • Kalkış Ağırlığı: 5,5 Ton
 • Faydalı Yük Kapasitesi: 1,5 Ton (Gövde içi ve kanat altında mühimmat taşıma kabiliyeti)
 • Seyir Süresi: 5 Saat
 • Maksimum İrtifa: 40.000 ft (12.000 m)
 • Seyir Hızı: 800 km/sa (0,65 Mach)
 • Katapult yardımı olmadan yakalama kabloları ve kanca yardımıyla TCG Anadolu LHD gemisinden iniş ve kalkış
 • İlk prototipler sübsonik, sonraki prototiplerde ise süpersonik kabiliyet
 • Düşük Radar İzi
 • Dikey kuyruklar ve önde bulunan yatay kontrol yüzeyleri (Kanart)
 • Akıllı Filo Otonomisi
 • İlk Prototipte Uçuş Hedefi: 2023
Muharip İnsansız Uçak Sistemi'nin 2023 yılından önce ilk uçuşunu yapacağı Selçuk Bayraktar tarafından açıklanmış olsa da, bu tarih 2023 yılına ertelenmiştir. Selçuk Bayraktar MİUS'un en az 10 yıllık bir hayal olduğunu, Bayraktar Akıncı'nın geliştirilmesi ve uçurulmasıyla birlikte MİUS'un çok daha yakın bir platform olduğunu söylemiştir.

Tarihçe​

Bayraktar MİUS için ilk kavramsal çalışmalar 2013 yılında başlamıştır. Proje ile ilgili en önemli gelişme ise 20 Temmuz 2021 tarihinde yaşanmıştır. Bu tarihte Bayraktar MİUS'a ait ilk kavramsal tasarım görselleri ve uçağın özelliklerine dair orijinal bilgiler kamuoyu ile paylaşılmıştır.

Savaşan İHA Tartışmaları​

İnsansız uçak sistemleri bütün dünyada aktüel bir hava doktrini tartışmasıdır. 2020 yılının Şubat ayında Florida'da ABD Hava Kuvvetleri bu konuyu merkeze alan bir konferans düzenlemiş; havacılık, yapay zeka, otomasyon alanında çalışan uzmanları da konferansa konuşmacı olarak davet etmiştir. Bu konferansta konuşan Elon Musk, F-35 ve benzeri 5. nesil insanlı savaş uçaklarının gelecekte İHA'lara karşı hiç bir şansı olmayacağını ve geleceğin insansız hava araçlarından ibaret olduğunu belirtmiştir. 2040 yılına ulaşmadan ABD'nin vurucu Hava filolarının en az %50'sinin İHA'lardan oluşması beklenmektedir.
 

MURATS44

topragizbiz.com
Üst