Bodrum - Ebedi Mavilikler Ülkesi

Bodrum Muğla ili'nin 13 ilçesinden birisi olan Bodrum, önemli bir turizm merkezi olması ile anılmaktadır ki bunda Bodrum'un kendine has bazı özellikleri olması etkilidir.

Bodrum sadece Türkiye'de değil dünyada da turizm açısından bilinen bir ilçedir. Muğla ili'nin batı köşesinde yer alır. İlçe topraklarının büyük çoğunluğu kendi adını taşıyan bir yarımada içerisinde bulunmaktadır ki ilçe kuzey, batı ve güneyden Ege Denizi ile çevrelenmiştir. Doğusundaki Milas hariç herhangi bir idari sınırı yoktur.

Bodrum, doğu ve batı limanlarının bir araya geldiği noktada bulunan Bodrum Kalesi ve liman kıyılarında tüm ihtişamıyla sıralanmış beyaz Bodrum evleri, kümbetleri ve dar sokaklarıyla size masalsı anlar yaşatacak yerlerden biri.

Tarih​

Bodrum'un antik çağdaki adı Halikarnassos'dur. Türkçe Halikarnas olarak okunmuştur. Aziz Petrus Kalesi (Castle of St. Peter) adı verilen kale ile birlikte şehrin Aziz Petrus'a adanmasıyla şehre Petrium adı verilmiştir. Bu isim zaman içerisinde önce petrum sonra potrum ve en sonunda Bodrum olarak okunur olmuştur.

Antik çağlarda Halikarnassos olarak anılan Bodrum, egemenliğinde bulunduğu Roma, Bizans ve Osmanlı imparatorluklarına dair pek çok eser barındırıyor. En önemli dönemini M.Ö. 353 yılında Karya bölgesinin başkenti olduğunda yaşamış olan bölge, değerini hala koruyor.

Dünyanın 7 harikasından Mavsolos'un Mozolesi Halikarnassos şehrinde inşa edilmiştir. Depremler ve istilaların etkisiyle zamanla yıkılan mozolenin mermerden taşları Bodrum Kalesinin yapımında kullanılmıştır. Kaleyi 15. yüzyılda Hristiyan Şövalyeler inşa etmiştir. İnşaat 100 yıllık bir sürede tamamlanmıştır. Papa kalenin bitmesi için kalenin yapımında çalışanlara endülijans kağıtları dağıtmıştır. Bodrum şehri Anadolu toprakları üzerinde en son ele geçirilen hristiyan toprağıdır. Şehir II. Mehmed zamanında kuşatıldıysa da ancak I. Süleyman'ın Rodos Seferi sırasında ele geçirilebilmiştir. Bodrum Kalesi bugün Dünyanın en büyük 2. Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak hizmet vermektedir. Bodrum şehri ise pek çok kültürel etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

İklim​

İklim itibariyle Ege ve Akdeniz iklimlerinin sentezinden oluşan bir özelliğe sahiptir. Yarımada olarak mikro klima alan özelliği gösterir. Yaz aylarında neredeyse hiç nem bulunmaz. Kış aylarında ise nem oranı oldukça düşüktür. Yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları oldukça ılık ve yağışlıdır. 1970 yılından bu yana kar yağışı 2004 yılı Şubat ayında meydana gelmiş ve kar kalınlığı ortalama 5 cm'yi bulmuştur.

Yarımada bitki örtüsü olarak çok belirgin bir şekilde ikiye ayrılmıştır. Bodrum-Milas karayolunun batısında yer alan kısımda bitki örtüsü yer yer çalılık ve fundalıklar ile yörede " çeti " tabir edilen dikenli otlarla kaplıdır. Karayolunun doğusunda yer alan kısım iğne yapraklı kızıl çam, yabani çilek, mersin ve sandal ağaçlarıyla kaplıdır. İlçe arazisinin % 61,3’ü orman sayılan alanlardandır. Ancak son yıllarda çıkan orman yangınları sonucunda orman örtüsünde belirgin bir azalma gözlenmiştir. İlçede düzenli akarsu yoktur. Mumcular Beldesinde bulunan Sulama Göleti ise sulama ve içmesuyu amaçlı kullanılmaktadır.

Gezilecek Yerler​

Bodrum Kalesi Türkiye’nin en gözde ve doğal güzellikler açısından en zengin beldelerinden biri olan Bodrum’da görülecek tarihi eserlerin ve keşfedilecek denizlerin sınırı yok.

Bodrum’un mihenk taşı olan Bodrum Kalesi, şehre girdiğiniz anda sizi karşılıyor. Tüm kentten görülebilmesiyle adeta Bodrum’un kutup yıldızı olan kale, 15. yüzyılda inşa edilmiş ve hala ilk günkü gibi korunuyor. Bugün Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak pek çok eseri barındıran kalenin, beş kulesi bulunuyor.

Dünyanın yedi harikasından biri olan Halikarnas Mozolesi, Yunan ve Mısır mimarilerinin eseri olarak, Kral Mausolos adına M.Ö. 4. yüzyılda yaptırılmıştır. Günümüzde bir açık hava müzesi olarak düzenlenmiş olan Mozole’nin kalıntıları, dönemin ihtişamını yansıtmaktan geri kalmıyor.

Bodrum Antik Tiyatrosu, milattan önceki Bodrum’dan günümüze ulaşan tek yapıdır. Göktepe’nin yamacında kurulmuş olan 4 bin kişi kapasiteli bu tiyatro, yaz aylarında verilen konserlerle canlılığını koruyor.

Halikarnas Mozolesi Kalıntıları Ünlü tarihçi Heredot’un da doğum yeri olan Halikarnassos, aynı zamanda bir antik kenttir ve burada varlığını sürdürmüş 12 antik kent daha bulunur. Bargylia, Pedasa, Eski Myndos gibi antik kentler, zaman içinde bir araya gelerek daha güçlü topluluklar oluşturmuştur.

Bodrum’un birbirinden farklı ve çekici tatil beldeleri, her yıl binlerce ziyaretçiye kapılarını açıyor. Ortakent, Gümüşlük, Bitez, Torba, Turgutreis, Gümbet, Yalıçiftlik, Göltürkbükü ve Yalıkavak, boylu boyunca uzanan sahilleri, Bodrum’a özgü mimariyle yapılmış bembeyaz evleri, içinizi ısıtacak Ege güneşi ve tadına doyulmaz lezzetleriyle muhteşem bir mozaik oluşturuyor.

Özellikle dalış severlerin uğrak bölgelerinde olan Bodrum’da denizin altı da üstü kadar göz kamaştırıcı. Pek çok dalış noktasıyla farklı dünyaları keşfe çıkacağınız yolculuklar, muhteşem koylarda sizleri bekliyor. Ayrıca tüm su sporlarıyla doğa sporları da Bodrum’da kendine yer buluyor.

Muhteşem koyların gizemlerini keşfedebileceğiniz Mavi Yolculuklar, Bodrum’dan hareket ediyor ve sizleri eşsiz maviliklerle tanıştırıyor. İsterseniz düzenlenen turlara katılabilir, dilerseniz de kiralayacağınız teknelerle cennetin yeryüzünde şekil bulmuş bölgelerine açılabilirsiniz.

Etkinlikler​

Eşsiz doğası, göz kamaştıran renkleriyle Bodrum, düzenlediği pek çok festival ve etkinlikle de dünyanın birçok ülkesinden katılımcıları ağırlıyor.

Uluslararası Bodrum Bale Festivali, her yıl Ağustos ayında düzenleniyor ve pek çok ülkeden bale topluluklarının birbirinden değerli eserlerini sanatseverlerle bir araya getiriyor.

Turgutreis Uluslararası Müzik Festivali, Ağustos aylarında gerçekleştirilen ve klasik müziğin en güzel örneklerinin değerli sanatçılar tarafından sergilendiği, Turgutreis marinada düzenlenen bir festival olarak konuklarıyla buluşuyor.

Uluslararası Bodrum Dans Festivali, Mayıs ayında yapılan, Avrupa’nın en büyük ve kapsamlı dans festivali olup, 80’den fazla gösteriye yer veriyor. Siz de muhteşem figürleri kaçırmak istemiyorsanız, yerinizi şimdiden ayırtın.

Nisan ayında yapılan Bodrum Ot Festivali, cömert doğanın bu coğrafyaya sunduğu güzellikleri herkesle paylaşmak, bunları yöresel ot yemekleriyle taçlandırmak ve Şeflerin Düellosu yarışmalarıyla en leziz yemekleri tatmak için sizleri bekliyor.

Uluslararası Bodrum Karnaval Sergileri, her yıl Haziran ayında gerçekleştiriyor ve sanatın her dalıyla misafirlerini buluşturuyor.

Nasıl Gidilir?​

Ege’nin en güzel beldelerinden biri olan Bodrum’a ulaşım, hem havayolundan hem de karayolundan oldukça rahat.

Türkiye’nin pek çok havalimanından direk uçuşla varabileceğiniz Muğla Dalaman Havalimanı, Bodrum’a gelmek için en uygun yollardan biridir. Havalimanı çıkışlarından bekleyen servisler ve araçlarla kısa süreli bir yolculuğun ardından Bodrum’a ulaşmanız mümkün.

Tüm illerden karşılıklı olarak gerçekleştirilen otobüs seferleri ile direk olarak Bodrum’a ulaşabilir, terminale vardıktan sonra buradan beldelere giden servisleri kullanabilirsiniz.

Ayrıca Bodrum’a Datça, Kos ve Rodos’tan karşılıklı olarak gerçekleştirilen feribot seferleriyle de ulaşabilir, tatilinizde yeni coğrafyalarla da tanışma fırsatı bulabilirsiniz.

[HARITA]Bodrum[/HARITA]

Kaynak: wikipedia, goturkey
 
Son düzenleme:
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Geri