Büyük Piramidin İnşasında Kullanıldığı Düşünülen 4.500 Yıllık Rampa Sistemi Bulundu

Ugur

Administrator
Katılım
8 Nisan 2013
Antik Mısırlıların 4.500 yıl önce dünyanın en büyük piramidi olan Büyük Piramidi inşa ederken devasa taş blokları taşımak için kullandıkları sistem keşfedilmiş olabilir.

piramit-rampa-1.jpg


Arkeologlar, Mısır’ın Doğu Çölü’ndeki antik bir taş ocağı olan Hatnub arkeolojik alanında bu sistemin kalıntılarını keşfetti. Sahada çalışan arkeologlara göre bu mekanizma, ağır su mermeri taşlarını dik bir rampadan taşımak için kullanılmış olabilirdi. Ve muhtemelen Mısırlılar, firavun Khufu adına Büyük Piramit’i böyle inşa etmişlerdi.

Kazı başkan yardımcısı Yannis Gourdon, “Bu sistem, çok sayıda direk deliği bulunan ve yanlarında iki merdiven olan merkezi bir rampadan oluşuyor. Bu tahta direklere, taş blok taşıyan ve iplerle tutturulmuş bir kızak kullanılarak, taş ocaklarından yüzde 20 veya daha dik olan yamaçlarda su mermeri bloklarını çekebiliyorlardı.” diyor.

Bir diğer kazı başkan yardımcısı Roland Enmarch, “Kızağa bağlı halatlar, bir ‘kuvvet çarpanı’ olarak işlev görüyor ve kızağı rampadan çekmeyi kolaylaştırıyordu.” diyor.

piramit-rampa-2.jpg


Gourdon, “Bu tür bir sistem başka hiçbir yerde bulunmadı. Alet izlerinin incelenmesi ve Khufu’nun iki yazıtının varlığı, bizi bu sistemin en azından Khufu’nun saltanatı zamanlarına tarihlendiği sonucuna götürdü. Büyük Gize Piramidi’ni inşa ettiren de Khufu idi.”

“Bu sistem en azından Khufu’nun saltanat dönemine kadar uzanıyor. Bu da, Khufu döneminde, Antik Mısırlıların çok dik yamaçlarla büyük taş bloklarını nasıl hareket ettireceklerini bildiği anlamına geliyor. Bu yüzden bu yöntemi piramidin yapımı için de kullanmış olmalıydılar.”

Büyük Piramit, üç firavunun her biri için inşa edilen üç Gize Piramidi’nin (Khufu, Khafre ve Menkaure) en büyüğüydü. Khufu, ilk inşa edildiği zaman 146 m boyuyla Mısır’da inşa edilen en büyük piramitti. Antik yazarlar tarafından dünyanın harikalarından biri olarak kabul ediliyordu.

Arkeologlar genel olarak bu piramidin işçilerinin, taş blokları hareket ettirmek için bir rampa sistemi kullandığını kabul ediyor ancak bu sistemin tam olarak nasıl çalıştığı uzun zamandır devam eden bir gizem. Yeni yapılan keşif ise bu gizemin çözülmesine yardımcı olabilir.

Kaynak: Bu Rampa Sistemi, Büyük Piramidin İnşasında Kullanılmış Olabilir | Arkeofili
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Geri