Cambridge Merkez Camii

Ugur

Administrator
Cambridge Merkez Camii, İngiltere’nin Cambridge kentinde bulunan Avrupa’nın ilk çevre dostu camidir. Görevi, inanç, topluluk gelişimi, sosyal uyum ve dinler arası diyalogda iyi uygulamaları kolaylaştırarak İngiltere ve ötesindeki Müslüman toplumun ihtiyaçlarını karşılamaktır. Caminin inşaatı Eylül 2016'da başladı, Mart 2019'da tamamlandı ve 24 Nisan 2019'da halka açıldı.

cami10faa9bcd77b377e5.jpg


Proje​

Kilise veya evlerden dönüştürülen dört mescit ihtiyaca cevap veremez hale gelince kentteki Müslüman öğrenciler, Cambridge Üniversitesi İslami çalışmalar öğretim görevlisi Dr. Timothy Winter'a başvurdu. 17 yaşında Müslüman olduktan sonra Abdulhakim Murad adını alan Winter, dünyaca ünlü sanatçı Yusuf İslam'la bu projeyi Başbakanlık yaptığı dönemde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ileterek destek istedi.

Abdulhakim Murad önderliğinde başlayan projede, 2009'da arazi satın alındı. Türkiye Diyanet Vakfının önayak olduğu ve toplamda 10 binden fazla kişi veya kurumun bağış yaptığı projeye asıl desteği veren Türk kurumları oldu. Katar Ulusal Fonu da bağışçılar arasında yer aldı.

cami23765a93280da5537.jpg


Tasarım​

Projede, İslam dininin estetiği, sanat anlayışı, Hz. Peygamber'in yaşam tarzı ve doğanın korunmasına verdiği önem esas alındı. Bu esaslar çerçevesinde bir yarışma düzenlenerek tasarımı belirlenen caminin, bahçe, sütunlu giriş, avlu, abdesthane ve ibadet alanından oluşmasına karar verildi.

Doğal malzemeler kullanıldı​

Nisan 2019'da büyük ölçüde tamamlanan ve bin kişinin aynı anda namaz kılabildiği caminin bahçesinin tasarımında İslami geleneklere bağlı kalınırken, binanın da doğa dostu olmasına büyük önem verildi.

Çoğunlukla ahşap ve mermer gibi doğal malzemelerin kullanıldığı cami, ayrıca sıfır karbon ayak izi özelliğiyle de dikkat çekiyor.

Yağmur suları depolanıyor, güneş enerjisinden elektrik üretiliyor​

Caminin çatısındaki tertibatla yağmur suları toplanıp bahçedeki fidanları sulamakta ve lavaboların temizliğinde kullanılıyor. Caminin elektriğinin, kış aylarında yaklaşık yüzde 30'u, yaz aylarında ise yüzde 40'ı çatıya yerleştirilen güneş enerjisi panelleri sayesinde üretiliyor.

cami4ca42722b7be3bd2f.jpg


Sıcak hava, su ve zemin ısıtmasında kullanılıyor​

Caminin çatısında hava sıcaklığını ısıya dönüştüren bir sistem bulunuyor. Böylece yukarıdaki en ufak bir ısı dalgası emilerek aşağıda bulunan büyük tanklardaki suların ısıtılmasında kullanıyor. O sular da zemin ısıtmasında ve abdesthanelerdeki sularda kullanılıyor.

İçeride oksijen azaldığında sıcak havadan üretilen temiz hava veriliyor​

Sensörler sayesinde içerideki oksijen miktarının azalması veya sıcaklığın artması durumunda yukarıdaki bölmelerden sıcak hava çekilip, duvarlara gizlenmiş boşluklardan içeriye temiz hava veriliyor.

cami3774908198527458a.jpg


Duvarlarda pencere bulunmuyor​

Duvarlarda pencere bulunmamasının temel amaçlarından biri insanların ilgisini namaza yöneltmek. Camiinin çevre dostu özelliğinden dolayı yukarıdan ışık almak ve güneş ışınlarını doğrudan cami içerisine yansıtmak için pencereler kubbe şeklinde caminin tavanına yerleştirildi.

Kaynak: vikipedia, AA
 
Üst