Sohbet CHP'nin Seçim Vaatleri 2015

Celik

Emekli Admin
Katılım
8 Nisan 2013
CHP'nin Seçim Vaatleri 2015

CHP başkan yardimcilarindan FAİK ÖZTRAK, Habertürk kanalinda CHP'nin seçim vaatlerini anlatti.
faikoztrak.jpg

"Emeklilere, her iki dini bayramda, birer maaş ikramiye verilecek. Hanelere, 360 TL'ye kadar kira ve fatura destegi saglanacak. Çifçilere mazot 1,5 liradan verilecek. Asgari ücret 1500 TL olacak" Vs....

Bütün bunlari yapabilirler. Olmadi para basar öderler ve enflasyon tavan yaptiginda, o günün 1500 lirasinin alim gücü bu günün 500 lirasi kadar olmaz.

Ben bütün bu vaatleri bir kenara birakip, FAİK ÖZTRAK'in uçuk bir açiklamasini ele almak istiyorum. Açiklamasinda, Dünyada kişi başina düşen milli gelir siralamasinda 2014 yili itibariyle 69. olan Türkiye'yi, ilk 20 arasina yükseltmeyi vaat ediyormuş CHP.

Ben ekonomist degilim fakat matematikte 4 işlemi yapabiliyorum Allah'a şükür.

Simdi gelelim yuvarlak hesapla olayi aydinlatmaya:

Örnek olmasi bakimindan; 2011 Yilina göre, yaklaşik 11 milyon nüfusu ile kişi başina 48.110 dolarla dünya siralamasinda 16. sirada bulunan Belçika ve ayni dönemde 75 milyon nüfusu ile kişi başina 10.576 dolarla dünya siralamasinda 62. olan Türkiye arasinda kiyaslama yapmak istiyorum .

2011 yılında milli gelirimiz 1 trilyon 294 milyar TL oldu. Bu durumda bizim kişi başina milli gelir siralamasinda 16. sirada olan Belçika'nin yerine geçebilmemiz için, 1 trilyon 294 milyar TL olan milli gelirimiz, yaklaşik olarak yedi katindan fazla olmasi gerekiyor. Yani yaklaşik 9 trilyon TL. (Bu arada hatirlatmak isterim, Ayni dönem itibariyle kişi başina 5.164 Dolarla Çin 91. sirada yer aldi).

Oysa ki; Gelişmiş ekonomi katagorisinde Türkiye, 2014 itibariyle Dünya'nin en büyük ekonomisi siralamasinda 19. siradadir. Fakat amaç kafa kariştirmak olunca, kişi başina düşen milli gelir ön plana çikariliyor. (En büyük ekonomi siralamasinda Çin 2. siradadir)

Bu durumda; FAİK ÖZTRAK'in hakli çikabilmek adina kişi başina milli gelir siralamasinda 69. siradaki yerimizi, 20. siraya çikarabilmek için önünde bir kaç seçenek var.

A) Milli gelirimizi en az yedi katina çikarmak (Bu günkü nüfus sayimizi sabit tutarak)
B) 80 milyon olan Nüfus sayimizi 8 milyona düşürmek (Bu günkü milli gelirimizi sabit tutarak)
C) Nüfus sayimizi ve milli gelirimizi sabit tutarak, bizim üzerimizde olan devletlerin nüfüslarini en az 7 katina çikarmak veya milli gelrlerini en az 7 kat aşagiya düşürmek.
D) Hiçbiri... Milleti aptal yerine koymaya çalisiyosunuz...

Umarim FAİK ÖZTRAK bey bu yazimi okur ve bir cevap yazar :)
 
Zihniyet hep aynı. bütün vaatleri para kaynağına dayanıyor. Memleketi heralde ülkeyi idare ettikleri yıllarda zannediyorlar. emekliye bayramlarda olmak üzere 2 maaş ikramiye.

Çokta büyük bir miktar değil. Parayla emeklileri kandırmaya çalışmaktan başka birşey değil.

Vaatlerinden biri aile sigortası için vaadettiği 600 tl. Aile sigortası nedir? Hatırladığım kadarıyla bir önceki seçimde de aynı vaadlerde bulunmuştu. 4 yıl önceki 600 tl ile 4 yıl sonraki vaadi arasındaki rakam değişmiyorsa bir hesap uzamanı (!) olarak kılışdaroğlunun hükümete teşekkür etmesi lazım. Ki, bu miktarın aradan geçen zaman içindeki nüfus artışından kaynaklanan milli gelir dalgalanması yanında en az yüzde 20 artmış olması gerekirdi. 4 yıl önce 600 tl..... 4 yıl sonra 600 tl.... Gerçekten de hesap uzmanı (!) olduğunu fazlasıyla kanıtlıyor. Hesabın H'sinden anlamayan biri olarak bu bana bile mantıksız gelirken hesap uzmanı (!) bunu neye göre değerlendirdi acaba? Merak ediyorum...

Seçim uğruna bu vaadler ülkeyi 2001 krizine götürecektir. Türkiyenin son 13 yıl içinde yakaladığı bütçe düzenini yok sayıp , herşeyi silip kendi sistemimi kurmak için herşeyi yapacağını söylüyor. Bütçeyle oynayıp oy satın alma uğruna ekonomide yapacağı değişiklik Türkiyenin yeniden IMF ile tanışmasına neden olacak. Ülkenin IMF ye borcu yokken "ülkenin geleceği imf' ye bağlı borç alalım " diyen birinin hedefi yine ülkeyi imf ye mecbur bırakıp milyarlarca doların faiz yoluyla ülkeden çıkasına neden olacak. Haliyle milli gelir düşecek. Zaten başka ülkelerin vekili gibi çalışan bir parti liderinin bu ülkenin iyiliğini düşündüğüne pek inanmıyorum açıkçası.

Müthiş hesap uzmanının (!) bir diğer vaadide Mazotun 1,5 Tl ye satılacağı sözü. Bir zamanlar cem uzanın salladığı gibi bu seferde çiftçiyi kandırmaya çalışıyor. Bunu yapamayacağını kendisi de çooooook çok iyi biliyor. Çünkü şu an mazotu dışardan 1.78 TL - 1.8 TL aralığında alıyoruz. Kısacası 1,8 TL den al 1,5 TL ye sat. Ne güzel hesap (!)

Yani proje üretmek yerine kafayı parayla bozmuş birinden hayır gelmez. Bütün vaadleri ekonomi üzerine. Ekonomi uzmanlığını da SSK genel müdürlüğünden biliyoruz. Parti içindeki ekonomistler acaba nasıl bir kafayla bu bildiriyi hazırladı. Bir tane proje yok, bir tane uzun vadeli sistemli bir düşüncesi yok. Kısacası Chp nin kazanması durumunda bir sonraki seçimlerde yunanistanın şimdiki durumu gibiyiz. Tek hedefi Yüzde 35 olan bir lider.

Fatih sultan Mehmet , kendisini ziyarete gelen bizans elçilerinin isteklerinin hadsizliği karşısında :
- Gidin imparatorunuza deyinki, bizim kıdretimizin yettiği yerlere sizin hayalleriniz bile ulaşamaz.

Gerçektende hayalde bile yetişemeyecekleri bir makamı , Türkiye Cumhuriyetinin idaresini hakedecek ne bir kafa nede bir zihniyet var.

Ülkeye 1.sınıf demokrasi getirecekmiş...

Hazırladığı reklam filminde bile köylüyü , başörtülüyü ikinci planda bırakan birinin 1.sınıf demokrasi anlayışını gerçekten merak ediyorum. Bir ay önce istanbulda chp li bir belediye yapımına izin verdiği bir mescidi habersizce 1 gece yıkmasının neresinde demokrasi var.

bu ülke vatandaşlarının yarısının oyunu ve güvenini almış bir partinin kararlarını hiçe sayan birinin yüzde 52 nin hakkını savunacağının garantiside chp tarihinde yatıyor.

Açıkçası 60-80 li ve daha öncesinin Türkiyesini ve 2015 ten sonrasının Yunanistanı olmak istemiyoruz. .....
 
Oy ugruna milleti kandirmaya çalisiyor bu ezikler. Yoksa vaatlerine onlar bile inanmiyodur.

Net 949,07 TL olan asgari ücreti, net 1500 TL olarak yükseltecez diyorlar. Hiç bir dünya ülkesinde,Ücretlere bir seferde %50'den fazla bir yükseltme yapildigi görülmemistir bu güne kadar. Asgari ürete %50'nin üzerinde yapilacak bir yükseltme, bütün toplu is sözlesmelerine yansir ve isveren ile sendikalar arasinda üçüncü dünya savasi çikar.

Bu gün Bulgaristan'da asgari ücretin 180 Euro oldugunu biliyormu bunlar acaba. Bu durumda hangi yabanci sermaye Türkiye'ye yatirim yapar. Birakin yabanci sermayeyi, olan yatirimlar bile Bulgaristan'a kayar. Fabrikatörler tezgahlarini kamyona yükledigi gibi, solugu Bulgaristan veya diger ülkelerde alirlar. Hatta kirmizi hali bile sererler önlerine.

Ayaklari yere saglam basan, akli basinda muhalefete sahip degiliz malesef. AK Parti'nin rakipsiz olmasi, uzun vadede pek hayra alamet degil.
 
Ayaklari yere saglam basan, akli basinda muhalefete sahip degiliz malesef. AK Parti'nin rakipsiz olmasi, uzun vadede pek hayra alamet degil.

Bu muhalefet olduktan sonra Allah ac AKPARTİ'ye zeval vermesin inşaallah. İşleri sadece kazanmak. Akpartinin kazanmasını Türk milleti istiyor, chp ve diğerlerinin kazanmasınıda artık hangi devletler istiyorsa .............
 
Güçlü rakip olmazsa rekabet olmaz ve rehavet çöker insanin üzerine. Bende AK Parti'nin rehavete kapilmasindan korkuyorum.
 
Akpartinin 13 senede rehavete kapılmamasının nedeni bu muhalefet değil. Memlekette muhalefet yok. Çirkin ve seviyesiz bir yaklaşım var. Herşeye rağmen işini yapıyorlar. bunlar muhalefet bile olamadılar ki 13 senede akparti rehavete kapılmadı. bunlar olsa da olmasa da, çok güçlü muhalefette olsa adamlar yapılması gerekeni yapıyor.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
CHP’nin seçim oyununu Erdoğan bozdu
 • MURATS44
 • MURATS44,
 • Güncel
 • 0    5K
CHP Seçim Vaatlerinin Maliyetini Açıkladı
 • Ugur
 • Ugur,
 • Güncel
 • 1    5K
CHP Zihniyetinin Dış Politika Sanrıları
 • MURATS44
 • MURATS44,
 • Sohbet Odası
 • 0    2K
Chp'nin boyalı parkına tepki büyüyor !
 • MURATS44
 • MURATS44,
 • Komikler
 • 4    5K
Geri