Ansiklopedi Danakil Çöküntüsü : Dünyadaki En Zalim Yer

-Kuzey Etiyopya’nın Afar bölgesinde bulunan Danakil çöküntüsü, son derece yüksek sıcaklıkları ve doğal görünmeyen oluşumları ile cehennem benzeri bir yerdir. Dünyanın en zalim yeri olarak adlandırılan bu yer sadece maceracı bir kalbi, güçlü ve esnek bir vücudu ve zihni olanlar içindir. Danakil Çöküntüsü hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Biliyor Muydunuz?​


3,2 milyon yıllık ünlü insansı fosil “Lucy” (Australopithecus afarensis), burada bulunmuştur. Bu da Danakil çöküntüsünü arkeologlar ve paleontologlar için ünlü bir yer haline getirmiştir.Yerel Afar halkı, Danakil bölgesindeki tuzun aslında birlerce tonluk saf altın olduğuna inanmaktadır. Efsaneye göre yerel halk önceleri bu bölgede krallar gibi yaşamakta idiler ancak zamanla aç gözlü bir hal alıp tembelleştiler ve tanrılarını unuttular. İntikam olarak tanrı yerel halkın tüm altınlarını tuza çevirdiler. Efsane halkın ne zaman aç gözlü olmayı bırakırsa cezalarının o zaman biteceğini ve tuzun tekrar altına dönüşeceğini belirtiyor.,

Danakil Çöküntüsü Nerededir?​


Danakil çöküntüsü, Eritre ve Cibuti sınırlarına yakın olan Etiyopya’da bulunan Afar üçgeninin bir parçasıdır. Afrika’nın Boynuzu’ nda yer alan jeolojik vadinin bir parçasıdır. Danakil çöküntüsü bölgede yer alan üç tektonik plakanın faaliyetleri sonucunda oluşmuştur.

-

Dünyada Cehenneme Açılan Kapı: Danakil Çöküntüsü!​


Deniz seviyesinin 100 metre altında yer alan bu düz tuzlu bölge, yaklaşık 35 santigrat derece ile gezegendeki en yüksek ortalama sıcaklık rekorunu kırdı. Ve gerçekten sıcak olan bazı günlerde sıcaklık 60 santigrat dereceye ulaşmaktadır.Dünyada cehenneme açılan kapı olarak anılan, Danaki çöküntüsü dünya üzerinde yer alan en misafirperver olmayan bölgelerden biridir. Uçsuz bucaksız tuzlu düzlükleri, kavurucu kumları, sülfür kokusu, aktif volkanları, madem yatakları aşırı sıcaklar ile birleştiğinde bu bölge takma adını hak ediyor.

Danakil Halkı Kimdir?​


Korkunç iklim koşullarına rağmen, Afar olarak bilinen bir kabilenin insanları bu bölgeyi yuvaları kabul ediyor. Afar halkı oldukça gururlu olmaları ve dışarıdan gelenlere karşı misafirperver olmayışları ile anılıyor. İkinci Dünya Savaşı’na kadar Afar halkı bölgeye izinsiz girenlere saldırmakta ve onları hadım etmekteydi. Koşulları artık çok daha güvenli olmasına rağmen, bölgeyi güvenli bir şekilde yer keşfetmek isteyen ziyaretçiler hala silahlı askeri mangaları kiralamak zorundalar.Afar halkı geçimlerini kavurucu sıcakta çöl ve göllerden tuz çıkartarak sağlamaktadır. Bölge halkı çıkardıkları tuzu sayısız deve kervanlarına yükleyip yakınlardaki şehirlere ve kasabalara satmaktadırlar. Tuz madencileri her iş günü için yaklaşık 150 Birri / 7.5 dolar kadar para kazanmaktadır.

Bölgede Bulunan İlginç Oluşumlar:​


Bölgede gezegenimizin insanlığa sunduğu en ilginç oluşumlardan biri olan asidik hidrotermal havuzları görebilirsiniz. Ara ara turuncu ve kırmızı da olabilen, yeşil ve sarı hidrotermal havuzlardan oluşan geniş bir alan bulunmaktadır. Bu havuzlar Dallol yanardağ kraterinin bir parçasıdırlar. Ancak, havuzlarda bulunan su yüksek derecede asitli olduğu için, hiç bir koşulda bu havuzları girmeyin, asitli su ciddi yanıklara neden olabilir.Yine bölgede Erta Ale isminde bir volkan yer almaktadır. Danakil seyahat rotaları içinde bu volkan bölgenin mücevheridir. Bu bölgede sıcaklık o kadar yüksektir ki, kratere yakın duran yolcular ayakkabılarının tabanlarının yavaşça eridiğini hissederler.Hayvan ve bitki yaşamı bu cehennemi yerde çok seyrektir. Develerin haricinde; nadiren yabani eşeklere, antilop, küçük kuşlar, kertenkele ve böceklere rastlayabilirsiniz. Bu canlıların çoğu çölde dağılmış olan düşük dikenli çalılar ve ağaççıklar içinde yaşamaktadırlar.

-

Danakil’e Nasıl Ulaşılabilir?​


Yürekli macera severler için mutlaka görülmesi gereken bir yer olan Danakil’ e en yakın şehir olan Mekele’ye havayolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Mekele’ de seyahat acentaları araçlar ve güvenlik de dahil olmak üzere, Danakil’ e paket geziler düzenlemektedir. Afar halkından bazı kişiler seyahat acentaları ile anlaşarak geleneksel sopa kulübelerinde konaklama sağlamaktadırlar.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Geri