Duanın ehemmiyeti hakkında

deniz feneri

Aktif Üye
Duanın ehemmiyeti hakkındadır.

Dua yakarış demektir,islam dininin sünnetlerinden biridir.Bir hadisi şerifte dua ibadettir.Allah indinde duadan değerli bir şey yoktur.Dua ibadetin özü,müminin silahıdır.Başka bir hadisi şerifte dua belayı önler.Yerin göğün nuru ve dinin direğidir.Yine bir hadisi şerifte üç kimsenin duası reddedilmez.Ana babanın duası,mazlumun duası,misafirin duası buyurmuştur.

Duanın kabul vakitleri şunlardır.

1-Gecenin üçte ikisi geçtikten sonra yapılan dua
2-Ezan okunduğu zaman
3-Ezan ile kamet arasında yapılan dua
4-Farz namazlarından sonra yapılan dua
5-Cuma günü imam minbere çıkıp cuma namazı bitinceye kadar yapılan dua
6-İkindi namazından sonra yapılan dua
7-Cuma günü ve gecesi yapılan dua
8-Recep ayının ilk cuma gecesi yapılan dua
9-Şaban ayının 15. gecesi yapılan dua
10-Kadir gecesi yapılan dua.
11-Kurban ve ramazan bayramı geceleri
12-İftar zamanı yapılan dua
13-Kalp üzüntüsü olduğu zaman yapılan dua
14-Vatanından uzak olduğu zaman yapılan dua
15-Hasta olduğu zaman efendimiz buyurmuş ki: Hastaya uğrarsanız hastadan dua isteyin çünkü hastanın duası meleklerin duası gibidir.
16-Kuranı hatim ettikten sonra yapılan dua
17-Secde halinde yapılan dua
18-Düşmanların karşısındayken yapılan dua
19-Yağmur yağdığı zaman yapılan dua.
20-Kabede rükun ile makam arasında yapılan dua
21-Allah için gözleriniz yaşardığı zaman yapılan dua.

Hazreti İbrahim’in (AS) duası:

Allahım gök sakinlerinin ibadet ettiği tek bir mabut sensin yeryüzünde de sana ibadet eden tek benim dedi, ateşten kurtuldu.

Hazreti Eyyüb’ün (AS) duası:

Yarabbi beni şüphe yok ki bir zarar(hastalık) kapladı.Sen merhamet edenlerin en merhametlisisin dedi ve hastalıktan kurtuldu.

Hz.Yunus'un (AS) duası:
Senden başka ilah yoktur sen sübhansın(her şeyden münezzehsin)muhakkak ki ben zalimlerden oldum dedi ve balığın karnından kurtuldu.

Dua hakkında Bediüzzaman demiştir ki: Duanın en latif en leziz en hazır meyvesi ve neticesi şudur ki dua eden adam bilir ki birisi var ki onun sesini dinler derdine derman yetiştirir ona merhamet eder.Onun kudret eli herşeye yetişir o büyük dünya hanında o yalnız değil.Bir kerim zat var ona bakar ünsiyet verir hem onun hadsiz ihtiyaçlarını yerine getirebilir.Ve onun hadsiz düşmanlarını def edebilir bir zatın huzurunda kendini tasavvur ederek bir ferah bir huzur duyup dünya kadar ağır bir yükü üzerinden atıp alemlerin rabbi olan Allah'a hamd eder.

sevgiliye arz edilmiş bir mektup gibidir. Zarfın içerisine tüm samimiyetini, yüreğini koyanın, yüce Mevlam tarafından duası kabul edilir umulur.

Kalpte ve ruhta rahatlık olmadıkça; dünyanın bütün serveti sende olsa, ‘Döşek’ rahat olmuş neye yarar. Allah’ım (c.c.) tüm müminlere ‘İç Huzuru’ versin.

Hiçbir mesafe, duanın ulaşamayacağı kadar uzak değildir.

Allah’ım (c.c.), seni seveni sevdir bana, senin sevdiğinin sevgisini nasip et bana. Ey Rabbim! Beni, bana nasip etmeyeceğin boş bir hayalin peşine düşürme!

Bazıları vardır dua gibidir: yıldızlar gibidir, her zaman görülmez ama orada olduğunu bilirsin. Duyulmaz ama bırakmaz seni, görünmez ama dokunur sana…

Sabırsızlıkla değil, dua ve tefekkür ile gelir, beklenen!

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Duanın Gücü
  • Ugur
  • Ugur,
  • Kişisel Gelişim Hikayeleri
  • 2    6K
Et Yiyen Bitkiler Hakkında İlginç Bilgiler
  • BULUT
  • BULUT,
  • Ansiklopedi
  • 0    6K
Sağlıklı Uyku Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey