Ansiklopedi Eski Mısır’da Elektrik Var mıydı?

Antik dönemlerde elektirik teknolojisinin kullanıldığını gösteren kanıtlardan biri Dendera Işığı’dır. Eski Mısır’da Dendera olarak adlandırılan bölgede, geç ptolemik dönemden kalma Hathor Tapınağı’nın farklı yerlerinde Eski Mısır uzmanlarının bir türlü geleneksel dinsel-mit terimiyle açıklayamadıkları tuhaf duvar resimleri vardır. İlk bakışta bir bilim kurgu olduğu izlenimi veren hiyeroglif ve resimler açık bir şekilde antik Mısır’da ampul kullanıldığını ortaya koymaktadır.

eski-misir-elektrik.jpg

Eski Mısır’da Elektrik Var mıydı?


Dendera ışığının sembolize edildiği lotus çiçeği ve yılan antik Mısır’da; “verimlilik” anlamına gelmektedir. Bir çok bilim adamı Dendera ışığını bir antik Mısır büyüsü olarak tanımlamak istese de, Dendera ışığının tasviri teknolojik bir model olarak görülmektedir.

antik-misir-elektrik.jpg

Eski Mısır’da Elektrik Var mıydı?


İsveçli mühendis Henry Kjellson, “Forvunen Teknik/Kayıp Teknoloji” adlı kitabında bu simgeleri ayrıntılı olarak incelemiştir. Hiyeroglifte temsili olarak çizilen cismin, açık bir şekilde elektrik ışığı ile aydınlatma sağlayan bir ampul olduğunu yazan Kjellson’a göre Dendera ışığı modern ampullerin atası konumundadır.

dendera_-isigi-768x432.png

Eski Mısır’da Elektrik Var mıydı?


Dendera Tapınak kompleksinde yeralan resimlerde eski Mısırlıların günümüzde kullandığımız ampül ve ark lambası tekniğini kullanarak aydınlatma yaptıkları görülmektedir. Hathor tapınağının duvarlarındaki bu resimler dikkatlice incelendiğinde, günümüzdeki gibi yüksek voltaj yalıtımının o günlerde de kullanıldığı görülür: Ampul görünümündeki şekil dikdörgen bir sütun tarafından desteklenmektedir. Mısır resimlerinde görülen bu sistemin ışık yayıp yaymadığı test etmek için Avusturyalı elektrik mühendisi Walter Garn, kabartmada yer alan resmi incelemiş ve resimdeki ampulü oluşturan yılanlı teli, duyu, ced sütunu olarak kullanılan izolatörün aynısını yapmıştır. Ortaya çıkan sistem ışık yayarak etrafı aydınlatmıştır. Amerikan ABC Televizyonu’nda yayınlanan bir belgeselde de eski Mısırlıların bu ışık sistemi bilim adamları tarafından kameralar önünde test edilmiştir. Yine başarı elde edilmiş ve ışık oluşmuştur.

eski-misir-ampul.jpg

Eski Mısır’da Elektrik Var mıydı?


Dendera ışığı, Mısır piramitlerinin yapımıyla ilgili bir sırrı da açığa kavuşturmuştur. Piramit araştırmacıları için en önemli soru şudur; piramitlerin içerisindeki tüneller dış yapı tamamlandıktan sonra şekillendirilmiş ve süslenmiştir. Oldukça karanlık olan piramitlerin iç kısmında bu işleri yapabilmek, ancak suni bir ışık kaynağıyla mümkündür. Bir meşale kullanmak olası değildir çünkü, ateşin çıkardığı duman ile mücadele etmek imkansızdır. Bu durum araştırmacılar tarafından test edilmiş ve meşale ile bu işin yapılamayacağı anlaşılmıştır. İlk örneği 9. yüzyılda görülen gaz lambaları antik Mısır’da hiç kullanılmamıştır. Piramitlerin iç duvarlarında hiç is izine rastlanmamıştır. Aydınlatma için meşale ve benzeri şeyler kullanılmış olsaydı duvarlarda mutlaka is olması gerekirdi. Ancak piramitlerin en içteki dehlizlerinde bile böyle bir is izi yoktur.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Cuju - Futbolun Bilinen En Eski Atası
 • Ugur
 • Ugur,
 • Ansiklopedi
 • 0    141
Eski Dünya Yeni Dünya ve Coğrafi Keşifler
 • Ugur
 • Ugur,
 • Ansiklopedi
 • 0    4K
Girsu Köprüsü - Dünyanın En Eski Köprüsü
 • Ugur
 • Ugur,
 • Ansiklopedi
 • 0    390
Geri