Eskişehir Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Ugur

Administrator
Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in, Eskişehir’e, kazandırdığı ve Dünyanın pek çok ülkesinde bulunan “Madam Tussaud” Müzesi’nin Türkiye’deki ilk örneği olan “Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi”nde, Yılmaz Büyükerşen’in Büyükşehir Belediyesi’ne bağışladığı, tarihi kişiler ile yerli ve yabancı ünlü 160 kişinin heykeli yer almaktadır.

yb_balmumu_muzesi.jpg


Müzede, Atatürk’ün çeşitli dönemlerini yansıtan heykelleri, Atatürk’ün ailesinin yanı sıra yerli ve yabancı devlet adamlarının, sanatçıların, medya mensuplarının ve sporcuların canlı hissi veren heykelleri, değişik dekorlar önünde sergilenmektedir. Müzede aynı zamanda Eskişehir’in ve Türkiye’nin tarihinden kesitlere de yer verilmiştir.

Zaman içinde Eskişehir’e gelecek olan ünlü kişilerin ölçüleri alınıp, özel fotoğrafları çekilerek yapılacak olan balmumu heykelleri de müzedeki yerini alacaktır.

Müzenin gelirleri bağış şartı gereğince kız çocukları ile engelli çocukların eğitimi için kullanılacak.

Balmumu Heykeller Hakkında​

yb_balmumu_muzesi2.jpg


Balmumu, canlı görünümlü heykeller yapmaya son derece uygun bir malzemedir. Balmumundan yapılmış heykellerden oluşan ilk müze, Londra’da 1835 yılında açılan Madam Tussauds Müzesidir.

Madam Tussauds Müzesi, ziyaretçilerin tarihi ve popüler kişilerle temas kurması konusunda balmumu heykellerin ne kadar başarılı olduklarını gösterdikten sonra, hızla yaygınlaştı. Dünyanın pek çok yerinde balmumu heykellerden oluşan müzeler açıldı.

Türkiye’de türünün ilk örneği olan Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi, 2013 yılında, bizzat Yılmaz Büyükerşen’in yıllar boyunca yaptığı heykellerle açıldı.

Yılmaz Büyükerşen, bu müzede sergilenen balmumu heykellerden önce, Anıtkabir’de, Samsun’da , İnebolu’da, İzmir’de, Harp Akademilerinde ve Deniz Harp Okulunda sergilenen balmumu Atatürk heykellerini de yapmıştır.

yb_balmumu_muzesi3.jpg


Müze 5 Bölümden oluşuyor;​

Salon A: Atatürk, Osmanlı, Kurtuluş Savaşı, Cumhurbaşkanları, Cumhuriyet

Salon B: Havacılık ve Demiryolu, Basın-Yayın, Sinema-Tv, Spor, Tiyatro, Sanayi, Dünya Liderleri (Burada kendiniz resim çekemiyorsunuz), Bilim

Salon C: Tarihi Karakterler

Salon D: Demokrasi (Burada da kendiniz resim çekemiyorsunuz)

Salon E: Eğitim, Anılar, Ödüller


Adres​

Atatürk Bulvarı No:43 (Büyükşehir Belediyesi Odunpazarı Evleri Kent Müzeleri Kopleksi) Eskişehir

Ziyaret Günleri ve Saatleri:​

Pazartesi günleri hariç her gün ;
Hafta içi: 10.00 - 12.30 ; 14.00 - 17.00
Hafta Sonu: 10.00 - 12.30 ; 14.00 - 17.30

Giriş Ücretleri​

Tam: 10 TL
İndirimli: 5 TL

Kaynak: YILMAZ BÜYÜKERŞEN BALMUMU HEYKELLER MÜZESİ, Yollarda Hayat Var...
 
Üst