Üst
Gaziantep Fıstık Müzesi

Gaziantep Fıstık Müzesi

Fıstığıyla ünlü Gaziantep, dünyanın ilk ve tek fıstık müzesine de ev sahipliği yapıyor. Müzede Antep fıstığının tarih boyunca üretimden sofralara giden serüveni sergileniyor. Dış tasarımı fıstığa benzeyen müze, insanlık tarihi kadar eski olan fıstığın üretimden tüketime kadar geçen süreci, modern müzecilik anlayışıyla anlatıyor.

Müzede, sözlü tarih çalışması, gerçek insanlardan modellenen hareketli heykeller, fıstığın kullanıldığı sektörler, besleyicilik özelliği, fıstığın sözlü kültüre etkisi hakkında bilgiler yer alıyor.

gaziantep-fistik-muzesi.jpg
gaziantep-fistik-muzesi.jpg


Gaziantep'de 2018 yılında belediyenin açtığı Fıstık Müzesi ziyaretçiler tarafından oldukça ilgi çeken bir yer. İçerideki balmumu heykeller fıstığın tarihi, hazırlanışı, kırılışı ve sofraya gelişine kadar her şeyi meraklısına anlatıyor.

gaziantep-fistik-muzesi-heykeller.jpg
gaziantep-fistik-muzesi-heykeller.jpg


Gaziantep mutfağının en büyük lezzet sırlarından olan fıstık, hem kuruyemiş olarak tüketiliyor hem de tatlı ve yemekler de kullanılıyor.

Gaziantep, dünyanın ilk ve tek fıstık müzesine de ev sahipliği yapıyor. Binlerce yıllık tarihi olan fıstığa dair A'dan Z'ye her şey bu müzede sergileniyor.

Müzede fıstığın tarihçesi, besin değeri, Türkiye'de ve dünyada yetiştiği bölgeler hakkında görseller yer alıyor.

 
Geri