FETÖ’ye karşı topyekûn savaş

MURATS44

Super Moderator
Katılım
16 Nisan 2013
Alçak darbe girişimi sonrası 2 bin 839 FETÖ askeri gözaltında. Anayasayı ihlal, yasama organını engellemeye teşebbüs, Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı silahlı isyan ve vatana ihanet suçundan yargılanacak her bir alçak ağır müebbetle yargılanacak.
v4vo24.jpg
Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki FETÖ/PDY'li hainlerin darbe girişimi püskürtüldü. Darbe girişiminde bulunan 104 hain öldürüldü. Kalkışma nedeniyle 2 bin 839 kişi gözaltına alındı.

VATANA İHANET


Gözaltında tutulan hainler, "Vatana ihanet" gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbetle yargılanacak. Hainler, "Anayasayı ihlal", "Yasama organını engellemeye teşebbüs", "Hükümete karşı isyan" ve "Türkiye Cumhuriyeti'ne silahlı isyan"la suçlanacak. Darbe girişimi sırasında üstlerinin kanunsuz emirlerini uygulayan erlere ne ceza verileceği ise yargılama aşamasında netleşecek.

SORUŞTURMA BAŞLADI


Darbe girişimini haber alır almaz savcılar, hemen görev yerlerine giderek, anında darbeye ilişkin soruşturma başlatmıştı. Ankara ve İstanbul başta olmak üzere birçok ilde emniyet birimlerine talimat yazısı yazan savcılıklar "Terör", "Hükümeti, Meclis'i ve anayasayı değiştirme teşebbüsü" suçlarından işlem başlatmış, hainlerin görüldükleri yerde gözaltına alınmasını istemişti. Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu'ndan sorumlu cumhuriyet başsavcı vekili İrfan Fidan, darbeci askerler hakkında "Anayasayı ihlal", "Cebir ve şiddet kullanarak TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya TBMM'nin görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs", "Cebir ve şiddet kullanarak hükümeti ortadan kaldırmaya veya görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs", "Halkı Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı silahlı isyana teşvik" suçlarından soruşturma başlattı. İstanbul Bakırköy Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ömer Faruk Aydıner ile Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcısı Ali Doğan da anında soruşturma başlatarak kendilerine bağlı emniyet müdürlüklerine talimat yazıları yazdı. Doğan'ın yazısında darbeye teşebbüs edenlerin "Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Hükümeti ve Anayasal düzeni yıkmaya teşebbüs ettikleri" vurgulandı. Doğan, darbeye teşebbüs edenler hakkında Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 309. maddesindeki "Anayasayı İhlal", 311.maddedeki "Yasama Organına Engellemeye Teşebbüs", 312.maddedeki "Hükümete Karşı İsyan", 313.maddedeki "Türkiye Cumhuriyetine Silahlı İsyan" maddeleri uyarınca resen başlatıldığı kaydedildi.

AĞIR MÜEBBET HAPİS


Başsavcılığın yazısındaki suçlar, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası öngörüyor. Aydıner "Türk milletine karşı harekete geçen cuntanın gözaltına alınması" talimatını verdi.

YARGIDA OLAYLI GÖZALTI


Ankara Başsavcılığı 140 Yargıtay, 48 Danıştay üyesinin gözaltına alınması için emniyete isim lyistesinin de yer aldığı yazı gönderdi. Danıştay'da ilk aşamada 10 üyenin Genel Kurul salonundan gözaltına alındıkları öğrenildi. Alınan bilgiye göre Danıştay, darbe girişimine karşı açıklama yapacaktı. Danıştay Başkanı Zerrin Güngör tüm mensupları çağırdı. Ancak, paralel yapı içindeki isimler de açıklamaya gelince üyeler, "Gece üstümüze bomba yağdıran bunlarla mı açıklama yapacağız" diye tepki gösterdi. Bunun üzerine Güngör toplantıyı terk etti ve Ankara Başsavcılığı'nı arayarak, "Paralel yapının üyeleri burada, gelin gözaltına alın" dedi. Polis Danıştay'a geldi ancak bu sırada 48 isimden çoğunluğu kaçtı. Sadece 10'a yakın üye gözaltına alınabildi. 11 üyenin gözaltına alındığı belirtildi. Ayrıca Sayıştay'dan 11 üyenin gözaltına alındığı öğrenildi.

YARGIDAN ANINDA TEPKİ


Anayasa Mahkemesi Başkanlığı, "Anayasal düzene karşı her türlü demokrasi dışı girişimi reddediyor ve demokratik hukuk devletinin yanında olduğumuzun aziz milletimizce bilinmesini istiyoruz" açıklamasını yaptı. Danıştay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada ise, "Ülkesine ve milletine ihanet içinde olan bu hainlerin en kısa sürede adalet karşısında hesap verecekleri bilinmelidir" denildi. Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit ise "Kalkışma içinde yer alarak ihanet içinde olanlar en kısa sürede yargı önünde hesap vereceklerdir" ifadesini kullandı.

İDAM GERİ GELSİN


FETÖ'cü alçakların darbe girişimi, anayasaya idam cezasının tekrar girmesi tartışmalarını beraberinde getirdi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Müezzinoğlu, bu yönde vatandaşın talebi bulunduğunu belirterek "Partimizin yetkili kurullarında bu konu değerlendirilecek. İdam cezasının geri getirilmesi önümüzdeki günlerin konusu olacaktır" dedi.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
'AKP, FETÖ'cü şirkete milyonlarca dolar verdi'
 • Kaptan43
 • Kaptan43,
 • Güncel
 • 1    1K
İpsala Gümrük kapısında FETÖ şüphesi kuyruklara neden oldu
 • Kaptan43
 • Kaptan43,
 • Güncel
 • 0    2K
FETÖ'nün 'İngiliz' taktiği!
 • MURATS44
 • MURATS44,
 • Güncel
 • 0    2K
Geri