Üst
Kaptan43

Getir ikinci el arabani, götür kurbanini

Kaptan43

5 Yıldızlı Kaptan

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi vatandaşlar kurbanlık fiyatlarını araştırmaya başladı bile... Bu sene de büyükbaş hayvan fiyatları cebinizi yakacak...

Her Kurban Bayramı öncesinde olduğu gibi bu yıl da kurbanlık fiyatları haftalar öncesinden tartışılmaya başlandı. Özellikle büyükbaş hayvanların fiyatları tavan yapmış durumda… Durum böyle olunca tüketiciyi zor bir bayram beklerken üretici de satış için yeni yöntemler geliştiriyor. Neredeyse ikinci el araç fiyatlarına ulaşan kurbanlık fiyatları, Zonguldak’ın Ereğli İlçesi’nde yaşayan kurbanlık satıcısı Fecri Çetinkaya’nın aklına yeni bir pazarlama yöntemi getirdi.

“GETİR İKİNCİ EL ARABANI, GÖTÜR KURBANINI”​

Kurbanlıkların geçen yılki fiyatların üzerinde olduğunu ifade eden Çetinkaya, “750 kilogram ağırlığındaki Paşa isimli, 15 bin lira fiyat koyduğum boğayı ikinci el araç getirene vereceğim. Kurbanlıkların fiyatları ikinci el araba fiyatlarını da geçti. Zaten biz 13 bin liraya aldık, üzerine samanı, nakliyesi, işçiliği koyduğunda bu rakama denk geliyor. Pazarın en büyüğü ve yakışıklısı Paşa isimli boğam ilgi görüyor. Genelde hayvanlar, kilogramı 30-35 TL’den değerlendirilerek satışa sunuluyor” diye konuştu.

“5 ile 9 bin lira arasında fiyatlarla hayvanlar satıyoruz”​

Almanya’da yaşadığını ve Kars’tan getirdiği 60 hayvanı Ereğli’deki kurban pazarında satışa sunduğunu belirten Kazım Ünlü de “Fiyatlarımız uygun, her bütçeye göre hayvan satışımızı yapıyoruz. 4,5 aydır kendimiz özel besi yapıyoruz. 5 ile 9 bin lira arasında fiyatlarla hayvanlar satıyoruz. Bakım, kesim, her şey bize ait, hizmette sınır yok. 2 günde 20 hayvanın satışını gerçekleştirdim, kısa sürede bu hayvanları da satmayı hedefliyorum” ifadesini kullandı.

Kars’tan 30 hayvanla geldiğini, 2 günde 7 kurbanlığına alıcı bulduğunu dile getiren Emrah Arslan da kurbanlıkların ikinci el araçlardan bile daha pahalı olduğunu anlattı.

Arslan, buna rağmen satışların iyi gittiğini, alıcıların da satıcıların da memnun olduğunu söyledi.

Bu arada, Ereğli Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Atilla Bulak, komisyonun kesim fiyatlarını büyükbaş hayvanlar için 220, küçükbaş hayvanlar için 60 lira olarak belirlendiğini kaydetti.

AA
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri