Gülüstü Hanım (1831-1861)

Fatma Gülüstü Hanım (1831 - Mayıs 1861, İstanbul), son Osmanlı padişahı Mehmet Vahidettin'in annesi ve Sultan Abdülmecid'in eşlerinden dördüncü ikbaliydi.

Gülüstü Hanım (1831-1861)Gülüstü Hanım, 1830 yılında Abhazya'nın Sohum şehrinde doğdu. Esas adı Fatma Chachba idi, Abhaz Şaş'e Hanedanı'nin bir üyesiydi. Babası Prens Tahir Bey Chachbaref, annesi Afişe Hanım Lakerba idi. Abhazya Prensliği devlet başkanı Kelesh Ahmed-Bey Shervashidze'nin torunuydu.

Fatma 1831'de ailesiyle birlikte İstanbul'a geldi, babası 1832'de burada öldü. On yaşındayken Osmanlı geleneklerine göre adının değiştirildiği İmparatorluk haremine emanet edildi. Daha sonra Bezmiâlem Sultan'nın yanındaki nedimelerden biri oldu.

1854 yılında Sultan Abdülmecit'in eşi oldu. Dört çocuğu oldu. Beşinci ikbalken ikiz olan Fehime ve Zekiye sultanları ertesi yıl 30 Temmuz 1856'da Mediha Sultan'ı ve 2 Şubat 1861'de Vahidettin'i doğurdu. Yaptığı doğumdan üç ay sonra Mayıs ayında veremden önce kendisi ve hemen akabinde dört hafta sonra Haziran ayında da eşi Sultan Abdülmecid vefat etti. Gülüstü Kadın Efendi Fatih Camii'nin mihrap önünde bulunan Münire Sultan Türbesi'ne defnedildi. Diğer bir rivayete göre Fatih'te bulunan Nakşidil Valide Sultan Türbesi'nin avlusundaki Yeni Türbe'ye defnedildi.

Oğlu Vahidettin annesinin ölümünden çok sonra, 57 yaşındayken tahta çıktığı için Gülüstü Hanım hiçbir zaman Valide Sultan olamadı.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Bibi Hanım Camii
  • Ugur
  • Ugur,
  • Ansiklopedi
  • 0    2K
Geri