Halep operasyonunda hedef Esed ve Hizbullah

MURATS44

Super Moderator
Katılım
16 Nisan 2013
Suriye’nin en önemli kenti Halep’i tamamen rejimden almak isteyen muhalif örgütler harekete geçerek büyük bir saldırı başlattı.
rasyonunda-hedef-esed-ve-hizbullah-1436002874-8389.jpg

Suriye'de muhalif grupların Halep operasyonu başladı. Aralarında Nusra Cephesi ve Ahraru Şam'ın da bulunduğu gruplar, operasyona Ensar eş Şeria ismini verdi. Rejim güçleri ise dün sabah saatlerinde muhalif noktalara havadan saldırdı. Muhalifler ilk gece büyük başarılar elde ederek şehirde ilerleme kaydetti.

HALEPLİLER TUGAYI​

Suriye içindeki kaynakların, muhalif orduların Halep'in tamamını ele geçirmek için büyük bir operasyona hazırlandığını ve kısa bir süre içinde Halep'te çok şiddetli bir savaş başlatacağı bilgisini iletmesi üzerine şehre giderek çatışma sürecini yerinde izledik. Birbirinden farklı gruplar da, sahadaki başka kaynaklarımızın ilettiği bilgiyi teyit eden ifadeler kullanıyordu. Biz de savaşı yaklaşık bin kişilik bir savaşçı gücü olan ve savaşçıların hepsinin Haleplilerden oluştuğu Halep-Medine tugayıyla izlemeye karar verdik.

PEKİ KİM BU GRUP​

Halep-Medine 3 yıl önce kurulan ve iç savaş boyunca yaklaşık 600 mensubunu kaybetmiş bir grup. İç savaşın harabeye çevirdiği Selahaddin ve Meşhed bölgesinde aktifler. Merkezi, Meşhed'de yerin altındaki bir sığınakta bulunuyor. Savaşın başlamasından bir gece önce tüm saha komutanları bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaptı. Grup, Esed, IŞİD ve YPG'ye karşı mücadele veriyor. Bir de şehirdeki asayişin sağlanması için polis gücü oluşturmuş durumdalar. Ebu Husanin genel askeri komutanlığını yaparken Ebu Hüseyin Handavi ve Ebu Muhammed IŞİD ve YPG'ye karşı mücadeleyi komuta ediyor.

100 YIL SONRA YENİDEN OSMANLI​

Halep Medine Tugayı'nın komutanı Ebu Husanin, bu savaşın daha öncekilere benzemeyeceğini ifade ederek şunları söylüyor: “Halep'teki tüm gruplarla aramızda birlik var. Biz de operasyon çatısına bağlı kalarak mücadele edeceğiz. Amacımız net, Esed, Hizbullah ve İran militanlarını Halep'ten kovmak. İnşallah Halep tam anlamıyla özgürleşecek. Bizi bu mücadelemizde yalnız bırakmayan kardeşlerimize, özellikle Türkiye'ye teşekkür ediyoruz. Neredeyse 100 yıl sonra Türkiye'nin bizi desteklediğini, bizim için dua ettiğini bilmek çok güzel. Osmanlı Halep'i kaybettikten sonra bu günkü sınırlarına geri çekilmek zorunda kalmıştı. İnşallah düştüğümüz yerden kalkacağız."

SALDIRILAR ORTA-ÜST SINIFIN YAŞADIĞI BÖLGELERE​

Muhalifler Halep'in Kuzey, Doğu ve Güney bölgelerini elinde tutuyor. Rejim güçleri ise Yeni Halep olarak bilinen Batı bölgesinde hakim. Selahaddin, Ensari Şarki, Fardus, Salhin gibi bölgeler muhaliflerde, Hamdeniye, Azamiye, Ekremiye, İzea gibi mahalleler ise rejimin kontrolünde. Saldırılar yoksul mahallelerden genellikle orta-üst sınıfın yaşadığı bölgelere yönelik yapılıyor.

MUHALİFLER ASKERİ NOKTALARI ELE GEÇİRDİ​

Muhalifler, Suriye'nin Halep kentinde stratejik öneme sahip çok sayıda askeri kontrol noktasını ele geçirdi. Kentin kuzeyinde yer alan ve hava istihbarat binalarının yakınlarındaki Cemiyetu'z Zehra Mahallesi'ndeki Esed güçlerine, mutfak tüpünden yapılmış “cehennem" adı verilen havan topu ve doçkalarla saldırı düzenlendi. Muhalif güçler, yoğun çatışmaların ardından bu bölgelerde stratejik öneme sahip birçok askeri kontrol noktasında denetim sağladı. Muhalif komutanlardan Raid Yasir Abdurrahman, “Muhalif birlikler, rejim güçlerine Cemiyetu'z Zehra Mahallesi'nde, Halidiye ve Raşidin bölgesi gibi birçok cephede saldırı başlattı. Rejim güçleri Cemiyetu'z Zehra Mahallesi'nde ağır zayiat verdi" dedi.

REJİM GÜÇLERİ YİNE SİVİLLERİ HEDEF ALDI​

Muhaliflerin Halep operasyonu 2 Temmuz akşamı, iftardan hemen sonra başladı. Zehra bölgesindeki topçu okuluna saldıran muhalifler, bölgeyi tamamen ele geçirdi. Rejim saldırıya ağır top atışı ve hava bombardımanıyla karşılık verdi. Aynı akşam Halep'in muhaliflerin kontrolünde olan mahalleleri de rejim uçakları tarafından vuruldu. Rejimin sivil yerleşim birimlerine yaptığı saldırılarda vakum bombaları kullandığı ifade ediliyor. Saldırılarda aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda sivil hayatını kaybetti. Muhalif mevzilerinin olduğu Leramon bölgesine top atışları yapan rejim güçlerinin Furkan bölgesinden çok sayıda asker ve milisi Zehra'ya kaydırdığı bildirildi. Muhalifler ilk gece Halep Üniversitesi'nin Eğitim Hastanesi'ni de ele geçirmeyi başardı.

OPERASYONU IŞİD GECİKTİRDİ​

Muhalif kaynaklar Halep operasyonunun daha önce başladığını ancak IŞİD'in Halep'te muhalif gruplara saldırı başlattığı için ertelenmek zorunda kaldığını belirtiyor. Esed rejiminin Halep kırsalını boşaltarak IŞİD'e teslim ettiğini vurgulayan muhaliflerin saha komutanı Ebu Arif, “IŞİD bize saldırı başlatınca askerlerimizin önemli bir kısmını saldırı bölgelerine göndermek zorunda kaldık. Bu durum da Halep fethini olumsuz etkile di. IŞİD ile rejim arasında iş birliği olduğu konusunda artık hiçbir şüphemiz yok" ifadelerini kullandı.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Geri