Üst
Kırmızı çizgiyi aşan PYD dersini aldı

Kırmızı çizgiyi aşan PYD dersini aldı

BULUT

Super Moderator

Türk savaş uçakları, Fırat'ın doğusundan batısına sızmaya çalışan YPG'ye ait 2 botu BARIŞ GÜVERCİNLERİ F-16 larla havadan vurdu.
mizi-cizgiyi-asan-pyd-dersini-aldi-1445764719-0498.webp

Türkiye "Kırmızı çizgim" dedi, ancak PKK'nın Suriye kolu PYD dinlemedi. Türk hava kuvvetlerine bağlı savaş uçakları, Türkiye'nin "Güvenli Bölge" olarak adlandırdığı Suriye kuzeyindeki "Cerablus-Azez arasında kalan bölgeye" sızma girişiminde bulunan örgütün silahlı kolu YPG'yi Fırat'tan botlarla geçerken vurdu. Gelişme askeri kaynaklar tarafından da doğrulandı. Ancak saldırının ne zaman gerçekleştiğine dair detay verilmedi.

F-16'LAR 2 BOT VURDU​

Fırat'ın batısına geçme isteği bilinen PYD ise kısa süre önce Ankara'yı kızdıracak bir hamle yaptı. PYD'li silahlı güçlerin bulunduğu iki bot, Fırat Nehri'ni geçmeye çalışırken, Türk Hava Kuvvetleri tarafından tespit edildi. Botun silahlı olduğu ve Cerablus'a doğru sızma aşamasında olduğu belirlenince etkisiz hale getirme kararı alındı. Havadan yapılan bombalamayla iki bot içindeki PYD militanları etkisiz hale getirildi.

'MUTABAKAT İHLALİ'​

PYD'lilerin etkisiz hale getirilmesinden sonra ABD'nin diplomatik girişim başlattığı Ankara'nın da "Ağustos ayında vardığımız mutabakata göre PYD, Fırat'ın batısına geçmeyecekti" hatırlatmasında bulunduğu öğrenildi. Diplomatik kaynaklar, "Suriye'de Azez-Cerablus hattı Türkiye için ulusal güvenlik meselesi. PYD'nin, Fırat'ın batısına geçmemesi noktasında ABD ile anlaştık. Ayrıca Kuzey Irak'ta veya Suriye'de PYD'ye verilmiş, bize yönelmiş silah tespit edersek vururuz" değerlendirmesini yaptılar.
o-Hhr3-1445764692-683.webp

TÜRKİYE'Yİ TEST ETTİ​

Türkiye'nin açık mesajlarına rağmen PYD'nin Fırat'ın batısına silahlı militan göndermeye çalışmasının iki nedeni olduğuna dikkat çekiliyor. Öncelikle PYD'nin, iki bottaki militanları ile sadece istihbari faaliyet için karşıya sızmaya çalışmış olabileceği belirtiliyor. Diğer yandan da Fırat'ı gizlice geçmeye çalışan 2 bot ile Türkiye'nin istihbarat ve havadan gözlem gücü de test edildiği düşünülüyor. Böylelikle Türkiye'nin de "kırmızı çizgimiz" dediği Fırat'ın batısına ilişkin atılacak bir adımda tepki verip vermeyeceği ölçülmek istendi. Gelişmeyle Türkiye, uyarılarının sadece sözde olmadığını göstermiş oldu.

PYD SINIRI İZLEMEYE KALKMIŞTI​

Kısa süre önce de Türk hava sahasına giren Rus yapımı bir insansız hava aracı vurularak düşürülmüştü. Bu İHA'nın kime ait olduğu belirlenemezken, istihbarat kaynakları bunun PYD tarafından kullanıldığına dair Ankara'ya bilgiler ulaştırmıştı.

PYD TÜRKİYE'Yİ TEST ETTİ​

Türkiye daha önce Suriye'nin kuzeyinde, Türkiye sınır hattında yer alan Fırat'ın batısındaki "Cerablus-Azez" hattını güvenli bölge olarak değerlendirmişti. Bu adım, hem mültecilerin Suriye içinde karşılanması hem de PKK'nın Suriye kolunun bölgeden uzak tutulmasını amaçlıyordu.
 
Geri