Mağaralardan Göllere Dünyanın En Derin 8 Noktası

Dünyanın en dip noktalarına ulaşma isteği sanki insanlar üzerinde sihirli bir etki yaratıyor. Yolun sonunda elde edeceğiniz şeyin sadece karanlık olacağı doğru ama bu büyülü atmosferi de yeryüzünün başka bir köşesinde bulmanız mümkün değil.

İşte mağaralardan göllere, dünyanın en derin 8 noktası

Thrihnukagigur Volkanı, İzlanda​

thrihnukagigur-volkan_-n_-ziyaret-edebilirsiniz.jpg

Nerede: İzlanda
Derinliği: 213 metre
Zorluk derecesi: 5

İzlanda'daki bu sönmüş volkan, içeriden keşfedebileceğiniz dünya üzerindeki sayılı volkanlardan bir tanesi. Çekinmenize gerek yok çünkü en son 4.000 yıl önce püskürmüş ve yakın zamanda faaliyete geçeceğine dair bir bilgi yok. Volkanı ziyaret etmek için öyle profesyonel mağaracı falan olmanıza da gerek yok. Kraterin ağzında bineceğiniz asansör ile aşağıya inerek rengarenk kraterin eşsiz manzarasına tanık olabilirsiniz.

Mponeng altın madeni, Güney Afrika​

mponeng-alt_n-madeni.jpg

Nerede: Güney Afrika
Derinliği: 4000 metre
Zorluk derecesi: 6

Mponeng, Güney Afrika'da yer alan bir altın madeni ve 4.000 metre derinliğindeki bu insan yapısı çukurun dibine ulaşmak tam bir saat sürüyor. Hala aktif olan madenin en dip noktasında ısı 60 derece ve nem de %95 civarında.

Baykal Gölü, Güneydoğu Sibirya​

baykal-d_nyan_n-en-derin-g_l.jpg

Nerede: Güneydoğu Sibirya
Derinliği: 1.637 metre
Zorluk derecesi: 8

Dünyanın en ulaşılmaz mekanlarından biri olan Sibirya'nın en ulaşılmaz köşesinde yer alan Baykal Gölü'nün dibine dalmak profesyonel anlamda mümkün. Hatta 2013 yılında Sochi'de gerçekleşen Kış Olimpiyatları'nın meşalesi burada yakıldı ve Rusya Devlet Başkanı Putin, özel bir denizaltı ile buraya gelerek olaya tanıklık etti.

En derin tüplü dalış, Kızıl Deniz, Mısır​

ahmed-gabr-burada-dal_-rekoru-k_rd.jpg

Nerede: Kızıl Deniz, Mısır
Derinliği: 332,35 metre
Zorluk derecesi: 9

Profesyonel dalgıç Ahmed Gabr, geçen yıl Eylül ayında Kızıl Deniz'de tam 332,35 metreye daldı ve bir önceki rekoru 14,1 metre daha geliştirmeyi başardı.

Cin Meclisi Mağarası, Umman​

cin-meclisi-ma_aras.jpg

Nerede: Umman
Derinliği: 310 metre
Zorluk derecesi: 9

Dışarı çıkmak için tırmanış yapmanız gereken mağara... Dünyanın en büyük iç alanına sahip olan Cin Meclisi Mağarası'nın kubbe yüksekliği 160 metre. 2007 yılında Felix Baumgartner'ın serbest atlayış yaptığı bu mağaranın tabanına geçen yıl da Chris Sharma ve Stefan Glowacz, daha önce hiç kullanılmamış bir rotadan inmeyi başardılar.

Krubera Mağarası, Gürcistan​

krubera-ma_aras_-g_rcistan.jpg

Nerede: Gürcistan
Derinliği: 2,197 metre
Zorluk derecesi: 9

Gürcistan'daki Arabika Dağları'nda yer alan Krubera Mağarası, bölgede bulunan ve mağaracılar için harika fırsatlar sunan noktalardan sadece bir tanesi. 2012 yılında Ukraynalı maceracı Gennadiy Samokhin tarafından 2,197 metreye kadar keşfedilen Krubera, şu an için dünyanın bilinen en derin mağarası.

Mariana Çukuru, Büyük Okyanus​

okyanus-taban_na-yap_lan-ilk-dal.jpg

Nerede: Büyük Okyanus
Derinliği: 10,916 metre
Zorluk derecesi: 10

İlk defa 1960 yılında Don Walsh ve Jacques Piccard tarafından Trieste adlı bir batiskaf kullanılarak keşfedilen çukur, 2012 yılında ünlü yönetmen James Cameron tarafından daha modern bir keşif denizaltısı kullanılarak tekrar filme alındı. Okyanusların en derin noktasına dalış yapan Deepsea Challenger adlı araç sayesinde bilim dünyası okyanus tabanı ile ilgili paha biçilmez bilgilere ulaşma fırsatı da buldu.

Dünyanın en çukur noktası, Batı Antarktika​

buzun-alt_nda-uzanan-en-al_ak-nokta.jpg

Nerede: Batı Antarktika
Derinliği: Deniz seviyesinin 2.555 metre altı
Zorluk derecesi: 10

Bentley Buzaltı Çukuru, dünyanın üzeri okyanusla kaplı olmayan en çukur noktası olarak biliniyor. Üzeri suyla kaplı değil derken, bölgeyi kaplayan kalın buz tabakasını da unutmamak lazım tabii ki. ABD'deki Büyük Kanyon'dan daha derin olan bu çukur bölge, uyduları kullanarak Ellsworth Buzaltı Yükseltileri'nin haritasını çıkartan bir grup bilim insanı tarafından keşfedildi.

Kaynak: Dünyanın En Derin 8 Noktası
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Orhan Hakalmaz - Yeşil Ördek Gibi Daldım Göllere
 • A
 • avci,
 • Video Galerisi
 • 0    5K
Yeşil Ördek Gibi Daldım Göllere Türküsü Söz ve Notaları
 • Celik
 • Celik,
 • Türküler - Söz ve Notalar
 • 0    25K
Dünyanın En Küçük Karavanı (Piaggio Ape 50)
 • Ugur
 • Ugur,
 • Video Galerisi
 • 0    70
Dünyanın Yaşayan En Büyük Canlı Organizması Nedir?
 • Ugur
 • Ugur,
 • Genel Kültür
 • 1    86
Geri