Üst
Medusa Mozaiği – Kibyra Antik Kenti – Burdur

Medusa Mozaiği – Kibyra Antik Kenti – Burdur

Burdur Kibyra Antik Kenti’nde bulunan ve mitolojide “Gözlerine bakan kötü niyetli kişileri taşa çevirdiğine” inanılan Medusa’yı tasvir eden Medusa Mozaiği, “Opus Sectile” tekniği ile renkli ince mermer plakalarla yapılmıştır. Bu teknikle yapılan ve günümüze kadar ulaşan tek bilinen Medusa Mozaiği’dir.

medusa-mozaigi-1.jpg
medusa-mozaigi-1.jpg


Antik dönemde konser alanı, meclis, mahkeme ve üzeri kapalı tiyatro görevi yapan Kibyra Odeonu’nun ortasını süsleyen Medusa Mozaiği, 2000 yıllık ihtişamıyla ziyaretçileri büyülüyor.

Medusa’nın bulunduğu yapı Odeon’da 2009 yılında kazı çalışmaları başladı, 2012 yılında yapının kazısı tamamlandı.

Odeon yapısının restorasyon ve koruma projesi Kültür ve Turizm Bakanlığınca hazırlandı. Bu yapının ortaya çıkmasıyla Kibyra Antik Kenti ünlendi. Odeon gibi yapılar genellikle büyük antik kentlerde Efes, Miletos veya Atina gibi ünlü antik kentlerde olmasına rağmen Kibyra Odeon’u Türkiye’de orijinalinde üzeri çatıyla kapatılmış en büyük antik yapı konumunda.

medusa-mozaigi-2.webp
medusa-mozaigi-2.webp


Medusa Mozaiği M.S 1. yüzyılın ilk evrelerinden itibaren Odeon’un ortasını süsledi. 2012 yılında Batı Akdeniz Kalkınma Ajansının proje desteği ile restorasyonu yapıldı. Medusa mozaiğinin yüzde beşlik kısmı tümleme, geriye kalanı ise orijinaldir.

Mozaiğin bulunduğu yapı antik dönemde yangın ve deprem felaketleri geçirmesine rağmen, mevcut yapısı ile Türkiye’de en iyi korunmuş antik yapılardan biridir.
 
Geri