Mezarları Kıranların Kafasını Kırarız

Kaptan43

5 Yıldızlı Kaptan
Katılım
16 Nisan 2013
BDP lideri Selahattin Demirtaş, Mardin'de PKK'lıların mezarlarının tahrip edilmesine sert tepki gösterdi ve 'Mezarları kıranların kafasını kırarız' dedi.

Demirtaş, Suriye'deki Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) Eşbaşkanı Asya Abdullah ile Büyükşehir Belediyesi Konukevi'nde yaptığı görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erbil'de düzenlenmesi planlanan Kürt Ulusal Konferansı'nın ikinci kez ertelenmesiyle ilgili soru üzerine, parti olarak konferansın kısa süre içerisinde gerçekleşmesi taraftarı olduklarını, ancak yeterli hazırlık yapılmadığı için ertelenme olduğunu söyledi.

BİNGÖL'DE BOMBALI ARAÇ

Bir gazetecinin "Bingöl'de otomobilde yakalanan patlayıcılar çözüm sürecinin provoke edilmesine yönelik midir?" sorusuna Demirtaş, olayın detaylarını bilmediklerini, konuyu basından takip ettiklerini belirterek, olay aydınlandıktan sonra görüş belirtmelerinin daha doğru olacağını söyledi.

TAHRİP EDİLEN MEZARLAR

Demirtaş, Nusaybin'de PKK'lıların halk tarafından oluşturulmuş mezarlarının askerler tarafından tahrip edildiği ve bir cenazenin çıkarılıp götürüldüğüne ilişkin söylentiler olduğunu savunarak, "Çözüm sürecini tahrip eden, provoke eden şeyler. Dünyanın hiçbir yerinde mezarlara yönelik saldırı bugüne kadar kabul görmedi, hangi din ve inançta olursa mezarlık kutsaldır. Bir halkın evlatlarının mezarlarını tahrip etmek, o halkın isyan etmesi için yeterli bir gerekçesidir" dedi.

"Mezarlara yönelik bir tutum tek başına halkı isyana yöneltmekten başka birşey değil" ifadesini kullanan Demrtaş, şunları söyledi:

"Bu mezarları tahrip edenleri hükümet soruşturacak mı? İçişleri Bakanı, valilik mezarları tahrip eden askerler hakkında soruşturma açacak mı? Yoksa normal mi davranacak. Bunların hepsini izleyeceğiz. Burdan halkımıza açık çağrı yapıyorum, hatta partilierimize talimat olarak belirtiyorum. Mezarlar kutsaldır, mezarları kıranın gerekirse kafasını kırarız. Çok açık söylüyorum. Mezarlara yönelik kimin olursa olsun bir PKK'lının, bir Müslümanın, bir Ermeni'nin, bir gayri Müslümin olur kim saldırırsa partimiz, halkımız bu konuda en net tavrı göstersin. Müsaade edilmesin, en sert, en net tepki de bu konuda ortaya konulsun."

AA'NIN KÜRTÇE YAYINI

Bir gazetecinin "Anadolu Ajansı kısa süre önce Kürtçe yayına başladı, ancak diğer taraftan Anayasa Komisyonu Kürtçe dilini kabul etmiyor. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine Demirtaş, "Anadolu Ajansı'na serbest, Kürt çocuğuna yasak, yarın öbür gün okullar açılacak. Biz de parti olarak bu konuda yapılan hazırlıkları destekleyeceğiz. Anadolu Ajansı'nın Kürtçe yayın yapmasını küçümsemiyorum, yapsın mutlaka önemlidir'yorumunu yaptı.

İMRALI ZİYARETİ

Demirtaş, İmralı ziyaretiyle ilgili girişimde bulunduklarını vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı:

"Adalet Bakanlığı'na arkadaşlarımız bugün başvuru yaptı,10 gün içerisinde ziyaretin gerçekleşmesini bekliyoruz. Hükümete göre süreçte tıkanıklık yok. Hükümetin beklentileri gerçekleşti. Neydi beklentisi ateşkes olsun, geri çekilme olsun. Onlar da gerçekleşti. Şimdi halkın beklentisi var, Hükümetin bunu yapması gerekiyor ki halkın içi rahat etsin.'

İŞTE TAHRİP EDİLEN PKK MEZARININ HABERİ

Mardin'in Nusaybin ilçesi Belediye Başkanı BDP 'li Ayşe Gökkan, Bagok Dağı Bendere mevkinde 43 PKK 'lının gömüldüğü 'Agit Suruç' mezarlığının tahrip edildiğini belirterek, bölgede büyük bir tepkinin oluştuğunu söyledi. Geçen pazar günü burada toprağa verilen PKK'lı Ahmet Uğurlar'ın cesedinin de alındığını söyleyen Başkan Gökkan, "O cenaze sadece ailenin değil, Kürtler'indir ve halk kendisine ait hissettiği bu cenazelere yönelik bu yaklaşıma sessiz kalmaz, derhal özür dilenmeli" dedi.

Başkan Gökkan, defin işleminden sonra mezarlığa giden askerlerin, buradaki mezarları tahrip ettiklerini söyleyerek, "Halk cenaze töreninden ayrılır ayrılmaz, askerler tarafından saldırı oldu. Mezarlığın çevresi, tel örgüleri parçalanmış, oraya konulan briketler tahrip edilmiş. Ailenin ya da başkalarının gözetimi olmaksızın yaşamını yitiren gerillanın mezarı da açılarak tabuttan cenaze alınmış. Olay yerine gittiğimizde bile 15 metre yukarımızdan helikopterler uçuyordu. Yaşanan olay üzüntü verici olduğu kadar, tahrik edici. İnsani duyguları tanımayan bir girişim" diye konuştu.

Kürtler'in bu girişime karşı sessiz kalmayacağını ifade eden Başkan Gökkan, "Cenaze en hassas, en tahammül edilmez örnek. Ateş Kürtler'de sadece düştüğü yeri yakmaz. Kürtlerde bunun toplumsal bir karşılığı vardır; sadece cenazeye değil, kendisine de sahip çıkma meselesi olarak görür. O cenaze sadece ailenin değil; Kürtlerindir ve halk kendisine ait hissettiği bir şeye bu denli rahat yaklaşılmasına sessiz kalmaz. Devlet yetkililerinden bir açıklama ve bir özür bekleniyor. Cenaze de halkın benimsediği şekle getirilmeli. Bir yandan faili meçhul cinayetler için mezarlar açılırken, bir yandan da bu durumla karşılaşırsak güven sarsıcı bir sonuç doğurur. Devletle halk arasında zaten güven sorunu var" dedi.

Haber365
 
hadi len düdük kafalı. senin gibi teröristler işte. senide gömüp mezar taşını kıracaklar.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Geri