Paralelin "cami kapatıldı" yalanını çökerten belge

MURATS44

topragizbiz.com
Paralel Yapı’nın günlerdir ‘Vali cami kapattı’ şeklinde yürüttüğü algı operasyonu binanın tapu kaydının ortaya çıkması sonrası çöktü!
vali-cami-kapatti-yalan-cikti-1438528704-0826.jpg

Paralel medyanın günlerdir ‘Vali cami kapattı’ algısıyla yaptığı yayınların tamamı yalan çıktı. Haberlerinde Kütahya Valisi Şerif Yılmaz’ı ve AK Parti Hükümetini hedef alarak "cami kapatıldığı" yalanını gündeme taşıyan malum gazete ve televizyon kanallarının ibadethane olarak yansıttığı ve bir kısmı Kütahya Belediyesi’ne ait arazi üzerine inşa edilen Hisar Öğrenci Yurdu’nun inşaat ve iskan ruhsatı olmadığı için mühürlendiği belgelendi.

Kaçak binanın tapu kaydında da taşınmazın niteliğinin ‘dini tesis’ değil, ‘kargir bina’ yazılı olması ayrıca dikkat çekti. Cami denen yerin aslında kaçak yurt olduğu, kat planlamasında da sadece bir katın çok küçük alanının mescide ayrıldığı ortaya çıktı.

Bu-CBs-1438773088-2119.jpg


Kütahya Belediyesi’nin, yurt binasının kaçak olduğunu ve 1 ay içerisinde ruhsat alınması veya binanın yıkılması gerektiğini bildiren uyarısı, Hisar Öğrenci Yurdu yönetimi tarafından da ciddiye alınmamış.

WZTfi-1438773221-2207.jpg


TAŞINMAZIN NİTELİĞİ KARGİR BİNA

Belgelerde, Akyazılı Orta ve Yüksek Eğitim Vakfı tarafından işletilen 6 katlı paralı öğrenci yurdunun kat planlamasında en küçük alanın zemin kattaki mescide ayrıldığı görülüyor.

Kaçak yapının tapu kaydında taşınmazın niteliği olarak ‘dini tesis’ yerine ‘kargir bina’ yazması ayrıca dikkat çekiyor. Hisar Öğrenci Yurdu yönetiminin, belediyenin, yurt binasının kaçak olduğunu ve 1 ay içerisinde ruhsat alınması veya binanın yıkılması gerektiğini bildiren uyarısını da gözardı ettiği GÖZE çarpıyor.

SÖZDE ‘CAMİ’ OLAN BİNADAKİ EN KÜÇÜK YERİ MESCİDE AYIRMIŞLAR

Paralel’in sözcülüğünü yapan gazetelerin cami dediği kaçak yurt ile ilgili yasal işlem başlatılması adına 6 Temmuz 2015’te düzenlenen 1454 sayılı Yapı Tatil Zaptı’nda can alıcı ayrıntılar mevcut Mal sahibi olarak Akyazılı Orta ve Yüksek Eğitim Vakfı’nın göründüğü Yapı Tatil Zaptı’nda binanın yapısal durumunun 6 katlı olduğu belirtiliyor.

4 katı yurt olarak kullanılan ve ‘cami’ olduğu iddia edilen binanın zemin katında mescid bulunuyor. Aynı katta, mescidin yaklaşık 3 katı büyüklüğünde idari kısım mevcut. Bodrum katta ise kazan dairesi ve yemekhane bulunuyor.

Bodrum kattaki kazan dairesi ve yemekhane 496,5 metrekarelik alanı kapsıyor. Zemin kattaki mescid ise yalnızca 170 metrekare. Mescidin de bulunduğu zemin kattaki idari kısma ayrılan alan ise tam 326,5 metrekare.

Kaçak binanın kat planlamasına göre diğer alanlarının ebatları ise şöyle: 1. kattaki yurt 496,5 metrekare, 2. kattaki yurt 410 metrekare, 3. kattaki yurt 410 metrekare ve 4. Kattaki yurt 410 metrekare.

STK'LAR AYAKLANDI: VALİ YILMAZ'I 3-5 ÇAPULCUYA YEM ETMEYİZ

Kütahya’da 44 sivil toplum örgütünün başkan ve yöneticisi, kaçak öğrenci yurdunu mühürlettirdiği için saldırılara maruz bırakılan Vali Şerif Yılmaz’a sahip çıktı. Vali Yılmaz hakkında ’Cami Kapattıran Vali’ şeklinde algı operasyonu yürüten gruba karşı, Kütahya İmam Hatip Lisesi Mensup ve Mezunları Derneği (KİHMED) önderliğinde birçok sivil toplum örgütünün başkan ve yöneticisinin de katıldığı ortak basın açıklaması yapıldı.

Gönüllü Teşekküller adına hazırlanan açıklamayı okuyan KİHMED Başkanı Mustafa Önsay, “Yurtlarının kapatılmasının kimseyi ilgilendirmeyeceğini bilen nifak grubu, mescidi ileri sürerek insanlarımızı provoke etmek istemiştir. Valimizi 3-5 çapulcuya yem etmeyiz” dedi.

TÜRKMEN DAĞI’NDA YAPTIĞI CAMİDEN BİLİRİZ

“17-25 Aralık süreçlerinde yapmak istedikleri hepimizin malumudur” diyen Önsay, sözlerini şöyle sürdürdü: “O gün nasıl en olmadık iftiralarla hareket ettilerse, bugün de benzer metotlarla valimize saldırmaktadırlar. Valimizi cami düşmanı ilan etmektedirler. Biz Şerif Yılmaz’ı, Türkmen Dağı’nda Uluköy Yaylası’na yaptığı camiden biliriz, Ali Paşa Cami restorasyona gireceğinde İl Genel Meclisi binasını camiye çevirişinden biliriz, Ramazan fuar alanında teravih kılınması için izin vermesinden, imam görevlendirmesinden biliriz. Biz onu bugün Kütahya’da 26 cami inşaatına verdiği desteklerden biliriz. Biz onu resmi bayramlaşmasını Ulu Cami’ye taşımasından biliriz.”
 
Üst