Üst
Karacaşehir Camii - Osmanlı Devleti'nin Kuruluşunun Dünyaya İlan Edildiği Cami

Karacaşehir Camii - Osmanlı Devleti'nin Kuruluşunun Dünyaya İlan Edildiği Cami

Karacaşehir Camii​

Karacaşehir Camii
Karacaşehir Camii
Karacaşehir Köyü Camii, Eskişehir'in Merkez Odunpazarı İlçesi Karacaşehir Köyünde bulunmaktadır. 10 penceresi ve 1 minaresi olan caminin arsası 1683 m2 dir. Cami 150 m2 lik alan üzerine oturtulmuştur. Duvarları taştan ve 120 cm genişliğindedir. Toplam cemaat kapasitesi 150 kişidir. Son cemaat yeri 1990 yılından sonradan yapılmıştır. Şadırvan 1970 yılında yapılmıştır. Erkeklere ait cami avlusunun dışında tuvaletler bulunmaktadır. Isınma şekli soba iledir. Caminin tavanı ahşaptır. Caminin derneği ve hiçbir geliri yoktur. İhtiyaçları hayırsever cemaat tarafından karşılanmaktadır. Gasilhanesi yoktur. Caminin görevlisi için lojmanı vardır.

Karacaşehir Köyü bir dönem terk edilmiş, cami yıkıldıktan sonra en son Padişah II. Abdülhamit tarafından yapılmış ve çevrede bulunan Yörük köylerinden 16 hane Yörük toplayarak köyü yeniden kurmuştur. Kurtuluş Savaşı’nda minarenin şerefeden üst kısmı ile caminin çatısı Yunanlılar tarafından yıkılmıştır. Cumhuriyetin ilk yıllarında tekrar onarılmıştır.

Karacahisar Kalesi​

Karacahisar Kalesi, Eskişehir'in güneybatısında, Porsuk Çayı 'nın yanındaki platonun üzerinde kurulmuş bir Bizans kalesidir. Anadolu Selçuklu Devleti'nin sınırı Karacahisar Kalesi'ne kadar dayanıyordu. Kalenin tekfuru bölgede bulunan diğer Bizans tekfurları gibi Anadolu Selçuklu Devleti'ne vergi veriyordu. Böylece Bizans île Türkler arasındaki barış devam ediyordu.

Ertuğrul Gazi'nin ailesi oraya vardığında Kütahya'nın kuzeyindeki Karacahisar mevkiinde Rumlar yaşıyordu. Ertuğrul Gazi bu Rumlar tarafından rahatsız edilince Alaaddin'den sefer için izin istedi ve sefer yapıp bölgeyi aldı. Zafer haberini Eskişehir'de alan III. Alaeddin Keykubat, Eskişehir'in adını "Sultanönü"'ye çevirdi ve Ertuğrul Gazi'ye verdi.

Karacahisar Kalesi
Karacahisar Kalesi
Ertuğrul Gazi'nin ise üç oğlu vardı; Osman, Gündüzalp ve Savcı. Bunlardan en küçüğü olan Osman, 1258 yılında doğdu. Bizans tekfurlarına karşı seferlerde bulundu ve bir savaşçı olarak nam saldı.Babasının ölümü üzerine 1281'de aşiretin başına geçen Osman Gazi, 1284'te Bizanslılara ait olan Kulaca Hisar'ı ele geçirdi. İlerleyen yıllarda fetihlerine devam etti; 1288'de Karacahisar'ı, 1298'de Bilecik'i fethetti.

Osman Bey Söğüt'e yerleştikten sonra Karacahisar tekfuru iktidarını kaybedeceğini düşünerek Osman Bey'e karşı düşmanca davrandı. Sonuçta Osman Bey tekfuru yendi ve 1288 yılında Karacahisar Kalesi'ni fethetti. Kalenin yakınında bulunan Karacaşehir'e Türkleri yerleştirdi.

Osmanlı Devleti'nin temeli Karacahisar Kalesi'nin alınması ile atıldı​

Karacaşehir'de kalabalıklaşan halk, Eskişehir'e gelip Karacaşehir'deki camide hutbe okutmak istediklerini bildirdiler. Şeyh Edebali'nin yardımı ile Osman Bey Karacaşehir'deki camide hutbe okunmasına izin verdi. Oraya kadı ve imam tayin etti (1299).

1299 yılında Osmanlı devleti kurulunca Şeyh Edebali’nin teklifi ile Karacaşehir Köyü Camii'nde Dursun Fakih tarafından Osman Bey adına bir hutbe okundu. Bu hutbe ile Osmanlı devletinin kuruluşu Karacaşehir Köyü Camii'nden dünyaya ilan edildi. İlk hutbe okunmadan önce mevcut Bizans kilisesi camiye çevrilmiş ve Osmanlının ilk kuruluş hutbesi okunmuştur.

Karacahisar Kalesine sahip olan Osman Bey, Bizans topraklarında ilerledi ve beyliğin sınırlarını genişletti. Osmanlı Devletinin temeli Karacahisar Kalesi'nin alınması ile atılmış oldu.

karacasehir-2.webp
karacasehir-2.webp


Karacaşehir Camii'nin yeri konusunda ihtilaf vardır​

Bir kısım tarihçiler kiliseden çevrilen caminin şuan ki cami olduğunu savunurken bir kısım tarihçiler de kiliseden camiye çevrilen ilk caminin Karacahisar Kalesinin yakınında şimdiki askeri bölge içerisinde bulunduğunu savunmuşlardır. İstanbul fethedildikten sonra kalenin stratejik önemi ortadan kalkmış ve kalenin bulunduğu yerde su olmadığından köy aşağıya taşınmış şimdiki yerine kurulmuştur. Cami şu anki yerine yapılmıştır.

Kaynak:
Karacaşehir Köyü Camii - 112 ziyaretçidan 2 tavsiye
Karacaşehir Köyü Camii/Eskişehir
Karacahisar Kalesi nerde?
 
Son düzenleme:
Geri