Sultan'ın Aslanı Adalı Halil

Türk dünyasının efsane güreşçilerinden pehlivan Adalı Halil, ABD medyasında böyle haber olmuştu: 'Sultan'ın Aslanı' geldi.
image.jpg

Sultanın Aslanı Adalı Halil

10 Şubat'ta ölüm yıl dönümü idrak edilecek olan Adalı Halil, Payitaht Abdülhamid dizisindeki güreş sahnesi sonrasında gündeme geldi. Dizinin son bölümünde Adalı Halil'in de güreş hocası olan Kel Aliço anlatılmıştı.

Bu sahnenin ardından Türk dünyasının önemli güreşçileri hatırlandı. Bunlardan biri de iki gün sonra ölüm yıl dönümü idrak edilecek olan Adalı Halil.

"SULTAN'IN ASLANI" LAKAPLI PEHLİVAN​

1871 yılında Edirne'ye bağlı Kilise köyünde doğan Adalı Halil, Kırkpınar'da tam 18 yıl başpehlivanlık yaptı. Güreşi, Türk dünyasının bir diğer efsane güneşçisi Kel Aliço'dan öğrendiği bilinen Adalı Halil'in 1.98 boyunda ve 150 kilo ağırlığında olduğu aktarılıyor.

Aynı zamanda Türk tarihinin ilk Grekoromencilerinden olan Adalı Halil, Fransa, Avusturya, Almanya'da çeşitli güreşler yaptı. Avrupa'nın ardından Amerika'ya geçen Adalı Halil, Boston, Chicago, New York'ta güreşti.

AMERİKALI RAKİBİN KABURGALARINI KIRGI​

Efsane güreşçinin en akılda kalan başarılarından biri ise Amerika'da Tom Jenkins ile tuttuğu güreş oldu.

Burada Tom Jenkins'i bir güreşte yenmiş ve kaburgalarını kırmıştı. Adalı Halil'in salondaki Amerikalıların tepkisini çektiği belirtilirken, tedavisinin ardından konuşan Tom Jenkins'e "Nasıl hissettiği ve nasıl yenildiği" soruldu. ABD'li güreşçinin tek söylediği "Ne olduğunu anlamadım. Sanki üzerime bir duvar devrildi" oldu.

ABD'YE GİTMEDEN HABER OLMUŞTU​

Öyle ki Adalı Halil, henüz Tom Jenkins'in kemiklerini kırmadan ve bu güreş tarihe geçmeden dahi ABD basınında gündeme geldi. Başpehlivan'ın güreş için Amerika'ya geleceği belli olduğunda San Francisco Call gazetesi efsane güreşçiyi şu başlıkla geniş bir şekilde haber yapmıştı: "Sultan'ın Aslan'ı geldi."
DVYLYp_MXk_AIw6a_W.jpg

Adalı Halil ABD Gazetelerinde

"1 SAAT MİNDERDEN KAÇTI, SONUNDA DEDİM Kİ YA O YATSIN BEN TUTAYIM, YA BEN YATAYIM O TUTSUN..."​

Yazar Atıf Kahraman'ın Cumhuriyet'e Kadar Türk Güreşi kitabında aktardığına göre Adalı Halil bu maçı şu şekilde anlatıyor:

"...Güreş tuttuğum tiyatro, kat kat. Koca bir kubbe altında. içinde (48.000) sandalye vardı. Ben iki yıl oturdum Amerika'da, öyle tiyatro görmedim. Amerika'da iki
defa yenmek âdettir. Yok eğer sen beni bir kere vurursan, ben de seni bir defa yenersem, o zaman üçüncüsü sayılır. Uzatmayalım juri "Orrayt" deyince tutuştuk, herifle. Lâkin herif halıdan içeri girmez. Mecbur oldum halının dışında kovalamaya. Tamam bir saat o kaçtı ben kovaladım. Bir defasında yine onu kovalayıp dönerken sandalyeden havluyu alıp terimi sildim. Juri hemen meydana çıkıp da Türk pehlivanı dinlendi sayılır, bunun için yenilmiştir demez mi? Bunu bana tercüman anlatınca hiç ses etmedim çünki ikinci güreş var. Yalnız bizim menejerlere sordum ki ben bu herifin bir yerini kırarsam zarar gelir mi? Usulsüz olmasın da olursa zarar yoktur dediler. Beş dakika tamam oldu tutuştuk güreşe. Lâkin herif yine kaçar. Dedim ki. söyleyin pehlivana ya o yatsın ben tutayım. Yahut ben yatayım o tutsun. Yoksa böyle halıdan kaçarsa güreşin biteceği yoktur.

O zaman, "o yatsın ben tutacağım" diye cevap verdi. Ben yattım, geldi belimden ellerini kilitledi. Fırsat budur dedim sol bileğini kavrayınca, aldım altıma. Karnından bir sıktıysam anladım ki kaburga kemikleri içeriye göçtü. Herif hoşafa döndü. Basdım gavurun omuzlarına ki kıyamete kadar kımıldayamasın. Derken juri, polis, doktor koştu. Herifi öldü sandılar. Dedim ki "Merak etmeyin safrası dönmüştür. Hele kafasına birkaç maşrapa su dökün ayılır. Herif biraz sonra kendine geldi ama karnın ağrısından meydanda duramadı. Maçı biz kazandık. O gece (500) sarı İngiliz altını aldım. Çom Çinkin'in (Jenkins) tarafını tutanlar içinde azılı herifler vardı. Ama Amerika polisleri onlardan bana zarar gelmesin diye beni arabaya koyup otelime getirdiler. Hani doğrusu bu yüzden Amerika çok ıslah bir memlekettir... "

2018-02-08_15h57_00.png

Adalı Halil
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Geri