Sıla Yolu Türkiye’de koronavirüs testini yapanlar sonuçları E-devlet üzerinden öğrenebilirler.

Kaptan43

5 Yıldızlı Kaptan

Türkiye’de koronavirüs testini yapanlar sonucuna böyle ulaşacak​

Yurtdışında yaşayan vatandaşlar tatillerini geçirmek için memleketlerine gelmeye devam ediyor. Birçoğu, dönüşte yaşadıkları ülkede 14 gün karantinada kalma endişesi yaşıyor. Örneğin Almanya’da karantinaya girmemek için ISO 15189 veya ISO / IEC 17025 sertifikalı laboratuvarda Koronavirüs PCR testi yaptırmak gerekiyor. Test ülkeye girmeden en geç 48 saat önce yaptırılıp Almanca veya İngilizce dilinde olması gerekiyor.

koronavirus-testleri-basliyor-ucreti-aciklandi-1592988801-9878.png


E -devlet üzerinden ulaşım​

Türkiye’de yapılacak testlerin Almanya gibi ülkelerde geçerli olabilmesi için düzenleme yapıldı. Buna göre gurbetçilerin yaşadıkları ülkelere geri dönüşte 14 günlük karantinaya tabi tutulmamak için Türkiye genelinde 137 koronavirüs tanı laboratuvarında, 110 TL karşılığında PRC testi yaptırabilirecekler. Test sonuçlarına İngilizce dilinde e-devlet üzerinden ulaşılabilecekler.

TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Alt Komisyonu Başkanı ve İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya yaptığı yazılı açıklamada şunları dile getirdi.

“Sağlık Bakanlığımız ve ilgili kurum kuruluşlarla yaptığımız görüşmeler ve çalışmalar neticesinde yurtdışından Türkiye’ye gelecek vatandaşlarımızın yaşadıkları ülkelere geri dönüşlerinde karantina uygulamasıyla karşı karşıya kalmaması için gerekli tüm tedbirleri alıyoruz.

Tatillerini, izinlerini Türkiye’de geçirdikten sonra yaşadıkları ülkelere geri dönecek vatandaşlarımızın karantinaya tabi tutulmasının önüne geçmek için test merkezlerimiz hazır.

Test merkezlerimiz​

COVID-19 Yetkilendirilmiş Tanı Laboratuvarları Listesi

Covid-19 testleri semptom gösteren vatandaşlarımız için ücretsiz olup semptom göstermeyenler için ücretli olacaktır.
Halkbank: TR: 700001200945200005000041
Hesap numarasına 110(yüz on) TL havale yapılan vatandaşlarımız Covid-19 testi yaptırabileceklerdir.

Test sonuçları NEGATİF çıkan vatandaşlarımızın Türkiye’nin uygulandığı Covid-19 testini kabul eden Almanya, Avusturya, gibi Avrupa ülkelerinde herhangi bir karantinaya tabi tutulmadan günlük hayatlarına devam edebileceklerdir.

Türkiye’de izinlerini tamamladıktan sonra Almanya, Avusturya gibi Avrupa ülkelerine geri dönecek vatandaşlarımızın karantinaya girmemeleri için Covid-19 testlerini Türkiye’den ayrılmadan önce yaptırmaları ve yaşadıkları ülkelere 48 saat içerisinde vermeleri gerekmektedir.

Vatandaşlarımızın Covid-19 test sonuçları, “e-devlet” sistemi içerisinde yer alan “e-nabız” uygulamasının raporlar kısmına aynı gün içerisinde yüklenecek ve vatandaşlarımız bu sonuçlara daha yoldayken ulaşıp, yaşadıkları ülkelerin yetkililerine test sonuçlarını verebileceklerdir.

E-devlet üzerinde yer alan e-nabız uygulamasına yüklenecek test sonuçları Tr- İng. olup, test sonuçları negatif çıkan vatandaşlarımız Türkiye’nin uyguladığı Covid-19 testini kabul eden ülkelerde karantina uygulamasına tabi tutulmadan günlük hayatlarına devam edebileceklerdir.

Ayrıca geri dönüş yolunda sınır kapılarımızda uzun kuyrukların oluşmaması için vatandaşlarımıza https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/…/covid-19-yetkilendirinde yer alan merkezlerde Covid-19 testlerini yaptırarak sınır kapılarımıza

Kaynak
 
Son düzenleme:
Üst