Yurtdışındaki Türklere yönelik yapılan çirkin paylaşımlara tepki

Kaptan43

5 Yıldızlı Kaptan
Almanya Türk Federasyonu Genel Sekreteri Fatih Oğuz, yurt dışında yaşayan Türklere yönelik son zamanlarda artan olumsuz algı hakkında açıklamalarda bulundu. Gümrük kapılarında bekleyen arabalar gösterilerek yurt dışında yaşayan vatandaşlara karşı çirkin bir kampanyanın yürütüldüğünü söyleyen Oğuz, 13 yıl öncesinde 1 Euro’nun 2 Türk Lirası olduğunu hatırlatarak, yurt dışında yaşayan Türklerin Türkiye sevgisinin Euro kuruyla ölçülemeyeceğini belirtti.

kapikule0103d44ce68559bc.jpg


Yurt dışı oy hakkı verilen mücadeleler sonucunda kazanılmış bir hak

Özellikle bu yıl bazı yönlendirilmiş paylaşımlar olduğunu ifade eden Oğuz, bu paylaşımların güven bağlarını zedelemek ve bertaraf etmeyi amaçladığını savundu. Yurt dışında yaşayan vatandaşların oy kullanma haklarının hukuki temellere dayandığının hatırladığı paylaşımda, yurt dışında yaşayan vatandaşların oy haklarının yıllarca verilen mücadeleler sonucunda kazanılmış bir hak olduğu belirtildi. Oğuz ayrıca, Avrupa’da yaşayan vatandaşların hem Türkiye hem de yaşadıkları ülkeye karşı duyarlılık sahibi olduğunu hatırlattı.

Almanya Türk Federasyonu Genel Sekreteri Fatih Oğuz’un yaptığı açıklamanın tamamı şu şekilde:

“Gümrük kapılarında bekleyen arabaları göstererek yurt dışında yaşayan Türklere yönelik yürütülen çirkin kampanyalara çanak tutanlar iyice zıvanadan çıkmış durumdalar.
Bu insanların Türkiye sevgisini Avro hesabı üzerinden “10 TL”ye bağlayanlar 13 yıl evvel 1 Avro 2 TL civarında olduğunu hatırlasınlar. Bu insanlar tüm emeklerini her iki ülkeye de katkı sağlayacak şeklinde yeni bir medeniyetin inşa süreci için seferber ettiler.
Dili, dini, kültürü farklı olan ülkelere gelen birinci neslin çocukları, torunları; nesilden nesile aktarılan medeniyet sürecinin yolunu ilimle, ekonomiyle, sporla, sanatla bir sonraki nesil için hazırlamaya devam ediyorlar.

Bu insanlar “gurbetçi”, “Almancı” sıfatından taşarak; tarihin akışıyla biçimlenen, sosyolojik gelişim ile kurumsallaşan bir Avrupa Türklüğünü inşa ettiler.
Avrupa Türklüğün sosyolojik medeniyet sürecinden rahatsız olanlar; Avrupa ülkelerinde “Türkiye’yi çok seviyorsanız geri dönün tabi burası rahat gidemezsiniz”, Türkiye’de ise “Türkiye’yi çok seviyorsanız Türkiye’ye gelin tabi rahatınızı bozup burada yaşamayı göze alamazsınız” tarzında bir algı manipülasyonuna başvuruyorlar.

Özellikle bu yıl kolektif terörün aparatları tarafından yönlendirilen bazı paylaşımlar güven bağlarını zedelemek nihai olarak da bertaraf etmek üzerine kurgulanmış vaziyette.
Yurt dışında oy kullanma hakkı gibi Avrupa Türklüğünün hukuki açısından sahip olduğu her hak yıllarca verilen mücadele ve üstesinden gelinen bedeller neticesinde lütfedilmiş değil kazanılmış haklardır!

Kazanılan haklar üzerinden istismara, şaibeye, bozgunculuğa yeltenenler art niyet taşıyan zavallılardır. Avrupa Türklüğüne yaftalamaya çalıştıkları “döviz” etiketi kendi hüviyetlerinin, zihniyetlerinin, hazlarının, iştahlarının, arzularının tıpkıbasımıdır.

Avrupa Türklüğü hem üzerinde yaşadığı ülkeye hem de Türkiye’ye karşı duyarlılığının bilincindedir. Avrupa Türklüğü moralini zinde tutarak, emeklerine sahip çıkmaktan vazgeçmeyecektir. Avrupa Türklüğü tek gövdeli çift başlı kartal gibi bir medeniyet şaheseridir.

Fatih Oğuz
ATF Genel Sekreter”
(SA)


Kaynak
 

MURATS44

topragizbiz.com
Medeni Avrupa(!) Medeniyetin M'sini bilmeyen medeniyetsizler. Her türlü ahlaksızlık, her türlü saldırı, her türlü saygısızlık avrupada ama her ne hikmetse medeni olan onlar, kötü olan biz. Medeniyeti müslümanlardan öğrenen medeniyetsizler.
 
F

F. A. Yakkın

Misafir
Türkiye'de ekşi gibi bazı platformlarda Türkiye'de yaşayan Türklere yönelik olarak da çirkin paylaşımlar yapılıyor. Hemen her gün Türk kızları aleyhine, Türkiye aleyhine başlıklar açılıyor; bazı yazarlar kendisinden başka türlü düşünen veya yaşayan insanlara çomar ve daha başka kaba ifadeler kullanabiliyor.

Bu arada üstteki iki yoruma bakıyorum da sanki haber metnini okumadan başlığı yanlış anlayarak yorum yapmışlar. Yurtdışındaki Türklere yönelik yapılan bu paylaşımlar yine Türkler veya Türkçe konuşan insanlar tarafından yapılan paylaşımlardır.
 

MURATS44

topragizbiz.com
:) Avrupalılar hiç yapmıyorlar sanki. Peygambere hakaret eden hollandalı, fransız... Müslümanlara eziyet eden , haklarını engelleyen, camileri filşeyenler de avrupalı. Sözde insan haklarına saygılı olduklarını iddia etseler de biz genel olarak yorum yaptık. Şu an ortada her türlü saldırıyı yapan bir avrupa ve mağdur olan müslümanlar var. Bu gerçek göz önündeyken başka yoruma gerek kalmıyor. Ekşi sözlüğün kurucusunün düşüncesi zaten ortada .

Şöyle bir kıyaslama yapalım.

Türkiyede yaşayan avrupalılar, başka milletler ya da başka dinlerden olsun. Bu ülkede bunlara karşı herhangi bir zorluk ya da engel var mı? YOK.

Peki avrupada yaşayan müslümanlara engel ya da zorluk var mı ? yorumu size ait :)
 
F

F. A. Yakkın

Misafir
Avrupalılar yapmıyor anlamında değil ama konu başlığı Türkiye'deki bazı sosyal medya kullanıcılarının yurt dışında yaşayan Türklerle ilgili tutumudur. Bu tür yorumları yapanların birçoğu da sanki gizli birer Türk düşmanı. Hıncal Uluç içimizdeki İrlandalılar gibi bir ifade kullanmıştı bir zamanlar. Türkiye'de yaşayıp da Türk kızı şöyle, Avrupa'da yaşayan Türk böyle, vs. deyip alt metinde Türk düşmanlığı yapan çok var. Birçokları da Almanya, İngiltere, ABD gibi ülkelerde yaşamaya kendileri pek meraklı tipler. Her yıl green card çekilişine başvuran mı ararsınız, yurt dışından biriyle evlenip oraya yerleşmeye çalışan mı ararsınız. Buradaki devlet memurluğuna bile laf edip ABD'de bulaşıkçılık yapmayı kabullenen tipler var.
 
Üst