Üst
Ametist Taşı nedir? Özellikleri  nelerdir?

Ametist Taşı nedir? Özellikleri nelerdir?

Mitolojide sarhoş etmeyen anlamına gelen Ametist, enerji, mutluluk, huzur ve canlılık verir. Enerji yüklü bir taş olduğu için çoğu insan üzerinde canlandırıcı bir etki yapar. Sürekli üzerinizde taşıyabileceğiniz bir kristaldir. Yaydığı enerji her zaman size fayda sağlar ve olumsuzluklardan korur. Özellikle negatif yüklü bir ortamda bulunacağınız zamanlarda bu taşı üzerinizde bulundurmaya gayret edin. Böylece sadece pozitif enerji alacağınızdan emin olabilirsiniz.
ametisttac.webp
ametisttac.webp

Sertlik derecesi:7
Özgül ağırlığı: 2,69
Burçlar: koç, yay, kova, balık
Çakralar: alın taç

Etki bakımından en güçlü taşlardan biri olan Ametist, kuvars taşının mor renkli olan türüdür. Liladan koyu mor rengine kadar değişik renkleri vardır. Mor rengini demir madeninden alır ve bir silisyum dioksit bileşimidir. Pembe Kuvars ile kullanılması tavsiye edilmektedir.

Ametist taşının pek çok faydası vardır. Bunlardan öne çıkanları şöyledir ;​


- Radyasyondan ve negatif enerjiden korur
- Gözlere iyi gelir
- Negatif elektrik yükü taşıdığından dolayı; bedendeki fazla elektrik yükünü toplayarak beyin gücünü yükseltir.
- Kalp rahatsızlıklarına iyi gelir
- Kanı temizler
- Alerjiye iyi gelir
- Öfkeyi yatıştırır, stresi giderir ve pozitif enerji verir

Peki Ametist temizliği nasıl yapılmalı?​


Değerli taşların temizlenmesinde en uygun yol, belirli aralıklarla kuru toprağa gömerek bir gün bekletmektir. Taşınız gözenekli yapıda ise temiz suda bekleterek de temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Zira toprak ve su temizleyicidir. Çok fazla insanın taşlara temas etmesi olumsuz enerji birikimine neden olacağından, yeni aldığınız taşları ilk kullanımdan önce mutlaka temizlemelisiniz. Ametistinizi güneş ışınlarıyla da temizleyebilirsiniz. Güneş ışığında yada temiz suda 30 dakika bekletmeniz kristalinizi temizleyecektir..
 
Geri