Üst
Anadolu'nun en eski ağacı! 4112 yaşında !

Anadolu'nun en eski ağacı! 4112 yaşında !

BULUT

Super Moderator

Anadolu'nun en eski ağacı! Yaşı inanılmaz!

Zonguldak’ta tespit edilen bir ağaç tam 4112 yaşında çıktı ve dünyanın bilinen en yaşlı Porsuk ağacı oldu.
lunun-en-eski-agaci-yasi-inanilmaz-1465843676-3093.webp

Zonguldak’ta yeni tespit edilen bir Porsuk ağacı tam 4112 yaşında çıktı ve dünyanın bilinen en yaşlı Porsuk ağacı oldu. arkeofili.com'un haberine göre ağaç ilk olarak Bronz Çağı’nda filizlenmiş.

ANADOLU'NUN BİLİNEN EN YAŞLI AĞACI​

Zonguldak’ta Bronz Çağ’a tarihlenen Porsuk ağacının (Taxus baccata), Anadolu’nun bilinen en yaşlı ağacı olduğu ortaya çıktı. Ağaç aynı zamanda dünyanın en yaşlı beş ağacı arasına girdi.

4112 yaşındaki Porsuk ağacının tarihlendirilmesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi’nden Dr. Ercan Oktan ve Anturia Danışmanlık’tan Dr. Murat Yıldız tarafından yıllık halkaların laboratuvarda incelenmesiyle yapıldı. Yapılan incelemelerde ortaya çıkan sevindirici sonuçlardan biri de ağacın hala oldukça sağlıklı olması ve insanlar tarafından zarar görmediği sürece en az 4.000 yıl daha yaşayabileceği.

KORUMAYA ALINACAK​

Dünyanın en yaşlı beş ağacından biri olan ağaç, Zonguldak Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürü Sezgin Örmeci tarafından tespit edildi. Örmeci, Arkeofili’ye yaptığı açıklamada bir köylünün kendisine haber verdiğini ve daha sonra bölgede incelemeler yaptıklarını belirtti. Örmeci, ağacın bulunduğu 1500 dekar alanın Tabiat Anıtı olarak ilan edilerek mevcut Gumeli Tabiat Anıtı’na ekleneceğini de duyurdu.
 
Geri