Andorra Prensliği

andorra.pngAndorra Prensliği, güneybatı Avrupa'da, Pirene Dağları'nda, denize kıyısı olmayan, Fransa ve İspanya arasında küçük bir ülkedir. Bir zamanlar dünyadan soyutlanmış olan Andorra; artık turizm ve bir vergi cenneti olma özelliği ile zengin bir ülkedir.

Tarih​

Andorra'nın bağımsızlığını kazanmasını, bölgeyi MS 803'te Müslümanlardan geri alan Şarlman'ın ve imparatorluğunun bir bölümünü 819'da İspanya'daki Urgel piskoposuna bağışlayan oğlu I. Louis'nin (Sofu) sağladığı kabul edilir.

1278 yılında Andorra biri İspanya'da, öteki Fransa'da bulunan iki prensin ortaklaşa yönetimine bağlanmış ve ülkenin sınırları netleşmiştir. Anılan yıldan beri ülkenin sınırları hiç değişmemiştir. Kurulan feodal düzen, Fransız Devrimi sırasında geçici olarak kalkmakla birlikte, 1806'da Napolyon tarafından yeniden kuruldu. Andorra, o günden bu yana Urgel piskoposu ve Fransa devlet başkanı tarafından ortaklaşa yönetilir; bunların ikisine de her yıl sembolik bir vergi ödenir.

Yönetim​

Ülke adı: Resmi tam adı: Andorra Prensliği kısa şekli : Andorra Yerel tam adı: Principat d'Andorra yerel kısa şekli: Andorra Yönetim Biçimi: Parlamentoyla Yönetilen Yetkisiz Prenslik Başkent: Andorra la Vella İdari bölümler: 7 bölge; Andorra la Vella, Canillo, Encamp, La Massana, Escaldes-Engordany, Ordino, Sant Julia de Loria Bağımsızlık: 1278 Milli bayram: 8 Eylül (1278) Hukuk sistemi: Fransa ve İspanyol hukuku temel alınmıştır. Andorralı seçmenler 715 yıllık feodal sistemi sona erdirmişler ve 14 Mart 1993'te parlamenter bir hükümet sistemi benimsemişlerdir.

Üye olduğu uluslararası örgüt ve kuruluşlar: CCC (Gümrük İşbirliği Konseyi), CE (Avrupa Konseyi), ECE (Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu), ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü), ICRM (Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Hareketi), IFRCS (Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Toplulukları Federasyonu), Interpol (Uluslararası Polis Teşkilatı), IOC (Uluslararası Olimpiyat Komitesi), ITU (Uluslararası Telekomünikasyon Birliği), OSCE (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü), UN (Birleşmiş Milletler), UNESCO (Eğitim-Bilim ve Kültür Örgütü), WHO (Dünya Sağlık Örgütü), WIPO (Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı), WToO (Dünya Turizm Örgütü), WTrO (Dünya Ticaret Örgütü)

Bayrak​

Andorra arması - Kabul tarihi : 1969 Bayrak 3 eşit oranda boylamasına bölünmüş solda mavi, ortada sarı ve sağda kırmızı renklerden oluşur. Andorra Fransa ve İspanya tarafından beraber yönetildiğinden mavi rengini Fransa Bayrağı'ndan, sarı rengini İspanya Bayrağı'ndan ve kırmızı rengini ise her iki ülke bayraklarından almıştır. Ortadaki sarı rengin üzerinde de Andorra Arması bulunur. Bayrağın boyutu 3:2 dir.

Bayrağa ilk şeklinin 1866 yılında Fransa İmparatoru III. Napolyon’un tasarladığı sanılmaktadır. Son şeklini ise 20 Haziran 1996 yılındada alınan bir kararla almıştır.

Andorra arması, Andorra'nın armasıdır. Şu anki arma 1969 yılından beri geçerlidir. Armanın üstünde Latince Virtus Unita Fortior (Türkçe: Erdem birlikle güçlenir) yazmaktadır. Arma ayrıca Andorra bayrağında da bulunmaktadır.

Ekonomi​

Turizm ve özellikle kayak önemli bir ekonomik kaynaktır. Hareketli bir ticaret merkezi olan serbest liman yılda 10 milyon turist çekmektedir. Ülkenin kanuni serbesti statüsü ve bununla ilişkili olan ekonomik refahı, reform çağrılarının artmasına neden olmuştur.

andorra-2.jpg


Enflasyon oranı (tüketici fiyatlarında): %1.62 (1998) İş gücü: 30,787 (1998) Sektörlere göre işgücü dağılımı: tarım %1, endüstri %21 ve hizmet %78 (1998) İşsizlik oranı: %0 Bütçe: gelirler: $385 milyon giderler: $342 milyon (1997) Endüstri: turizm (özellikle kayak), büyük baş hayvan, kereste, tütün, bankacılık Tarım ve hayvancılık ürünleri: Az miktarlarda tütün, çavdar, buğday, arpa, yulaf, sebzeler, koyun İhracat tutarı: 58 milyon $ (1998) İhracat ürünleri: tütün, mobilya İhracat ortakları: Fransa %34, İspanya %58 (1998) İthalat tutarı: $1.077 milyar (1998) İthalat ürünleri: Tüketim malları, gıda, elektrik İthalat ortakları: İspanya %48, Fransa %35, ABD %2.3 (1998) Para birimi: Fransız frankı (FRF); İspanyol pesetası (ESP); Euro (EUR) Para birimi kodu: FRF; ESP; EUR Mali yıl: Takvim yılı

Demografi​

Tarihi ve resmi dil, Romence dili olan Katalanca'dır. Andorra hükümeti Katalan kullanımını teşvik ediyor. Andorra'da (Katalanca: la Comissió de Toponímia d'Andorra) Katalanca Toponymy için bir komisyon gönderiyor ve göçmenlere yardımcı olacak ücretsiz Katalanca dersleri sunuyor. Andorra televizyon ve radyo istasyonları Katalanca kullanıyor. Göç, tarihi boyunca yapılan bağlantılar ve yakın coğrafi yakınlık nedeniyle, İspanyolca, Portekizce ve Fransızca da yaygın şekilde konuşulmaktadır.

Eğitim​

Aynı ülkede 3 değişik eğitim sistemin kullanıldığı tek ülkedir. Vatandaşları, Fransa, İspanya ve Andorra sistemlerinden birini tercih edebilirler.

Ulaşım ve Taşımacılık​

Andorra'ya hizmet veren iki istasyondan biri olan Latour-de-Carol'da bir tren. Fransa'nın Toulouse'daki TGV'lerine bağlanan Latour-de-Carol ve Toulouse'u birbirine bağlayan hat, Andorra sınırının 2 km içine uzanmasına rağmen, Andorra'da demiryolu yok. Demiryolları: 0 km Karayolları: toplam: 269 km asfalt: 198 km asfalt olmayan: 71 km (1994 verileri) Deniz yolları: yok Limanları: : Bordeaux, Boulogne, Cherbourg, Dijon, Dunkerque, La Pallice, Le Havre, Lyon, Marseille, Mullhouse, Nantes, Paris, Rouen, Saint Nazaire, Saint Malo, Strasbourg Hava alanları: yok (2000 verileri)

Kültür​

Andorra başkentinin en önemli sembollerinden biri de tepenin üzerinde yer alan ’Sant Vicenc d’Enclar’ kalesidir. 9. yüzyılda inşa edilmiştir. Kale, müteakip 3 yüzyıl boyunca sürekli olarak yeniden inşa edilmiş ve yeni yapılar ile tamamlanmıştır. Bu görkemli tarihi eser, bu güne kadar kısmen ayakta kalmayı başardı. Turistler, antik nekropol kalıntılarını, kale topraklarında korunan birkaç bina ve Andorra la Vella’nın en eski yapılarından biri olan ’Santa Coloma Kilisesi’ ni görme fırsatına sahipler.

Kentin en dikkat çekici mimari anıtlarından biri, 1991 yılında inşa edilen ’Andorra Binasının Ulusal Oditoryumu’. 20. yüzyılın tarzında dekore edilmiş güzel bina. Uzun yıllar boyunca konserler ve diğer kültürel etkinliklerin düzenlendiği bir yer kaldı. Konser salonu aynı anda 500 kişi kapasitelidir. Klasik müzik ve olağanüstü mimarlık uzmanları mutlaka ziyaret etmelidir.

Başkentin en sıra dışı turistik yerlerinden biri, ’Santa Julia de Loria’ nın pitoresk bölgesinde yer alan ’Museu del Tabac’. Kötü alışkanlığı tüm hayatlarına bırakanları bile memnun edecektir. Müzenin ziyaretçileri eski tütün tarlaları boyunca yürüyebilir ve eşsiz bir pozlamayı değerlendirebilir. Müzenin yeri 1909 yılında açılan tütün fabrikasının bir binasıdır. Fabrika yaklaşık 50 yıl çalışmış, ancak yüksek rekabet nedeniyle kırılmış ve uzun bir süre boyunca bakımsız kalmıştır. Eski fabrikanın binası son zamanlarda tamamen yenilenmiştir. Andorra’daki tütün gelişimi tarihine adanmış sergiler koleksiyonunun tutulduğu bir yer oldu.

Dini yapılar arasında, ’Aziz Ermeni Kilisesi’ özel bir ilgiyi hak ediyor. Romanesk tarzının gerçek bir örneğidir ve katı ve dokunulmaz bir görünümle ayırt edilir. Uzaktan, eski kilise bir ortaçağ kalesine benziyor. İç mekan mobilyaları tamamen katı ve laconik görünüme karşılık gelir. Kilisenin yaşı bin yıldan fazladır. Varlığı yıllar boyunca, bozulmamış bir formda kalmayı başardı ve birçok benzersiz dini eserler tutmayı başardı.

İklim​

Grau Roig kayak merkezi ve Valira d'Orient Nehri manzarası Sıcak ve ılıman bir iklim hakimdir; Andorra Kış aylarında yaz aylarından çok daha fazla yağış düşmektedir. Köppen-Geiger iklim sınıflandırmasına göre Csa olarak adlandırılabilir. Andorra ilinin yıllık ortalama sıcaklığı 15.1'dır. Yıllık ortalama yağış miktarı: 830 mm

23.0 sıcaklıkla Temmuz yılın en sıcak ayıdır. Ocak ayında ortalama sıcaklık 8.0 olup yılın en düşük ortalamasıdır.

Yılın en kurak ve en yağışlı ayı arasındaki yağış miktarı: 92 mm Yıl boyunca ortalama sıcaklık 15.0 dolaylarında değişim göstermektedir.

Andorra Konsolosluk bilgileri​

T.C. BARSELONA BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: Passeig de Gracia, nº 7, 1ª, 08007, Barcelona - ESPAÑA
Telefon: +34 93 317 92 31
Faks: +34 93 481 55 28
E-posta: [email protected]
Başvuru Kabul Saatleri: 09.30 -12.30

Andorraya gelen yabancı ziyaretçilerin sadece pasaport ya da ülkeye giriş için Avrupa Birliği ülkesinden birine ait ulusal kimlik kartı ibraz etmeleri gerekmektedir. Ancak Andorra'ya Schengen ülkeleri olan İspanya veya Fransa üzerinden erişilebilindiği için, giriş, ilk Schengen alanına girmeden mümkün değildir ve bu nedenle de Schengen vizesi kuralları uygulanır.

Andorra Mutfağı​

Andorra mutfağıİspanya ve Fransa’nın arasında olan Andorra zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. Bir yanda İspanyol yemekleri bir yanda Fransız mutfağı diğer bir yanda ise İtalya’nın lezzetleri ve tabi ki unutulamayacak Akdeniz mutfağı

Ülkenin denize kıyısı olmamasına rağmen çok çeşitli balıkların da içinde yer aldığı deniz mahsulleri Andorra’da çok tüketilen ürünlerdendir. Çeşit çeşit balıklar mı dersiniz, biftekler, etler, krepler, pizzalar hepsi yerli halk için vazgeçilmez olmuş durumdadır. Bunun yanı sıra bir de Katalan yemekleri ülkenin mutfak kültürüne girince muazzam bir birleşme yaşanmış ve mutfak iyice gelişmiştir.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Boğdan Prensliği
 • Ugur
 • Ugur,
 • Ansiklopedi
 • 0    2K
Eflak Prensliği
 • Ugur
 • Ugur,
 • Ansiklopedi
 • 0    2K
Monako Prensliği
 • GEZGİN
 • GEZGİN,
 • Ülkeler
 • 0    3K
Geri