Sıla Yolu Avrupalı Türkler 2016'da Türkiye'de 2 Milyar 604 Milyon TL Harcadı

Ugur

Administrator
Katılım
8 Nisan 2013
Avrupalı Türklerin 2016'da Türkiye'ye yaptıkları ziyaretlerde harcadıkları para 2 milyar 604 milyon lira oldu. Son 4 yılda gurbetçiler Türkiye'de 41 bin gayrimenkul aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı “Komşunu da al gel” çağrısına gurbetçilerin karşılık vermesi bekleniyor. Tatil için geldikleri Türkiye'de milyarlarca dolarlık harcama yapan gurbetçilerin gelişini bekleyen turizm, düğün-organizasyon, kuyumcu ve konut sektörlerinde hem hazırlık var hem indirim kampanyaları.

gurbetci-deyip-gecme_zpssxyme7g5.jpg


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ekonomi ve turizmi canlandırmak için gurbetçilere yaptığı "komşunu da al gel" çağrısının iyi meyve veren bir kampanyaya dönüşmesi bekleniyor. Turizm ve düğün/organizasyon sektörleri başta olmak üzere birçok sektörün gözü kampanyayla gelişleri artacak gurbetçilerde. Kuyumcu, mobilya ve konut, milyonlarca gurbetçinin tatil için Türkiye'yi tercih etmesinden umutlu diğer sektörler olarak öne çıkıyor. Bu çağrı üzerine sektörde faaliyet gösteren isimlere piyasada hareketlilik olup olmadığını sorduk.

MAYIS'TA BAŞLAR​

Özellikle Mayıs ayından itibaren gurbetçilerin Türkiye'ye gelişleriyle birlikte harcamalarında artış olacağı belirtiliyor. Düğün organizasyonlarında bazı salon sahiplerinin internet üzerinden gurbetçilere ve komşularına özel indirimler yaparak yüzde 15 iskonto yapıldığı bilgisini aldık. Gurbetçilerin son yıllarda gayrimenkul alanında yatırımları da dikkat çekiyor. Mobilyadaki KDV indirimleri de eklenince burada da bir canlılık bekleniyor.
ZİYARET VE TİCARET: 2016'da 2 milyar 604 milyon lira

Türkiye Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen, Avrupalı Türklerin 2016’da Türkiye'ye yaptıkları ziyaretlerde harcadıkları paranın 2 milyar 604 milyon lira olduğuna dikkat çekerek, tatillerde başta tekstil olmak üzere tüm alışverişlerini ülkemizden yaptıklarını belirtti. Şen, gurbetçilerin Türkiye’ye geliş amaçlarının sadece akraba ziyaretlerinden kaynaklanmadığını, bunun yanında başta Antalya olmak üzere Bodrum, İzmir ve İstanbul gibi kentlere de tatil için geldiklerini anlattı.

Şen, son 4 yılda gurbetçilerin Türkiye'de 41 bin gayrimenkul aldıklarını belirtti.

Eskiden Almanya'da ev alan Türklerin bu ülkede artan İslamofobi ve Türkofobi nedeniyle yavaş yavaş yatırımlarını tekrar ülkeye yönlendirmeye başladıklarının altını çizen Şen, “Almanya'daki Türkler açısından Cumhurbaşkanımızın dediği gibi düğünler Türkiye'ye yönlendirilebilir. Bu ekonomiye ciddi etki yapar” dedi.

Düğün salonlarında gurbetçiye %15 indirim​

İstanbul Toplantı ve Düğün Salonu İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Ümit Yaşar Demir, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yurttaşlara yapmış olduğu çağrı üzerine sektörde faaliyet gösteren bazı düğün salonu işletmecilerin gurbetçilere ve komşularına özel indirimlerle yüzde 10-15 iskonto sağladığını söyledi. Demir, Son dönemde yapılan indirimlerle düğünlerin artık ertelenmediğini ve düğün organizasyonlarında önemli bir artış olacağını vurguladı.

HARCAMALARIN KDV'Sİ % 1 OLSUN​

Demir, Yurtdışından gelip düğün yapacaklar için KDV oranının yüzde 1 olması yönünde öneride bulunarak şunları kaydetti: “Düğünlerde uygulanan KDV oranının yüzde 1'e düşmesi, yüzde 18-20 iskonto demektir. Devlete ve işletmeye de zarar değil. Herkese faydalı olur. Bu gerçekleşirse bütün düğünler ülkemizde yapılır. Düğün organizasyonlarında KDV oranının yüzde 18'den yüzde 1'e düşmesi sadece Türk vatandaşları için değil yurtdışında yaşayan herkes için geçerli olacak.”

MİSAFİR GETİRENE TEŞVİK ÖNERDİ​

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, gurbetçilerin ve yabancıların Türkiye'nin hem dizilerine ve dizilerin çekildiği mekanları ziyaretinde bu yıl artış beklediklerini vurguladı. Palandöken, “Gurbetçilerimiz en az bir komşusunu ülkemize getirsinler. Devletimizde misafir getiren için belli bir prim versin ya da harcamalarına indirim sağlasın. 2015 yılının 32 milyar dolarlık turizm gelirinin yüzde 18,7'si yurtdışında ikamet eden vatandaşlarımızdan elde edilmiş. Bu sayının artması ile ekonominin bacasız sanayisi olan turizmde bahar havası yaşanacak” değerlendirmelerinde bulundu.

MOBİLYA CİROLARI YÜZDE 40 ARTAR​

İstanbul Ticaret Odası Mobilya Meslek Komitesi Meclis Üyesi Adnan Bostan ise şöyle konuştu: “Gurbetçiler yatırım için daire aldıkları için içini döşemiyorlar. Ancak düğünü de burada yapmak için geldiklerinde evin içini eşya ile döşeyim diyorlar. Düğünü yapıp yazı geçiriyorlar. İnsanlar köylerdeki evlerine de eşya alıyorlar. 1 milyon kişinin gelmesi bile mobilyaya olan talebi yüzde 20 artırır. Bazı mobilya markaların toplam cirolarının yüzde 40'ını Afrikalı ve yurtdışından gelenler oluşturuyor. Yurtdışından Türkiye'ye gelenler herşeyi satın alıyorlar. Aklınıza gelmeyecek olan mobilyasını bile alıyor.”

GURBETÇİLER TEMMUZ'DA PERAKENDEYE CAN KATIYOR​

Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel, gurbetçilerin perakende sektörüne katkısını özellikle temmuz ve ağustos aylarında gördüklerini belirterek şu değerlendirmede bulundu: “Gurbetçilerimiz yaşadıkları ülkelerde bulamayacakları yöresel tatları dönerken buradan alıp götürüyorlar. Liglerin tatilde olmasına rağmen temmuz ve ağustos aylarında gurbetçilerin ilgisi nedeniyle özellikle büyük kulüplerimizin ürünlerini satan mağazalar ciddi cirolara ulaşırlar. Yaz dönemi perakende için zaten indirim zamanı.”

Kaynak: http://www.turkiyegazetesi.de/gurbetci-deyip-gecme/
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Avrupalı Bir Kişi Yılda 481 Kilo Çöp Atıyor
 • Ugur
 • Ugur,
 • Güncel
 • 0    4K
Afrika Kökenli Türkler - Afro-Türkler
 • Ugur
 • Ugur,
 • Ansiklopedi
 • 0    251
Afro-Türkler - Kökenleri Afrika'dan Şiveleri Ege'den
 • Ugur
 • Ugur,
 • Güncel
 • 0    2K
Yunanistan Türkler’e Karayolu Geçişini Kapattı
 • Kaptan43
 • Kaptan43,
 • Sıla Yolu
 • 3    2K
Geri