Üst
Avrupa'nın İlk Su Altı Restoranı 2019 Yılında Açılacak

Avrupa'nın İlk Su Altı Restoranı 2019 Yılında Açılacak

Ugur

Administrator

Avrupa'nın ilk su altı restoranı için geri sayım başladı. 100 konuk kapasiteli su altı restoranı, 2019 yılında Norveç'te açılacak.

under-3.webp
under-3.webp


Oslo merkezli şirket Snohetta tarafından tasarlanan ve kısmen okyanusa daldırılacak olan Under (alt) adlı restoran, konuklarına yemek yerken balık, fok ve ıstakoz gibi canlıların içinde bulunduğu deniz yaşamının panoramik manzarasının tadını çıkarma fırsatı sunacak.

Azaltılmış iç aydınlatma sayesinde, restorandaki camdan yansımalar önlenerek, ziyaretçilerin manzarayı kusursuz şekilde görmeleri sağlanacak.


Şirketten yapılan açıklamaya göre restoran daha sonra iki katına çıkarılarak halkı okyanus biyoçeşitliliği hakkında bilgilendirecek bir araştırma merkezine de dönüşecek.

Norveç kökenli mimari firması Snøhetta'nın tasarladığı restoran aynı zamanda bir sualtı araştırma merkezi ve bir doğal akvaryum görevi de yapacak.

under-2.webp
under-2.webp


‘Under' adındaki bu yapı, yarı yarıya denize gömülü bir blok gibi duruyor. Suyun içindeki kısmı denizin 5 metre altına kadar uzanıyor. Beton duvarlar 1 metre kalınlığında. Yapının tamamı hem basınca hem de zorlu hava ve deniz koşullarına karşı dayanıklı şekilde inşa edilmiş. Yapının dışı ise doğal sualtı yaratıklarının, özellikle de midyelerin tutunup bir yaşam alanı kurabilmesi için pütürlü ve girinti çıkıntılı bir dokuya sahip.

under-1.webp
under-1.webp


Ziyaretçiler binaya karadan giriyor ve üç kat aşağıya iniyorlar. İlk kat karşılama katı, ikinci kat bar ve su seviyesine işaret ediyor. Üçüncü ve en alt kat ise suyun altında. Burada ziyaretçileri 11 metre genişlikte ve 4 metre yükselikte akrilik dev bir panaromik gözlem penceresi bekliyor. Restoranda yemek yiyenler deniz altındaki kum yüzeyi ve her türlü deniz canlısını rahatlıkla görebiliyorlar. Binanın soğutma/ısıtma sistemi ise deniz altındaki kum yüzeyden alınan ısının binada dolaştırılması ile doğal şekilde sağlanmakta. Restoranın 2019'da hizmete girmesi bekleniyor.

Kaynak: trthaber
 
Geri