Üst
Bocce Nedir?

Bocce Nedir?

  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan Ugur
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
  • Etiketler Etiketler
    bocce
Bocce, bir spor dalıdır. Bu sporun kökeninin Anadolu'ya dayandığı ve MÖ 5000 yıllarında oynandığı tahmin edilmektedir. İlk çıktığı yıllarda cilalanmış kaya parçalarıyla oynanan oyun, günümüzde tamamen yuvarlak ve sentetik malzemelerden yapılmış toplarla oynanmaktadır. Bugünkü şekliyle, ilk kez Romalılar tarafından oynanmış ve "bocce" adını da Romalılardan almıştır. En eski spor dallarından birisi olarak kabul edilmektedir.

bocce1.webp


Türkiye bocce ile 1991 yılında tanışmış, 2005 yılında "Bocce, Bowling ve Dart Federasyonu"nun kurulmasıyla bilinen spor kimliğine kavuşmuştur.

Oyundaki amaç, attığınız/yuvarladığınız toplarınızın hedef topa yakın olmasını sağlamaktır. Rakip toplarından hedef topa daha yakın olarak atılan her top için bir puan alınıyor ve 13 puan alan oyuncu oyunu (maçı) kazanıyor. Eğer rakibin topu hedef topa daha yakınsa ve sizin yuvarlamanız olanaksızsa hedef topu ya da rakip topu vurmak için de atış yapılabilmektedir.

Bocce punto, raffa ve volo atış sistemleriyle sınırlandırılmış düzgün bir sahada sentetik bocce topları ile oynanan spor dalıdır. Oyun, toplan birbirine yaklaştırma (punto) ya da vurulacak büyük ve küçük topların önceden saptanması sonucu raffa ve volo atışı ile uzaklaştırma yöntemi ile oynanır. Böylece oyuncular bir veya birden fazla topla oynamaya devam ederek en yüksek puanı elde etmeye çalışırlar.

Bocce’nin uygulama açısından fizik, ruh ve zihin birliği ile bütünleşmiş, aynı zamanda konsantrasyon gerektiren özellikleriyle diğer spor branşları arasında farklı bir yeri vardır.

Yapısal olarak sağlam olan bir sporcunun yarışmaya motive olabilmesi ve konsantrasyonunun sağlanabilmesi için psikolojik yönden de sağlıklı olması gerekir. Belli bir antrenmandan sonra hareketlerin otomatikleşmesi, zihinsel esneklik kazanılması iyi bir bocce oyuncusunda olması gereken özelliklerdir.

OYUN KURALLARI​

Uluslararası alanda kabul gören bocce için gerekli oyun alanları, açık alanlarda olduğu kadar mevcut kapalı spor salonları zemininde de değişiklik gerektirmeden kolayca kurulabilmektedir. İdeal oyun sahası ölçüleri; boy 26.50 m, genişlik 4.50 m, çevre yüksekliği 25-30 cm arasıdır. Taban yarı sentetik çeşitli malzemeler ve karışımlardan yapılmış, son derece düzgün ve pürüzsüz bir zemin şeklinde olmalıdır. Punto, raffa ve volo sistemleriyle ile sınırlandırılmış bu oyun sahasında sentetik bocce toplarıyla oynanan oyun, topların birbirine yaklaşması (punto) ve vurulacak büyük ve küçük topların önceden saptanarak raffa ve volo atışı ile uzaklaştırılması çabalarına dayanır. Böylece oyuncular bir veya birden fazla puan alana kadar oyun boyunca kendi toplan ile oynamaya devam ederek en yüksek puanı almaya çalışırlar.

Müsabakalar tekli, ikili ve üçlü takımlar arasında yapılır. Tekler dörder topla, çiftler ve üçlü takımlar ikişer topla oynarlar. Puanlama, karşı takımın toplarından büyük topun, küçük topa yakın olan top sayısının toplanmasıyla elde edilir. Müsabaka sonunda 15 puan alan takım galip gelir. Bocce bir yarışma sporu olmasının yanında bir okul sporu ve tatil yörelerinin vazgeçilmez branşlarından biridir. Spora 11-14 yaş arasında başlayanlar gençler, 17 yaşından büyükler ise büyükler kategorisinde yer alırlar. Oyun topları yuvarlak ve sentetiktir. Büyük top 107-113 mm çapında ve 920-1000 g ağırlığındadır (büyükler). Küçük top 4 cm çapında ve 50 gram ağırlığındadır.

bocce2.webp


ATIŞ SİSTEMLERİ​

Atış sistemleri; punto, raffa ve volo olarak üçe ayrılır.

Punto Oyunu: Oyuncunun kendi topunu geçerli bölgeye daha önceden atılmış veya hakem tarafından başlama noktasına konmuş pallino’ya büyük topu yerden yuvarlamak suretiyle yakıştırmasıdır.

Raffa Oyunu: Rakip topa, kendi topuna veya pallino’ya yapılacak atışlarda, bowl’un önce yere, sonra vurmak istediği topa çarptırılarak uzaklaştırılmasıdır. Kural dışı veya vurulması gereken toplara isabet etmeyen toplar hakem tarafından oyun dışı bırakılır.

Volo Oyunu: Oyun alanı içinde bulunan ve yerleri hakem tarafından işaretlenmiş rakip top, pallino ve kendi topuna yapılacak volo atışında, vurulacak topun önüne hakem tarafından çizilen 40 cm teğetle top arasında yere temas ettirilerek veya direkt topa çarptırılarak uzaklaştırılmasıdır.


DÜNYA’DA BOCCE​

Bu oyunun köklerinin Eski Mısır’a dayandığı kabul edilir. Oyunun Roma’da, M.Ö. 264 yılındaki Pu-nic Savaşları sırasında oynandığına dair kanıtlar vardır. Dünyanın en eski oyunlarından biri olarak bilinen Bocce 19. yy. Napolyon döneminde papa, soylu kadınlar ve cerrahlar tarafından madeni toplarla oynanmıştır. Fransa, İtalya, İsviçre, Almanya, ABD, Kanada, ispanya, Malta, Cezayir, Paraguay, Peru, Çin, Brezilya, San Marino, Belçika, Hollânda, Avusturya, Hırvatistan, Polonya ve Doğu Bloğu ülkelerinde çok yaygın olup lig statüsünde müsabakalar yapılmaktadır. İsviçreli Avukat Giovanni A. Baccio tarafından uluslar arası teşkilâtlanmaya yönelik girişimlerle, ülkelerin birey olarak uyguladıkları oyun kurallarını birleştirmek ve her uluslar arası maçta oyun kurallarının uygulanması için, merkezi İsviçre, Lugano’da bulunan Uluslar Arası Bocce Konfederasyonu (Confedarazione Boccistica Internazionale) kurulmuştur. 1983 yılında uluslar arası teknik oyun kuralları yeniden düzenlenerek konfederasyona üye ülkeler arasında yapılan maçlar, şampiyonalar ve yarışmalarda uygulanmaya başlanmıştır. Türkiye Konfederasyon ve Avrupai Bowl Birliği (European Bowl Association) üyesidir.

TÜRKİYE’DE BOCCE​

Ülkemizde toplumsal ağırlıklı spor dalları arasında yer alan bocce ilk olarak bu sporu tanıyıp seven gönüllü insanların desteğiyle 1990 yılında Ataköy Deniz Sporları Kulübü başkanı Fuat Yılmaz tarafından geliştirilmiş olup raffa sistemi ile oynanmaktadır. Türkiye’de Bocce faaliyetleri federasyon oluşumuna kadar 1992 yılında kurulan İstanbul Bocce Spor Kulübü tarafından yürütülmüştür. Bu kulüp önceleri sporun tanıtımı ve yaygınlaşması için çalışmış, teknik oyun kurallarına göre sporcular yetiştirmiş ve Türkiye’nin 1991 yılında İsviçre Lugano’da düzenlenen 32 ülkenin yer aldığı 6. Dünya Bocce Şampiyonasına katılmasını sağlamıştır. Bocce İstanbul amatör spor kulüplerimizden Ataköy Deniz Sporları, Ataköy Spor, Bahçelievler Spor, Olimpiyat Spor, Yüce Spor ve Samsun Spor kulüplerince desteklenerek 1995 yılında Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Herkes için Spor Federasyonu bünyesinde yer almıştır. O tarihlerde federasyon başkanlığı görevini yürüten Halil Kılıçoğlu, boccenin yurt sathına yayılması için il temsilcileri düzeyinde eğilim seminerleri düzenlemiş, 1997 federasyon başkanlığına atanan Kamil Kehale, faaliyet programında uyguladığı eğitim seminerine katılan il sayısını kırk beşe yükseltmiş, malzeme temini ile teknik yayınlar tercüme edilerek basın ve televizyonlar aracılığıyla boccenin tanıtımı için girişimlerde bulunmuş, 1997 yılı içinde de antrenör ve hakem kursları düzenlemiştir.

Uluslar arası resmi müsabakaların başladığı 1995 İtalya 7. Dünya Bocce Şampiyonası ve 1996 Fransa 8. Avrupa Bocce Şampiyonasına katılan Türkiye’nin bocce milli takımı teknik direktörlüğünü Yılmaz Balaban yapmıştır. Bocce 1977 Akdeniz Oyunları spor branşları arasında ilk defa yer almış ve ülkemizde bu dalda ilk defa temsil edilmiştir. 2002 yılında bocce sporu, Beyzbol ve Softbol Federasyonu’na bağlanmıştır.

Kaynak: wikipedia, nkfu.com
 
ATIŞ SİSTEMLERİ
Atış sistemleri; punto, raffa ve volo olarak üçe ayrılır.

Punto Oyunu: Oyuncunun kendi topunu geçerli bölgeye daha önceden atılmış veya hakem tarafından başlama noktasına konmuş pallino’ya büyük topu yerden yuvarlamak suretiyle yakıştırmasıdır.

Raffa Oyunu: Rakip topa, kendi topuna veya pallino’ya yapılacak atışlarda, bowl’un önce yere, sonra vurmak istediği topa çarptırılarak uzaklaştırılmasıdır. Kural dışı veya vurulması gereken toplara isabet etmeyen toplar hakem tarafından oyun dışı bırakılır.

Volo Oyunu: Oyun alanı içinde bulunan ve yerleri hakem tarafından işaretlenmiş rakip top, pallino ve kendi topuna yapılacak volo atışında, vurulacak topun önüne hakem tarafından çizilen 40 cm teğetle top arasında yere temas ettirilerek veya direkt topa çarptırılarak uzaklaştırılmasıdır.
ASLINDA BU OYUNU BEN BULDUM DA KİMSE BİLMİYOR BENİM BULDUĞUMU
 
Geri