Çekya Üzerinden Transit Geçecekseniz Mutlaka Okuyun

Kaptan43

5 Yıldızlı Kaptan
Katılım
16 Nisan 2013
Avrupa’da sınırların bugün itibari ile açılmasıyla karayolundan sılayolu seyahatlerinde artış olacak. Karayoluyla Batı ve Kuzey Avrupa ülkelerinden gelip Çekya üzerinden transit geçişle Türkiye’ye seyahat etmek isteyen vatandaşlarımız için önemli bir açıklama yapıldı. Prag Türk Büyükelçiliği’nin bildirdiğine göre Almanya, Avusturya, Macaristan ve Slovakya dışında oturumu olanlar ülkeden transit geçmek için önceden başvuru yapmaları gerekiyor.

cekya.png


Büyükelçiliğin verdiği bilgi şöyle:​

Almanya, Avusturya, Macaristan ve Slovakya’da oturumu olan ve bu ülkelerden Çekya’ya giriş yaparak transit geçecek vatandaşlarımız için Çek topraklarında kalış zamanına ilişkin sınırlama, negatif PCR testi sunulması, karantina ve seyahat amacının belirtilmesi gibi kısıtlamalar kaldırılmıştır. Bu ülkelerden Çekya’ya giriş yapacak vatandaşlarımız herhangi bir engel olmadan Çekya’dan geçiş yapabileceklerdir.

– Diğer ülkelerde geçerli oturum sahibi vatandaşlarımız ise Büyükelçiliğimizce kendileri adına düzenlenecek Nota’nın Çek İçişleri Bakanlığına gönderilmesi sonucunda transit geçiş gerçekleştirebileceklerdir.

– Nota’da; geçiş yapacak kişilerin pasaport ve oturum kartı örnekleri, Çekya’ya giriş ve Çekya’dan çıkış tarihleri, giriş ve çıkış yapılacak sınır kapılarının isimleri, aracın plaka numarası, Çekya’da izlenecek güzergâhın belirtilmesi gerekmekte olup, Nota Çekya’ya girişten en geç 24 saat önce Çek makamlarına iletilmelidir.

– Transit geçişin en fazla 24 saat içerisinde ve asgari sayıda duraklamayla yapılması Çek makamlarınca tavsiye edilmektedir.

– 15 Haziran 2020 tarihinden itibaren Çek yetkili makamlarınca belirlenen ekli trafik ışığı uygulaması (https://www.mvcr.cz/…/a…/coronavirus-information-of-moi.aspx – Çek İçişleri Bakanlığı linkinden erişilmesi mümkündür) çerçevesinde yeşil renkli kategoride yer alan ülkelerden test ya da karantina yükümlülüğü olmaksızın Çekya’ya girişlere müsaade edilecektir.

– Turuncu ve kırmızı kategoride yer alan ülkelerden gelecek vatandaşlarımız için Nota uygulaması devam edecek olup, transit geçiş için yukarıda sayılan bilgi ve belgelerin Büyükelçiliğimizle zamanlıca paylaşılması rica olunur.

Tüm vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.

Kaynak
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Geri