Emekli gurbetçiler risk altında: Zarar eden SGK gözünü gurbetçinin maaşına dikti

Kaptan43

5 Yıldızlı Kaptan
Katılım
16 Nisan 2013
YMVj7nQaYjD2sH7Pm55OTrlp5jTbuMFvZRTNDjAo.jpg


Döviz elde etmek için yurtdışından emekliliği teşvik eden SGK, yaptığı yanlış hesabın bedelini ödüyor. Emekli olan gurbetçi aylığını kaybetme riskiyle karşı karşıya.

Yurtdışından emekli olanlardan kurtulmak için çare arayan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), da Emniyet Genel Müdürlüğü ile ortak çalışma başlatarak gurbetçilerin yurtdışı giriş-çıkış kayıtlarını inceleyip, kişilere tek tek yazı göndermeye başladı. SGK, bu yazıyla sahte şirketlerle emekli olanları tespit etmeye çalışırken normal prim ödeyenlerin de emeklilik hakkını riske atıyor. Döviz elde etmek için yurtdışından emekliliği teşvik eden SGK, yaptığı yanlış hesabın bedelini ödüyor. Yurtdışından borçlanarak emekli olan 713 bini aşkın kişilerin arasında sahte şirketler aracılığıyla “Türkiye'de çalışıyormuş gibi” gösterilerek ve düşük prim ödeyerek yüksek aylıkla emekli edilenlerin olduğu ifade ediliyor. İddiaya göre bunların her biri emeklilik için yatırdığı parayı ortalama 10 yılda geri aldı ve her geçen yıl SGK'nın zararı artmaya başladı.

SGK HAREKETE GEÇTİ

Sözcü'de yer alan habere göre yurtdışından emekli olanlardan kurtulmak için çare arayan SGK da Emniyet Genel Müdürlüğü ile ortak çalışma başlatarak gurbetçilerin yurtdışı giriş-çıkış kayıtlarını inceleyip, kişilere tek tek yazı göndermeye başladı. Kişisel bilgileri koruma yasası kapsamında olan “yurtdışı giriş-çıkış kayıtları” SGK tarafından incelendikten sonra, Türkiye dışında altı aydan fazla kalan emeklilere bir yazı ve yoklama belgesi gönderiyor. SGK, bu yazıyla sahte şirketlerle emekli olanları tespit etmeye çalışırken normal prim ödeyenlerin de emeklilik hakkını riske atıyor. Türkiye'den emekli olan bir kişi, yurtdışında da başka bir işte çalışabiliyor. Ancak, Türkiye'den borçlanarak emekli olan bir gurbetçi, Türkiye'den emekli olduktan sonra gidip yurtdışında çalışamıyor. Çalışırsa, Türkiye'deki emekli aylığı kesiliyor.

‘EMEKLİLİĞİ YURTDIŞINDA ÇALIŞMASI, BİR SOSYAL YARDIM ÖDENEĞİ ALMASI HALİNDE KESİLMEKTEDİR’

SGK'nın kişilere gönderdiği yazıda şu ifadeler yer aldı: “Aylıklar, ilgililerin yurtdışında çalışması, bir sosyal yardım ödeneği alması halinde kesilmektedir. SGK, Emniyet Genel Müdürlüğü'nden her yıl aldığı kayıtlara göre altı aydan daha uzun süre yurtdışında bulunduğunu tespit ettiği aylık sahiplerinden, yurtdışında çalışıp çalışmadıklarını ve ikamete dayalı bir sosyal sigorta ya da sosyal yardım ödeneği alıp almadıklarını gösterir belgeleri üç ay içinde kuruma göndermelerini isteyebilmekte, istenen belgeleri göndermeyenlerin aylıklarını ise bildirim yapmaksızın durdurabilmektedir.”

Kaynak
 
Geri