Zealandia : Sular Altında Gizlenen Dünyanın 8. Kıtası

Bilim insanları, Pasifik Okyanusu'nun altında dünyanın sekizinci kıtası olarak kabul edilebilecek bir kara parçası buldu.

n_Zkz_Q_1487331945_5846.jpg


"Geological Society of America's Journal" dergisinde yayımlanan makaleye göre, bilim adamları Pasifik Okyanusu'nun güneybatısında yüzde 94'ü sular altında kalmış "Zealandia" adlı yeni bir kara parçası üzerinde çalışmalar yürüten bilim adamları, buranın dünyanın 8. kıtası olabileceğini ortaya koydu.

Zealandia, yaklaşık 5 milyon kilometre karelik yüz ölçümüyle Avustralya kıtasının üçte birine denk düşüyor.

Yeni Zelanda'nın kuzeyi, Güney Adası ve Yeni Caledonia da bu kara parçasına bağlı.

Araştırmanın başyazarlarından Yeni Zelanda Yer Bilimcisi Nick Mortimer, bilim adamlarının Zealandia üzerinde 20 yıldan daha uzun süredir çalıştığını belirtti.

hh5_F9_1487337146_4481.jpg


Zealandia'yı kıta olarak adlandırmanın listeye yeni bir isim eklemekten daha fazlası olduğunu vurgulayan Mortimer, "Bu kıta sular altında kalmış ancak kırılmamış. Bu durum kıtasal kabukların birleşmesi ve kırılmasını keşfetmek adına önemli." dedi.

Dünya’nın yer kabuğu çatlağı hakkında yapılan bir çalışma, “Zealandia" isimli yeni bir kıtanın varlığını ortaya çıkarıyor. 11 araştırmacı tarafından yapılan bu çalışmada, New Zealand ve New Caldonia isimli bölgelerin, 4.9 milyon kilometrelik bir bütünün parçaları olduğu ileri sürülüyor. Üstelik bunların Avustralya’dan ayrı olduğu ortaya konuyor. Amerikan Jeoloji Topluluğu’nun dergisinde yayınlanan çalışmada “Bu ani bir keşif değil, ancak uzun çalışmaların sonunda çıkan bir idrak durumu. Burada kullandığımız verilere 10 yıl önce de sahiptik" ifadeleri de yer aldı. Birçok önemli jeolog da bu yeni çalışmaya katılıyor.

Neden Zalandia Tamamiyle Yeni Bir Kıta?​

Zealandia aslında yeni değil, tam tersi Bruce Luyendyk isimli bilim insanı tarafından bu terim kullanılmış. Ancak bu kelimeyi yeni bir kıtayı ifade için değil, 200 milyon yıllık parçalanmış bir süper-kıtanın parçalanmış bir kısmını ifade etmek için kullanmış. Araştırmacılar, Luyendyk’in fikrini bir adım öteye götürmüşler. Aşağıdaki 4 başlığı inceleyen araştırmacılar, bunun sonucunda buranın yeni bir kıta olduğu kanısına varmışlar.


  1. Yer tabanı, okyanus tavanından daha yüksek.
  2. Kaya tiplerinde çeşitlilik mevcut.
  3. Okyanus tavanını çevreyen yarıklar daha ince.
  4. Geniş bir alan boyunca görülen sınırlar, bir mikro-kıtadan çok kıtaya işaret ediyor.

Ancak bilim insanlarının yaptığı çalışmalar buranın bir kıta olarak tanınması için yeterli değil. Ortaya çıkaracağı hukuki ve ekonomik etkiler, büyük değişimler yaratabilir. Nihayetinde, Birleşmiş Milletler anlaşmaları kıta sahanlığı ilkesine göre belirleniyor. Yeni Zelanda, kıyılarında milyarlarca dolar petrol ve doğal minerallere sahip olabilir. Bu da uluslararası kriz çıkarabilecek büyüklükte bir olay.
 
Geri