Üst
Endülüs Atı - Saf İspanyol Atı

Endülüs Atı - Saf İspanyol Atı

Endülüs atı veya Saf İspanyol Atı (Pura Raza Española) binlerce yıldır İber Yarımadası'nda yaşamakta olan bir at cinsidir. 15. yüzyıldan beri bir tek cins olarak kabul edilmiştir ve yüzyıllar boyunca çok az değişmiştir. Tarihi boyunca bir savaş atı olarak kahramanlık unsuru olarak bilinmekte ve soylular tarafından ödüllendirilmektedir.

endulus-ati-1.webp
endulus-ati-1.webp


İspanyol hükümeti tarafından diplomasinin bir aracı olarak kullanılmış, Avrupa'da krallar İspanyol atlarına sahip olmuşlardır. 19. yüzyılda savaş, hastalık ve melezleme gibi nedenlerle sayıları azalmış, 19. yüzyılın sonlarında bazı toparlanmalara rağmen, eğilim 20. yüzyılda da devam etmiştir. 2010 yılında dünya genelinde 185.000'den fazla kayıtlı Endülüs atı mevcuttur.

endulus-ati-2.webp
endulus-ati-2.webp


Endülüs Atı, iberya atına dayanan İspanyanın eski bir binek at türlerinden bir tanesidir. İberya yarımadasında yüzyıllardır bu at çeşidi bilinmektedir. Arap soyları ile birlikte günümüzde diğer atların atası sayılmaktadır. Birçok Avrupa atı da bu at karışımı ile oluşturulmuştur.

endulus-ati-3.webp
endulus-ati-3.webp


At stil sahibi olabilmesi için İspanyol anlayışı ile yetiştirildi. Dünya da hakimler ve krallar tarafından aranır duruma gelmiştir. Endülüs atlarına safkan İspanyol atı ismi verilmiştir. Çok büyük çabalar harcanmış ve dış etkilerle oluşmuş genleri temizlenmiştir.

endulus-ati-4.webp
endulus-ati-4.webp


1960 yıllarında at yetiştiricileri tarafından pedigree kitabı oluşturulmuştur. Portekiz'de de bu atlara yeni bir isim verilerek safkan lusitano ismi verilmiştir. Lusitano ve safkan İspanyol atlarının soyları aynı bulunmaktadır. Bu sebeple atlara endülüs veya iberya atları denilmektedir.

endulus-ati-5.webp
endulus-ati-5.webp


Endülüs atları günümüzde en popüler barok atları denilmektedir. Toplam olarak 20 000 e yakın oldukları söylenmektedir. Bu atların en çok ilgi duyulmasının nedeni ise Holywood'dur. Film kahramanlarının daha fazla dikkat çekmesi için endülüs atları kullanılmaktadır. Bu filmlere örnek verecek olursak en popüler filmlerden bir tanesi olan yüzüklerin efendisi, gladyatör, truvadır.

endulus-ati-6.webp
endulus-ati-6.webp


Endülüs Atının Özellikleri:​

 • İri bir attır.
 • Ortalama olarak cidago yüksekliği 155-160 cm. dir.
 • Kaslı bir başı ve büyük badem gözleri bulunmaktadır.
 • Burnu düz veya hafif çıkıntılıdır.
 • Boynu geniş, güçlü ve uzundur. Güzel bir kıvrımı bulunmaktadır. Bedeni ise yuvarlak ve uyumludur.
 • Ensesi geniş, sırtı güçlü ve kaslar görünebilecek bir şekilde düzdür. Çukurluk bulunmamaktadır.
 • Göğsü geniş ve güçlü görünümlüdür. Sağrı kısa, geniş ve hafif kalkık dır.
 • Kuyruğu uzun, kıllar gür ve hafif dalgalıdır.
 • Yelesi uzun ve çok gür kılları bulunmaktadır.
 • Bacakları kısa, güçlü vede kaslı dır. Arka bacakları ise hafif aşağıya çekik ve kaslı dır. Toynakları ise bütün ve yüksek sağlamdır.
 • %80 oranında renkleri kır renktedir. Diğer renkler doru, koyu doru ve yağızdır. Bunların dışında ise kestane, açık kestane ve izabel dir.
 • Standart bir renkleri bulunmamaktadır.

endulus-ati-7.webp
endulus-ati-7.webp


Kaynak:
Endülüs atı - Vikipedi
Endülüs Atı, Türleri ve Özellikleri - at.gen.tr
 
Geri