Sıla Yolu Gurbetçilerde Otomatik Bilgi Değişimi (OBD) Paniği

Kaptan43

5 Yıldızlı Kaptan
Katılım
16 Nisan 2013
para75d8f2593fda2cb2.md.jpgAnlaşma uyarınca Türk bankalarındaki hesap bilgileri, Alman makamlarıyla paylaşılacak. Bu ülkedeki Türkler ve Türkiye’deki akrabalarının hesapları kontrole alınabilecek.

Türkiye’nin imzaladığı ‘Otomatik Bilgi Değişimi' anlaşması uyarınca 31 Aralık 2020'den itibaren gurbetçilerin hesap bilgilerini Almanya ile de paylaşacak. Bu durum Almanya'da yaşayan Türk vatandaşları ve onların ortak hesap sahibi olan Türkiye'deki akrabaları arasında panik yarattı. Türkiye'nin 2017'de imzaladığı ve 2019'da onayladığı anlaşmaya, Norveç ve Letonya ile bilgi paylaşılarak başlanmıştı.

KARA PARACILARLA AYNI ÇUVALDA
Endişe şu: Türkiye'nin şerh ya da kayıt koymadan imzaladığı bu anlaşma ile Alman devleti, milyonlarca hesabı kontrol edecek ve vergi cezalarını yapıştıracak. Çünkü söz konusu kısıtlama olmayınca kara para aklayıcılar, büyük mevduat sahipleri veya off-shore hesaplara para kaçıranlar ile sıradan gurbetçiler aynı çuvala kondu.

EMEKLİLİK PARASI BİLE LİSTEDE
Türkiye'den emeklilik maaşı, kira veya başka bir geliri olan veya yaşadıkları ülkelerden gizli para biriktirmiş olan gurbetçiler, bilgi değişiminin ‘bir süre' durdurulmasını istiyor. Yurtdışındaki Türkler, bu durdurulmazsa ya kendini ihbar edecek, ya ceza almayı göze alıp bekleyecek ya da bir çaresine bakacak. İşte o çarelerden bazıları:

İŞTE ÇARELER

– KENDİNİ İHBAR

Yaşadığı ülkeye bildirmeden Türkiye'den veya başka ülkeden gelir elde edenler, Alman Maliyesi'nden önce bildirirse, en fazla geriye dönük beş yıllık ceza öder. Kendini ihbar eden, az vergiyle kurtulur. Aksi halde, maliye 10 yıl geriye dönük hesap yapar.

– HESABIN KAPATILMASI
Devam eden yıllar için belki bir tehlikeyi kaldırır ama zaten 2020 yılı hesapları bildirileceği için kapatmak çözüm olarak görülmüyor. Gizlemeden her şeyi anlatmak için belgeler hazırlanmalı.

– BAŞKASINA AKTARMA
Hesapların başkasına aktarılması ya da boşaltılması çözüm değil. Bu karar, sadece Avrupa'daki Türkleri değil, onların Türkiye'deki yakınlarını da ilgilendiriyor. Bu nedenle, yurtdışındaki vergi danışmanları ile hareket edilmeli.

– İKAMET DEĞİŞİKLİĞİ
Başta çözüm gibi görünüyor çünkü bildirimler ikamete göre yapılıyor. Ancak Almanya'daki ikameti sildirmek, ileride size başka sorunlar doğurabiliyor ve meseleyi daha da büyüyor. Bu nedenle hukuk çerçevesinde çözüm araması tavsiye ediliyor.

OTOMATİK BİLGİ DEĞİŞİMİ NEDİR?
Otomatik Bilgi Değişimi (OBD), sözleşmeye taraf olan ülkelerin mukimleri ve vatandaşlarına ilişkin mali bilgilerin herhangi bir talep olmaksızın, belirli periyotlarla ülkelerin yetkili makamları arasında paylaşılmasını esas alan bir işbirliği sistemidir.

Kaynak
 

Almanya Türklerin hesaplarına erişebilecek: 1 Ocak’ta resmen başlıyor.​


Almanya, ülkesindeki Türk ve Türk kökenli tüm şahıslar ile tüzel kişilerin banka hesap bilgileri ve her Türkiye’deki her türlü kazanç bilgilerini bu yıl sonunda Türkiye’den alacağını "resmen" duyurdu. Alman Maliye Bakanlığı, Türkiye ile anlaşıldığını banka hesaplarının 1 Ocak 2021’den itibaren paylaşılacağını bir yazıyla açıklarken, milyonlarca hesaptan yaklaşık 10 milyar Euro’luk ek vergi bekliyor. Denetleme şirketi KPMG de "Almanlar geriye dönük araştırma yapabilir" açıklamasını yaparak müşterilerini uyardı.

Almanya, Türkiye‘nin yurt dışındaki Türkler'i dikkate almadan imzaladığı “Banka ve finansal bilgilerin otomatik paylaşımı” anlaşmasını, bu yıl sonu itibariyle yürürlüğe koyacağını açıkladı ve Almanya Maliye Bakanlığı (BMF), 1 Temmuz 2020 tarihli bir yazıyla, Türkiye'den hesap bilgilerini alacağını duyurdu.

Otomatik Bilgi Paylaşımı ile Almanya, ülkesinde yaşayan Türk ve Türk kökenli gerçek ve tüzel kişilerin, her türlü finansal bilgisine ulaşabilecek. Benzer açıklamayı İsviçre de yaptı.

HER KURUŞUMUZU BİLECEKLER
Anlaşmaya göre, Almanya'daki Türk ve Türk kökenlilerin, Türkiye'deki banka hesapları, bu hesaplara gelen her türlü banka hareketi, borsa veya diğer finansal yatırım gelirleri, finans kurumlarındaki sigorta ya da sermaye gelirleri, hesap sahibinin kimlik ve adres bilgileri, hesap özetleri, faiz- kar payı ve satış kazançları, emeklilik gelirleri, kira gelirleri Türkiye tarafından Alman Maliye Bakanlığı'na bildirilecek.

30 EYLÜL'E KADAR VERİLECEK
Almanya, corona virüsü salgını nedeniyle bilgilendirmenin 1 Ocak 2021'de başlayacağını duyurdu. 1 Ocak 2021'den sonra, 2020 yılına ait hesaplar bildirilecek. Hesap bildirimleri 30 Eylül 2021'e kadar tamamlanacak.

Şimdiye kadar 50 ülkeyle Otomatik Bilgi Paylaşımı sistemini başlatan Almanya, bu sayıyı bu yıl 100'e çıkarıyor. Kalan diğer OECD ülkeleri ile de önümüzdeki aylarda yeni başlama tarihleri belirlenecek.

vergi-duyuru.jpg

Almanya'nın bilgi alımına başlayacağını ve bu konuda kendilerin 1 Temmuz 2020'de yazı geldiğini bildiren KPMG, müşterilerini “Türkiye'deki gelirleri bildirmediyseniz kendinizi ihbar edin” diye uyardı.

10 MİLYAR EURO EK GELİR
Almanya, 50 ülkeden şimdiye kadar kendi maliyesinin bilgisinin olmadığı 10 milyon hesaba ulaştı. Gurbetçilerin hesaplarına da erişilmesi halinde bu sayının daha çok artacağı hesaplanıyor.

Almanya'nın bütün planı, yurt dışındaki bu paraların “vergilerini” alabilmek. Böylece, yaklaşık 10 milyar Euro'luk yeni bir vergi ve cezasını tahsil edebileceği hesaplanıyor.

Uluslararası şirketler adına vergi ve mali denetimler yapan KPMG şirketi, “Otomatik Bilgi Paylaşımı… Türkiye, Almanya'ya hesap bilgilerini aktarıyor” başlığı ile tüm uluslararası müşterilerine bir bilgi notu hazırladı.

KPMG: GERİYE DÖNÜK HESAPLAR
Bilgi notu Almanca ve Türkçe olarak hazırlandı. KPMG, 1 Ocak 2021'den itibaren Türkiye'nin banka hesaplarını bildirmeye başlayacağını duyurarak, “Federal Merkezi Vergi Dairesi, iletilen veri kayıtlarını filtreleyecek ve yurt içinde yaşayan vergi mükelleflerini vergi numaralarıyla eşleştirecek. Daha sonra ise bilgiler ilgili vergi dairelerine iletilecek. Orada, Türkiye'deki gelirlerin Almanya'daki vergi beyanlarında geçerli şekilde beyan edilip vergisinin ödenip ödenmediği incelenecektir. Türkiye ile ilgili bu bilgiler gerçi sadece 2020 yılı için olmaktadır. Ancak bu bilgiler daha önceki yılların hesap bakiyeleri ve gelirleri konusunda bir saptamayı da sağlar. Kuşku bulunduğunda maliye daha önceki yılların geliri hakkında tahmini değer biçebilir” ifadesi kullanıldı.

vergi-grafik.png

Alman vergi denetleme şirketi KPMG, Türkiye'deki bir kişinin hesabının nasıl bildirileceğini ve ne gibi işlemler göreceğini bir grafikle açıkladı.

“KENDİNİZİ İHBAR EDİN” ÇAĞRISI
KPMG açıklamasında, Almanya’da yaşayan ve Türkiye’de hesabı olan tüm gerçek ve tüzel kişilerin bundan etkileneceğini belirtti ve şu ana kadar Türkiye'deki gelir ve kazançlarını bildirmemiş olanların bu yılın sonuna kadar kendini ihbar etmesi gerektiği vurgulandı.

Kendini ihbar edenler, son 5 yılın ayrıca hesaplanan vergilerini ödeyecek. Etmeyenler 10 yıl geriye dönük vergi ve ceza ödeyecek. Türkiye'de parası olduğu halde, Almanya'dan sosyal yardım, devlet yardımı almış olanlara ise ceza soruşturmaları açılabilecek.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Otomatik Pilotu Kontrolden Çıkan Tesla 2 Kişiyi Öldürdü
 • Ugur
 • Ugur,
 • Motorlu Araçlar
 • 0    544
Otomatik Herifler ?
 • deniz feneri
 • deniz feneri,
 • Komikler
 • 0    2K
Otomatik Gelinler
 • Ugur
 • Ugur,
 • Komikler
 • 0    2K
Otomatik Kalp Masajı Yapan Sedye
 • Ugur
 • Ugur,
 • İlginçler
 • 0    2K
Geri