Üst
İnsanze - İnsan-Şempanze Kırması

İnsanze - İnsan-Şempanze Kırması

Ugur

Administrator

Tarihin tozlu sayfalarında %95 oranında DNA yapımızı paylaştığımız şempanzelerin merkezinde olduğu pek çok tuhaf deney mevcut. Bunlardan en tuhaf ve ezberbozanlarından biri de şüphesiz insan-şempanze kırması bir canlı, bir İnsanze yaratma çabasıydı.

insanze-1.jpg
insanze-1.jpg


Sadece tek bir kişinin aklına gelmeyen ve tarih boyunca farklı coğrafyalardaki farklı isimler tarafından gerçekleştirilmeye çalışıldı.
İlk 1910 yılında Sovyet biyolog İlya İvanoviç İvanov kafasındaki çılgın fikri kamuyla paylaştı: İnsan şempanze kırması bir memeli yaratmak istiyordu. Proje daha sonra İngilizce insan ve şempanze anlamına gelen kelimelerin birleşiminden oluşan Humanzee (İnsanze) olarak adlandırılacaktı. Kafasındaki sıradışı fikir beklediğinin aksine herhangi bir muhalefetle karşılanmayan İvanov çalışmalarına başladı. 10 yıl sürecek bir araştırma ve planlama sürecine girdi. 1920’lerin başında deneylere başladı. Kadın şempanzelerin rahmine enjekte edilen insan spermiyle sürdürülebilir bir gebelik sağlayamadı. Bu kez daha çılgınca denebilecek bir şey denedi ve şempanze spermi ve dişi insan rahmi kullandı. Fakat bu çaba da başarıyla sonuçlanmadı. Elindeki tüm şempanzeler ölünce deneylerini sonlandırmak zorunda kaldı. Etik kaygılar taşımayan deneyleri kulaktan kulağa yayıldıkça, ilk başta almadığı tepkileri görmeye başladı. Hakkında açılan soruşturmayla başlayan süreç 1930 yılında tutuklanıp sürgün edilmesiyle sonlandı. İki yıl sonra öldü.

insanze-3.jpg
insanze-3.jpg


Ama hikaye burada bitmedi. Ji Yongxiang'a göre Çin Halk Cumhuriyeti’nde geçmişte bununla ilgili deneyler yürütülmüştü. 1967 yılında kendisinin de parçası olduğu çalışma, dişi şempanzenin erkek insan spermiyle döllenmesini amaçlıyordu. Yongxiang döllenmenin başarıya ulaştığını fakat çalışmaların Kültürel Devrim nedeniyle yarım kaldığını iddia ediyor.

Evrimsel psikolog Gordon Gallup da tartışmaya yeni bir boyut kazandırarak ABD’nin 1920’lerde başarıyla bir İnsanze yarattığını iddia etti. İddianın devamına göre başarılı sonucun ardından etik kaygılarına yenik düşen araştırmacı ekip, şempanze rahminde gelişip doğurulan İnsanze bebeğe ötanazi yapılmasına karar vermiş.

insanze-2.jpg
insanze-2.jpg


Bir şeylerin sırf yapılabiliyor olduğu için yapıldığı, etik kaygıların öncelik olmadığı bir dönemde girişilen bu çabalar günümüzde unutulmuş gibi görünüyor. Mevcut şartlarda bu düşün gerçekleşmesi mümkün de olsa, mümkün olması gerçek olması gerektiği anlamına gelmiyor. İnsanze projesi hiç gerçek olabildi mi, bilmiyoruz. Fakat görünüşe bakılırsa tarihteki gizemli bir muamma olarak kalmaya devam edecek.
 
Bu tür deneylerin lafta kalacağına inanmak zor. Büyük devletlerin bu deneyleri askeri alanlarda kullanmak amacıyla yaptıkları biliniyor. Son resimdeki şempanzenin duruşu insanı andırıyor gibi.
 
Geri